Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Takım Çeşitleri

Takım Çeşitleri Balık avında kullanılan takım çeşitleri...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 28-12-2007, 10:39   #1
ishak BALLICA
Kaptan

ishak BALLICA kullanıcısının avatarı

Varsayılan Takima Kolun Karişmamasi Için...

Sevgili dostlar biz amatör balıkçılar, hazır satılan takımları almaktansa; elimizden geldiğince kullandığımız takımları kendimiz hazırlamaya çalışırız...Bu bize hem tatlı bir uğraş/terapi hemde maliyetten tasarruf sağlamaktadır..

Burada dikkat edilmesi gereken husus takım ile, takıma bağlanan kolun/kösteğin birbirine dolaşmamasıdır...

Malum olacağı üzere herkez görüdüğü veya edindiği tecrübeye göre muhtelif şekilde takımlar hazırlamaktadır..Ben genelde ilk önce kolları/köstekleri hazırlarım ve sonra bunları bedene bağlama yolu seçerim...Hazırladığım kollardan kısmen aynı kalınlıkta veya kısmen daha kalın olan takım bedenine bağlar iken şu yol izlenir ise Kösteklerin takıma dolaşması engelleneceği kanaatindeyim...Yine de taktir arkadaşlarımındır....

Velhasıl, takım bağlandığında bu şekilde olacağından kolların bedene karışması engellenmiş olacaktır...

1963-izmir

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Bu mesaj en son " 19-11-2011 " tarihinde saat 22:32 itibariyle ishak BALLICA tarafından düzenlenmiştir.... Neden: Resim yenilendi
ishak BALLICA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 28-12-2007, 10:52   #2
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

İshak abicim konuyu daha uygun olur düşüncesiyle Takım Çeşitleri bölümüne taşıdım.
Benim yorumuma gelirsek kıyıdan avda köstekler pek ana bedene dolaşmıyor. Senin yanlış diye yorumladığın şekilde bağlamayı tercih ediyorum.
Teknede ise karışma olayı sıkça yaşanıyor hele ki hanoz namı diğer kokar çupraları etrafta varsa durum dahada vahimleşiyor. Buna çözüm olarak köstekleri olabildiğince kısa bağlıyorum. Tam çözüm olmasada uzun köstekten daha az karıştığı kesin. İlk avda senin tavsiyene uygun şekilde takım hazırlayıp denedikten sonra karşılaştırma yapıp daha doğru yorumlar yapabilirim şimdilik bu kadar

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-12-2007, 18:08   #3
paşalı
VİP

paşalı kullanıcısının avatarı

Evet İshak bey bende devamlı olarak sizin bağladığınız gibi bağlıyorum.Fakat av uzadıkça şayet olta değiştirilmemiş ise(kopmamış) ise yinede dolaşma olayı oluyor.Acaba köstek misinası tahribata uğradığı içinmi bilmiyorum.

paşalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-12-2007, 19:02   #4
dudi
Miço

dudi kullanıcısının avatarı

ishak abi bende genelde doğru diye bahsttiğin şekilde bağlıyorum çok sık olmasada bazen düğüm yerinden kesiliyor aynı olay sendede oluyormu yoksa misinayımı değiştireyim
Eski 28-12-2007, 19:40   #5
ishak BALLICA
Kaptan

Alıntı:
paşalı tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Evet İshak bey bende devamlı olarak sizin bağladığınız gibi bağlıyorum.Fakat av uzadıkça şayet olta değiştirilmemiş ise(kopmamış) ise yinede dolaşma olayı oluyor.Acaba köstek misinası tahribata uğradığı içinmi bilmiyorum.
Turgay abi, aynen dediğin gibi av uzadıkça ve bereketli de bir av ise ister istemez balık bindikçe kollarda deforme oluyor...Ben genelde av esnasında hiç üşenmem ve takıma acımam hemen ana bedenin klipsini açar ve takımı çıkartır yerine hemen yeni takımı monte ederim....Velhasıl av bitene kadar en az 4-5 takım kullanırım...Çünkü hem kollar deforme oluyor hemde iğnelerin hassasiyeti gittiği kanaatindeyim...

1963-izmir

Eski 28-12-2007, 19:45   #6
ishak BALLICA
Kaptan

Alıntı:
dudi tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
ishak abi bende genelde doğru diye bahsttiğin şekilde bağlıyorum çok sık olmasada bazen düğüm yerinden kesiliyor aynı olay sendede oluyormu yoksa misinayımı değiştireyim

Koray ım bunun nedeni büyük bir olasılık ile misinaların o germe ve sıkı sıkı olsun diye yapılan hareket esneasında birbilerini zedelemesinden dolayı oluyor.İşte ben bunu kendimce aşmak içim, o düğüm yerini hafifçe ağzımdan ıslatıyorum ki misinalar birbirini yakmasın...

1963-izmir

Eski 07-01-2008, 16:01   #7
halim20
Tayfa

halim20 kullanıcısının avatarı

Cool olta takımı

Ben genelde takımı aşağıdaki şekilde hazırlıyorum..

1- misinayı ucundan tutarak yaklaşık 6 karış (110-120 cm) kadar uzatarak iki kat yaparım.

2- daha sonra alttan yani kurşunun bağlanacağı misinanın döndüğü kısımdan yukarıya doğru 1,5 karış (30 cm) kadar yukarıdan çift düğüm atarım. 20’şer cm yukarıdan 3 adet çift düğüm daha atarım, en yukarıdan fırdöndüye bağlarım.

3- fırdöndüden sonraki ilk 3 düğümün altından misinaların birer tanesini keserim. kollar aşağıya doğru sarkar ve ishak beyin tavsiyesine benzer bir kol elde etmiş olurum.

4- En sonrada en alta kurşun bağlamak için küçük bir halka olacak şekilde 5-6 cm yukarıdan çift düğüm daha atarım.

Böylece takımı tamamlamış olurum. Takım hem fırdöndüye hemde kurşuna iki kat bağlandığından daha sağlam olduğuna inanırım.

Üşenmezsem kurşunun altına da bir hırsız ilave ederim.
Bu söylediklerimi resimli de göstermek istedim ama beceremedim resim çizmeyi..
halim20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-01-2008, 23:45   #8
lineerman
Çımacı

lineerman kullanıcısının avatarı

akıllıca halim arkadaşım.paylaşım için teşekkür...
lineerman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-01-2008, 23:46   #9
lineerman
Çımacı

lineerman kullanıcısının avatarı

pardon dikkat etmemişim Halim ABİ...
lineerman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-01-2008, 19:00   #10
paşalı
VİP

paşalı kullanıcısının avatarı

Alıntı:
halim20 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben genelde takımı aşağıdaki şekilde hazırlıyorum..

1- misinayı ucundan tutarak yaklaşık 6 karış (110-120 cm) kadar uzatarak iki kat yaparım.

2- daha sonra alttan yani kurşunun bağlanacağı misinanın döndüğü kısımdan yukarıya doğru 1,5 karış (30 cm) kadar yukarıdan çift düğüm atarım. 20’şer cm yukarıdan 3 adet çift düğüm daha atarım, en yukarıdan fırdöndüye bağlarım.

3- fırdöndüden sonraki ilk 3 düğümün altından misinaların birer tanesini keserim. kollar aşağıya doğru sarkar ve ishak beyin tavsiyesine benzer bir kol elde etmiş olurum.

4- En sonrada en alta kurşun bağlamak için küçük bir halka olacak şekilde 5-6 cm yukarıdan çift düğüm daha atarım.

Böylece takımı tamamlamış olurum. Takım hem fırdöndüye hemde kurşuna iki kat bağlandığından daha sağlam olduğuna inanırım.

Üşenmezsem kurşunun altına da bir hırsız ilave ederim.
Bu söylediklerimi resimli de göstermek istedim ama beceremedim resim çizmeyi..
Halimcim attığın düğümleren kurşunu takmak için attığın düğüm harici üç düğüm varya misinanın birini keserken o üç düğümden ilkini geçecez ikinci düğümün altından kesecek olursak ancak İshak beyin bağlama şekli gibi olur.Bu durumda üç köstekli takım yapmak için dört düğüm atmak gerekir.Bilmem anlatabildimmi?

paşalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları