Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > Balık Yemekleri

Balık Yemekleri Yakaladığımız balıkları pişirelim...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 13-11-2008, 19:39   #1
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Smile Ahtapot Ayıklama ve Pişirme

Merhabalar
29 ekim günü çeşmede yaklaşık 2-2,5 kiloluk bir ahtapot yakalamıştım.
Daha önceden ayağımıza gelipte hazır yediğim için nasıl ayıklanır nasıl yapılır edilir bilgim ve fikrim yoktu.
Eh annemde pek balıklarla haşır neşir olmayı sevmediği için iş başa düştü.
Bu çabalarımı, ahtapot yakalayıpta nasıl pişireceğini bilmeyenle yol göstermesi açısından anlatmayı uygun gördüm

Öncelikle ahtahotu öldürmek çok basit tabi siz onu öldürürken o savunmasız olarak kuzu gibi durmuyor elinize kolunuza yapışıp engel olmaya çalışıyor kolların birleştiği yerde tam kafasının altında dişleri var kendimizi bundan korumamız lazım. Nasıl öldürürüz sorusuna cevap ise gayet basit gözlerinin arasına bıçak sapladığınızda yavaş yavaş 1-2 dakika içinde hareketsiz hale geliyor.

Balığın yumuşaması için taşa çarptırmaya vs. gerek yok. Ben iki hafta derin dondurucuda sudan çıktığı gibi beklettim. Çözüldükten sonra ilk olarak kafasının arkasındaki deliği kapatan bir et parçası var bunu kestikten sonra kafasını ters çevirip iç organlarını temizledim. Bu iç organları çıkarttıktan sonra gözlerin üstünden kafayı keserek gövdeden ayırdım. Bu kısımla işimiz bitti. Daha sonra gözlerin altından keserek gözleride ayıklamış oldum. Son olarak kolların birleştiği noktanın tam ortasındaki ağız bölgesindeki papağan gagasına benzeyen yeri ben kabak oyar gibi oyarak temizledim. Ayıklama işi böylece son buldu.

Düdüklü tencereye ahtapotu atıp yaklaşık 1 saat kadar haşladıktan sonra süzgüye çıkarttım. Üzerindeki vantuzları ve derileri çok kolay şekilde elle soyuluyor. Onlarıda soyduktan sonra pembe-beyaz eti kaldı.

Ben bunu ne yapsam diye düşündükten sonra salatasını yapayım kolay yoldan dedim. Aslında domatesli sote şeklinde yapacaktım fakat biraz kalabalık olduğumuz için yemek değil de salatanın daha uygun olacağı kanısına vardım.

Ahtapotun kollarını ve kafasını ufak ufak kestikten sonra 1 limon yaklaşık 1 kahve fincanı zeytin yağını karıştırdım bunun içindede tuzu erittim ve üzerine bir güzel gezdirdim. Yağı ve limonu çekmesi için yaklaşık 1 saat bekledi.
Süslemeye vakit bulamadan arkadaşlarım sabırsızlıkla yemeğe oturduğundan dolayı görüntüsü pek güzel olmadı ama süsleme kısmı size kalmış artık
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg GetAttachment.jpg (57,4 KB, 150 Görüntülenme)

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 13-11-2008, 21:39   #2
ibrahimz35
Moderator

ibrahimz35 kullanıcısının avatarı

Taygun kadeşim bizde ahtapot tuttuğumuzda ya bilen birine veriyoruz yada denize iade ediyorduk. İlk yakaladığım ahtapotu senin dediğin gibi yapmayı deneyeceğim.
Saygılar.
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Forum kullanma kılavuzu için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı değiştirmek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Avatarınızı ayarlamak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Lütfen TÜRKÇEMİZE sahip çıkalım.Yazım kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
ibrahimz35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-11-2008, 07:00   #3
ender
Tayfa

ender kullanıcısının avatarı

Sevgili Tago
bizdede hemen hemen aynı işlemler sadece düdüklüdeki haşlama suyuna 1-2 çay kaşığı karbonat ( içme sodası ) ekliyoruz. hani lokum gibi diye bir deyim var aynen öyle oluyor. bide ben kızartıyorum hafif pembeleştimi, deyme tadına afiyet olsun.
Senin tabaktakilerde gayet güzel duruyor. hiç öyle mütevazilik falanda yapma süsü de yerinde.
Selamlar Saygılar.

Ender ÇAM
1966 A Rh +
İzmir-Balçova
0 232 459 24 10
0 507 747 63 32
endercam35@gmail.com
ender.cam@windowslive.com
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
ender Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-11-2008, 09:05   #4
walras
Kaptan

walras kullanıcısının avatarı

afiyet olsun Taygun... benim biraz içim acıdı ama olsun yarasın
walras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-2008, 10:10   #5
akayuzel
Çımacı

akayuzel kullanıcısının avatarı

taygun süper olmuş eline sağlık ağzımızı sulandırdın.
akayuzel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları