Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > Dökümanlar ve Makaleler

Dökümanlar ve Makaleler Makale veya döküman yayınlayabiliceğimiz bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 18-12-2011, 02:15   #1
MAVİ FENER
Kaptan

MAVİ FENER kullanıcısının avatarı

Arrow Tırı vırı nedir

Tırı vırı nedir
Bu balık avlama agı; yasal olarak iptal edilmiş olmasına karşın halen daha göllerde ve akarsularda kullanılmaktadır.

Bu balık ağı; 100 kulaç uzunluğunda ve 3-4 kulaç derinliğinde olan ve çok ince mikron kalınlığında misina veya naylondan yapılmıştır.

Bu ağın yasaklanmasının nedeni, korkunç bir avlama özelliği bulunmasıdır. Çok ince kalınlıkta olduğundan dolayı her tür küçük veya büyük balıkların tamamına yakınını avlamaktadır. Yani korkunç bir avcıdır diyebiliriz. Bu nedenle balıkların neslini yok etmektedir. Bakanlık bu nedenle balıkların neslinin devamı için bu ağın kullanılmasını kesin olarak yasaklamıştır.
Bu korkunç avlama ve tüketme özelliğinden dolayı bu balık ağına TIRI VIRI denilmiştir.

Bu ağın en büyük özelliklerinden biri de, ağın çok ince olmasından dolayı balıklar tarafından görülememesidir.[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İstanbul - 1949
İTÜ /Kimya ve İşletme Müh.

MAVİ FENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 18-12-2011, 11:01   #2
ustam18
Kaptan

ustam18 kullanıcısının avatarı

Paylaşımınız için teşekkürler Üstadım.
Bu ağın kullanılmasını yasaklayan Bakanlık üretimini ve satışını neden yasaklamaz onu anlamış değilim.Çankırı su korumaya dilekce ile başvurumun cevabında "bu ürünün kullanılması hakkında yasak var ama bize gelen tamimde satıcıların uyarılması deniliyor sattırılmaması hakkında bir emir yok denilmektedir.Av malzemesi satan çoğu dükkanda bu katil el altından hala satılmakta.iç sularda muazzan bir katil olan tırıvırıya yakalanarak ölmüş birsürü tilki ve balıkcıl gördüm.sadece balık için değil doğanın katli için ülkemize sokulmuş bir seri katildir.
Avlarınız bereketli olsun.Rastgele.
O Rh +
ÇANKIRI
ustam18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-12-2011, 13:01   #3
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Herhangi bir bölgede taşa takılıp kopması halinde yıllarca denizde av yapmakta olan ve sürekli balık ölümlerine sebep olabilecek bir katilin hala ülkemizde bazı yerlerde satılıyor olması gerçekten çok üzücü.
Bunun önüne yıllardır yapılan çalışmaların geçemediğini biliyoruz, Yıllarca sitemizde Tırı-Vırı'ya Hayır logosu hiç eksik olmadı fakat hiç bir anlam ifade etmedi, bazı yerlerde hala satılabildiğini görüyorum.
Paylaşım için teşekkürler Nuri abi.
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-12-2011, 01:12   #4
MAVİ FENER
Kaptan

MAVİ FENER kullanıcısının avatarı

Arrow

Değerli arkadaşlarım Hayrettin ve Anıl;
söyledikleriniz çok doğru aynen katılıyorum....
Ben kendimden örnek vereyim; istanbul balık halinde ve karadenizdeki balık hallerinde bakanlık çinekop balığının 24cm'den küçük avlanmasını ve satışını yasakladı...Amma balık hallerinde ve balık pazarlarında hemde 8 - 10cm'lik yavru çinekoplar çok rahatlıkla satılıyor....Belediye ve su ürünleri görevlilere yanlarında...ufak bir komik para cezası işe devam....İşte biz böyle ahlaksız bir yapıda millet olduk çıktık...Bu günü kurtaralım ,yarın önemli değil...Balık nesli bitiyor..onlara göre hiç önemli değil....Gerçek manada denetim olmadımı işin böyle suyu çıkar beyler...Maalesef gerçek bu....
İstanbul - 1949
İTÜ /Kimya ve İşletme Müh.

MAVİ FENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-12-2011, 18:07   #5
ZAAAA
Oltacı

abiler ben yazın adanaya gidiyorum orda çok satılıyor ama adamlar bi sistem kurmuşlar ağa bir şamandıra ve fazle ağırlık koyuuyolar 2 gün sonra10-20 parça balık vahşet
ZAAAA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları