Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 27-09-2006, 16:39   #1
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Varsayılan böyle bir düşüncem var

balıkcı dostlar denizlerimizde ve iç sularımızda balık nesli günden güne azalmakta bunun çeşitli nedenlerinin yanı sıra bu işi meslek olarak yapan büyük balıkcı gemileri var,tabiki bu insanlarda para kazanmak zorunda unutmayalımki bu insanlarda para kazanıp ailelerini geçindirmek zorunda,şimdi gelelim benim fikrime ben şöyle düşünüyorum..bu büyük gemi sahipleri bir sezonda ne kazanıyor balıktan..bunun yerine acaba her hafta yada her gün,haftada iki,üç yada ne kadar talep olur bilemem balıkcılar için tur düzenleyip paralarını oradan çıkarmaları olanak dışımı düşünün bir gemiye kaç kişi sığar bilmem ama 30 kişiden aşağıya olmaz bu 50 de olabilir,her biri 20ytl verip bir gün balığa çıksa 50x20=1000 ytle eder bunu senenin 200 günü yapsa 200,000 bin ytl yapar,bu miktar daha fazlada olabilir daha azda ama az olursa burada belki devlette biraz yardım ederse bu insanlarda ailelerini geçindirecek bir yol bulmuş olurlar,,bu benim düşüncem sizlerinde fikirlerini buraya yazmanızı bekliyorum .
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 27-09-2006, 17:03   #2
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Selim Abi fikir fena değil de bu işin başka boyutları da var.

Böyle bir tur organizasyonuna giren gemide normal zamanda çalışandan daha az adam çalışmaya başlayacaktır ki bu da bir miktar işsizliğe yol açar. Bunun dışında her gün 50 balıkçı bulma garantisi yok. Ayrıca devlet yardımı falan beklemek zaten bu ortamda tamamen boş bir iş olur. Ve şunu da söyleyeyim: Bu tekneler gündüz balıkçı çıkarsa gece çıkıp trol çekmezse bana da Mert demesinler!!!

Olumsuz yazdığımın farkındayım, fakat ne yazık ki biz toplum olarak henüz senin önerini uygulayabilecek olgunlukta değiliz kanımca...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-09-2006, 17:21   #3
balıkcı
Kaptan

Mert herşeyin bir önlemi vardır düşün bu işi yapacak gemiler hergün belirli saatlerde gemilerini limandan alıp geri geldikten sonra devlet tarafından belirlenmiş bir bekçisi yada koruyucusu olan bir limana demir atsa ve ertesigüne kadar belirlenmiş bir saate gemisini alabilse bu sorunlar ortadan kalkar ve ilavetten bu işi yapacak kişiler devlet tarafından eğitilip trola karşı bir girişimleri olmayacağı garantisi alınsa ve cezaların caydırıcı yükseklite tutulması olsa,bu sorunu daha bir çok yöntemle genişletebiliriz,gemide çalışan personele gelince ben sadece bir kaç kişiyle bu işin zaten olabileceğini söylemedin,gemide olan müretebata zaten ihtiyaç olacaktır,hergün 50 kişiye gelince istanbul 15 milyon kaç tanesinin teknesi vardır istanbuldaki balıkcıların sence,olsa dahi kendi teknesinede benzin atmayacakmı,aynı yere gelir bence masrafı bence güzel bir organizasyonla bu iş tutar hemde yer yok yapar rezervasyon yaptırır balıkcılar gün gelir bu teknelere,ben kendi adıma bir balıkcı olarak bu işten zevk alan biri olarak hergün olmasada ayda bir 50 ytl verip katılırım bu gibi organizasyonlara,zaten tutacağın balığa para vermeyeceksin ben balığı yemesini severim balığa vereceği parayıda çıkarsan almış olduğun haz yanına kar kalır.
Eski 27-09-2006, 19:12   #4
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Abi inşallah birileri bunları duyar da gerçekleşir. Ama ben yine de kaygılarımı koruyorum. Çünkü bizde bir "deniz bilinci" yok maalesef. Denizden hep almayı biliyoruz, onu korumak adına yapılanlar devede kulak bile değil...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-09-2006, 20:55   #5
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Selam Selim,
fikir çok güzel,ama mesele bence paradan çok bu insanların zihniyetini değiştirebilmekte yatıyor.Şöyle ki hepimizin şikayet ettiği,hatta kızdığı konu üsülsüz,zamansız,hunharça ve bilinçsiz olarak yapılan avlarda kişiler sadece o günü kurtarmaya bakıyor,balık biter,yarın ne olacak diye kendilerini ve hatta kendi gelecekleri olan çocuklarını bile düşünmüyorlar maalesef.Elbette yazmış olduğun gibi bir takım denetim mekanizmaları kurulabilir,ama bunda da üzülerek söylüyorum gene karamsarım,çünkü milletçe bu tip şeyleri delmeye meyilliyiz ne de olsa.Sevgili Mert de bunu ifade etmeye çalışmış zaten.Keşke bizim balıkçılarımız (istisnalar var elbette ) yarınlarını düşünerek avlanmasını öğrenebilse... sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-09-2006, 07:55   #6
gizer
Çımacı

gizer kullanıcısının avatarı

Selim Bey' in düşüncelerini beğendim. İsterseniz bu girişime nereden başlayabileceğimizi tartışalım. Teknelerle görüşmek belki etkili olmaz. Bence bağlı oldukları kuruluşlarla, limanlarla görüşmek gerekli. İlk etapta, teknelerin bağlı bulundukları kıyılarda reklam afişleri kullanmak katılımcı sayılarının tahmininde yardımcı olabilir. Bu günlerde Sarıyer-Büyükdere arasındaki balıkçılarla bu konuyu konuşmayı düşünüyorum. Aldığım görüşler doğrultusunda hareket ederiz isterseniz.
Saygılarımla..
Sığ su bayılması (Senkop)' na karşı tedbirli olalım,
Yalnız dalmayalım...

Mehmet Özgür KUŞCUOĞLU, 1974
Sarıyer / İSTANBUL

ozkuscu@istanbul.edu.tr
gizer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-09-2006, 08:05   #7
erhan
Tayfa

erhan kullanıcısının avatarı

Selamlar,

Fikir bence de güzel ama uygulanabilirliği konusunda Mert kardeşimin ve Erol abinin fikirlerine katılıyorum. Aslında bu sorun Avrupada da var ve anladığım kadarıyla onlarda bir çözüm üretememiş durumda. Aşağıda Ntvmsnbc sitesinden alıntı yaptığım haber durumu özetliyor sanırım.

Dünyanın önde gelen çevre örgütlerinden Doğal Hayatı Koruma Vakfı,
Avrupalılara balık yemeden önce iki kere düşünmeleri uyarısında bulundu.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın hazırladığı raporda, Avrupa’da uygulanan balık avlama yöntemleri eleştiriliyor. Raporda, Avrupa’da satılan balıkların çoğunun yasadışı ve kaçak yollarla avlandığı, balıklara ve denizlere zarar verildiği, aşırı avlanma yapıldığı belirtiliyor.

Vakıf, tüketicilerin sadece üzerinde özel bir etiket bulunan balık ürünlerini almaları gerektiğini belirtti.

Raporda ayrıca, balık tüketimine aynı hızda devam edilmesi halinde birçok balık türünün neslinin tükenme noktasına geleceği uyarısında da bulunuldu. Avrupa Birliği, son yıllarda balık stoklarını koruma amacıyla avrupa sularında balıkçılığı sınırlandırmıştı.

Saygılar
Eski 28-09-2006, 11:09   #8
aganta borina borinata
Guest

aslında çok iyi bi fikir...

şu anda bulunan balıkçı gemilerine ya da teknelerine herneyse...onlara böyle bi teklif götürmek şu an için bence anlamsız...şunu söylemek istiyorum ki...bi çok ülkede sportif amaçlı balık avı turları düzenlenmekte...ancak ülkemizde bu tür turların sayısı ve kıyılarımıza dağılımı çok az...turların düzenlendiği ülkelerde bu işten iyi para kazanılmakta (aslında ülkemizde de böyle)... bu konuda yatırımlar yapılabilirse bizim balıkçılarda fazla uğraşmadan kolay para kazanılabileceğini görecekler...ve onca zahmete karşı kolay parayı görünce, tabi ki zamana bağlı olarak bu işe yönelebilecekler gibi geliyor bana...

ve zamanla balıkçı gemileri ve sportif amaçlı tur düzenleyenler arasında bi denge kurulabileceği kanısındayım...tabi ki denizlerimizdeki, göllerimizdeki ve akarsularımızdaki balıkların çoğaltılabilmesiyle doğru orantılı olarak...

bi çok ülke sportif amaçlı balık avı turlarından turizime de katkı sağlamakta dır...kısacası böyle bi iş kolunun bi çok sektöre fayda sağlayacağı ve iyi bi yatırım olabileceğini düşünüyorum...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-09-2006, 11:49   #9
balıkcı
Kaptan

Arkadaşlar hepinizin yazılarını okudum katılanında katılmayanında fikirlerine saygım var,ama şu bir gerçek devlet el atmalı bu konulara,bu sirküleri hazırlayan devlet büyüklerimizle bu konular kordine bir şekilde tartışılabilir benim başta yazdığım gibi olmasıda gerekmez,başka yollarda buluynabilir,avrupada bu işi meslek haline getirmiş bir çok tekne sahibi var,hemde bayağı yüksek ücretlerle bu insanları türkiyeyede çekebiliriz turizme katkı sağlar,buna bu şekilde bakarsak turizimcilerle,malzeme üreticileri ile devlet in bu konuda yetiştirmiş elemanları daha değişik yollar bulup genişletebilirler,inanın böyle bir girişimden her kesimin yararı olacaktır,son olarak bu işe girişilirse reklam şart yoksa üç beş kişinin bildiği organizasyonlar iş yapmaz.
Eski 29-09-2006, 07:35   #10
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan Selim abi,....

Yaptığın öneriyi ve arkadaşların size verdiği cevapları tek tek okudum.Duyarlılığınız hususunda emin olun her site sakini aynı duyguları taşıyordur.Bir arkadaşımın Balçova Termal tesislerinde çalışan hemşire ablası vardı.Biliyorsunuz bu tesisin en çok yabancı müşterisi genelde kuzey avrupa ülkelerinden geliyor.Bizim deli kız,norveçden tedavi amacıyla gelen bir kişi ile anlaşarak evlendi ve Norveç'e yerleşdi.Bilyorsunuz Norveç A.B. ülkelerinini balık ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan küçük bir devlet.Bizim kız geçen sene Ülkemize geldiğinde onunla sohbet ortamı bulduğumda ,bu konuyu sormuşdum.Norveç gün geçtikçe azalan balık neslinin çoğaltılması hususunda yıllar önce şöyle bir yol izlemiş.Devlet eliyle yapılan sıkı bir çalışma sonucu,ailesinin geçimini balıkçılık ile yapan gerçek ve tüzel kişiler tek tek belirlenmiş ve bu kişilerin ''Balığa çıkmamak '' şartı ile bir kaç sene geçimlerini devlet sübvanse etmiş.Yani maaşlarını karşılamış.Dolayısıyla balık populasyonu
o 1-2 sene zarfında kayde değer bir derecede yükselmiş ve eski bereketine kavuşmuş.Ve ondan sonra konulan sıkı kurallara bu işden ekmek yiyenler ''Kesin'' olarak uymuşlar.Çözümü böylece kendileri halletmiş.Bilmiyorum TV'de belgesel kanalında seyredenler var mı ? Ama be seyrettim.Norveç'de kıyıdan kamış ile şakır şakır uskumru alınıyor.Bizde tekne ile derin sulara gidilse bile uskumru -kolyoz'a ulaşmak nerede ise zor hale geldi.
Hatırlarsınız TV'de fazla avlanan ve para yapmayan hamsileri kamyonlar ile getirip tarlalara gübre olsun diye döküldüğünü gösteren görüntüler seyretmedik mi.?Çözüm ticari amaçlı balıkçılık yapanların devletin koyduğu AV yasaklarına uymasından geçiyor.!!!!!
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları