Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > Dökümanlar ve Makaleler

Dökümanlar ve Makaleler Makale veya döküman yayınlayabiliceğimiz bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 09-09-2006, 16:43   #1
mufi
Guest

Varsayılan bigi paylaşımı yapalım

Sevgili balıkçı arkadaşlar bildiğiniz üzre bilinçli veya bilinçsiz balıklarda bir davranış olayı vardır. yanlış bilmiyorsam Balıkların davranış bilimi diye bir araştırma kolu varmış. bu konu malum biz amatörler için bence en önemli konuların başında gelir.zira suyun üzerinde olan bizler en azından sormasakta /okumasakta görek öğrenme imkanımız oluyor..ama suyun içindeki balıgın ortamında havaya/suya/ısıya/sukalitesine/vs. gibi muhtelif tkilre karşı ne tür davranışlar/tepkiler gösteiyor bunu mutlaka bilmemiz grekiyor. bu konuda benim fikrim en azından yeni bir başlık açılmasada bu bölüme üyelerimizin ellerindeki bilgileri ''balık davranışı''adı altında aktarmaları ..
en azından balık davranışı değişik başlıklar altından toplanır bir başlık altına gelir.

aslında burada hepimiz kendi avlarımızdan örnekler veriyoruz. bu örnekleri son derece detaylı versekte.. yeminden/hava durumuna/hatta rüzgar yönü ve şiddeti dahil av mekanının pozisyonuna kadar...bu detayları da sabit olarak izlesek ve buradan versk çok iyi olur en azından yeni üyelere yeni amatörlere çok faydalı olur derim..

mesela bir örnek vereyimatıyorum..)
tarih:......
avın başlangıç saati:08,00 vs..
hava durumu: acık/
sıcaklık: 28 drece
rüzgar: orta/güney güneybatı
yer:.... gölü /veya deresi
dere /nehir ise bunun bulundugun yere göre akış yönü: ...kuzey batı/güney doğu..gibi..
oltayı attıgım /bulundugum yer:gölün batı kıyısı veyam derenin /nehrin batısı..
su ortamı: yosun /taş/çamur/ vs.
akıntı var/yok
yem:.....vs..vs
olta sistemi:.6metre dere kamışı. şamadra.5 gr igne 10 nu.505 vs..vs..
balıgın vurdugu saatler.:... vs..
gibi aklımıza gelen tüm detayları yazarsak
1- hem daha iyi bir paylaşım olur
2- o yörelerdeki yeni acemi amatörler için faydalı olur..
3- balık davranışları hakkında derli toplu detaylı bilgi edinilir..

vs..vs..
kolay gelsin
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 09-09-2006, 17:45   #2
nirvana
Çımacı

nirvana kullanıcısının avatarı

Varsayılan katılıyorum

Muvaffak beyin önrisine kesinlikle katılıyorum,bu bilgiler zaman içinde iyi birer almanakta oluşturabilir ve bahsedilen yöreye avlanmaya gidecekler bu rehberden mükemmelen faydalanabilirler.
nirvana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-09-2006, 18:25   #3
aganta borina borinata
Guest

muvaffak abi aslında olabilir ancak; balığın bulunduğu ortamdaki karakteristik özellikleri değişkenlik gösterir... örneğin temmuz ayında çatalan barajının seyhan baraj gölüne su bıraktığı bölgede sudak avlıyoruz...ben bi gün önce normal derinlikte, sasiyle akşam suyunda akıntıda, açık havada, oltayı ağır ağır çekerek, vs.vs.tatmin edici miktarda sudakları götürmüşüm...ve bunları bi başkasına tavsiye ediyorum...ertesi gün aynı şartlarda oda balığa gidiyor...diyelim ki akıntı yok ya da su seviyesi düşmüş ya da su bulanık vb. bana güvenerek gittiği balıktan belkide eli boş dönecek...belki ben olsam suyun şartlarına göre örneğin sazan için çok uygun bi durumdur sazan avlayacağım...ya da başka biyere gideceğim... suyun derinliği, akıntının şiddeti, zaman, hava durumu, kullanılan yem, oltanın şekli, oltanın kullanımı sizde çok iyi bilirsiniz ki birbirlerine bağlıdır... bu ayrıntıların hepsini arşivlemeye ya da bilgi olarak aktarmaya kalkarsak bizi çok derin sulara çekebilir...zaten bahsettiğiniz gibi yeri geldiğinde olabildiğince ayrıntılı olarak (kısmen de olsa) aktarmaya çalışıyoruz.. kanımca tecrübeyle öğrenilebilecek şeyler...

ancak başında da söylediğim gibi olabilecek bi çalışma...ve yapılabilse muhteşem olur...benim oldukça takip ettiğim (avlandıkça) bi konu...genelde de bi balığı anlatırken balığın davranışlarında da bahsetmeye çalışıyorum...çünkü hakikaten balığı tanımadan avlanmak bonumuzu bükebiliyor...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-09-2006, 19:59   #4
mufi
Guest

Alıntı:
aganta burina burinata tafarından gönderildi
muvaffak abi aslında olabilir ancak; balığın bulunduğu ortamdaki karakteristik özellikleri değişkenlik gösterir... örneğin temmuz ayında çatalan barajının seyhan baraj gölüne su bıraktığı bölgede sudak avlıyoruz...ben bi gün önce normal derinlikte, sasiyle akşam suyunda akıntıda, açık havada, oltayı ağır ağır çekerek, vs.vs.tatmin edici miktarda sudakları götürmüşüm...ve bunları bi başkasına tavsiye ediyorum...ertesi gün aynı şartlarda oda balığa gidiyor...diyelim ki akıntı yok ya da su seviyesi düşmüş ya da su bulanık vb. bana güvenerek gittiği balıktan belkide eli boş dönecek...belki ben olsam suyun şartlarına göre örneğin sazan için çok uygun bi durumdur sazan avlayacağım...ya da başka biyere gideceğim... suyun derinliği, akıntının şiddeti, zaman, hava durumu, kullanılan yem, oltanın şekli, oltanın kullanımı sizde çok iyi bilirsiniz ki birbirlerine bağlıdır... bu ayrıntıların hepsini arşivlemeye ya da bilgi olarak aktarmaya kalkarsak bizi çok derin sulara çekebilir...zaten bahsettiğiniz gibi yeri geldiğinde olabildiğince ayrıntılı olarak (kısmen de olsa) aktarmaya çalışıyoruz.. kanımca tecrübeyle öğrenilebilecek şeyler...

ancak başında da söylediğim gibi olabilecek bi çalışma...ve yapılabilse muhteşem olur...benim oldukça takip ettiğim (avlandıkça) bi konu...genelde de bi balığı anlatırken balığın davranışlarında da bahsetmeye çalışıyorum...çünkü hakikaten balığı tanımadan avlanmak bonumuzu bükebiliyor...

rastgelsin...
Dogancım benim tavsiye ettiğim olayı sen zaten cevabi yazında yazarak katkıda bulunmuşsun belkide farkında olmadan.
şöyleki(balığın bulunduğu ortamdaki karakteristik özellikleri değişkenlik gösterir... örneğin temmuz ayında çatalan barajının seyhan baraj gölüne su bıraktığı bölgede sudak avlıyoruz...ben bi gün önce normal derinlikte, sasiyle akşam suyunda akıntıda, açık havada, oltayı ağır ağır çekerek, vs.vs.tatmin edici miktarda sudakları götürmüşüm...ve bunları bi başkasına tavsiye ediyorum...ertesi gün aynı şartlarda oda balığa gidiyor...diyelim ki akıntı yok ya da su seviyesi düşmüş ya da su bulanık vb. bana güvenerek gittiği balıktan belkide eli boş dönecek...)

işte bu anlattıgın olay /bilgi şu andan itibaren arkadaşın için deneyim olacak...eger aynı yerde tuttugun sudaklar için (ki öyledir) bahse konu şartlar ortalama aynı ise bALIK TUTMA YÜZDESİ YÜKSEK... LAKİN standarttan sapmalarvarsa..mesela su seviyesi+hava durumu+bulanıklık+vs.. oraya balıga gitmeyeceksin.. yada gittiğinde öncekinden farklı bir ortam varsa oltanı bile açmıyacaksın..

konu ve amaçta bu.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-09-2006, 22:37   #5
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan doğrudur...

muvaffak abi,dediklerine aynen bende katılıyorum.Benim yazdığım yazıları denk geliğ de okudun mu bilmiyorum hocam.Bende mümkün olduğu kadar bilgi paylaşımı olması için birz uzunca olsa dahi ayrıntılı yazı yazmayı seviyorum.Ve, verdiğim bilgiler hep denenmiş ve samimi bilgilerdir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-09-2006, 07:30   #6
aganta borina borinata
Guest

öyleyse elimizden geleni yapalım...uygun bi başlık altında toplayalım bunları...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları