Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Yem Tipleri, Kullanma Şekilleri ve Yemleme > Sülünez

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 23-08-2006, 19:45   #11
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan çandarlı da sana rastgelsin...

Mehmet hocam,seninde dediğin gibi iğnelerimiz keskin,livarımız boş kalmasın.Sana çandarlı'da bol bereketli avlar diliyorum.Her şey gönlünce olması dileğiyle rast gelsin ......
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 26-08-2006, 17:57   #12
aganta borina borinata
Guest

ben sülünezi uzun zamandır kullanıyorum...sıcak havalarda gölgede tuzlayarak kurutuyorum...sonra da buzlukta saklıyorum...suların soğumaya başladığı aylarda; çupra, karagöz, sarkoz, melanur, mercan vb. balıkların avında kullanıyorum...ve verimli olabiliyor...küçük balıkların tırtıkladığı doğrudur ama unutmayınız ki büyük balıklar da tırtıklıyor...

ayrıca; eğer canlı yeme ihtiyacınız varsa ve temin edememişseniz, canlı yem yakalayacak en uygun yemlerden birisidir...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-10-2006, 18:54   #13
BALCI KAPTAN
Oltacı

Varsayılan Sülünez

Uzm.dr dediği gibi sülünez biraz acemi işi gibi görülebilir.Ama teknecilikte madya v.s. gibi sert yemde atsanız aşağıdaki haramileri bi şekilde temizlemeden asıl oğlanlar gelmiyorlar.Fakat ben ve eniştem tekne ile 50 şer adet sülünez ve biraz kokmuş peynirle karaburun kzugunluk mevkiiden iki hollanda kasa artısı ile iki kova irili ufaklı 140 parça mercan aldık içinde antenli olan 8-10 tane vardı.Bence bu yemin kolay kopması tazelikle alakalı.Akşam alınan ve sabaha bırakılan sülünezler soğuk ortamda yaşasa bile kolay kopuyor.Bu yüzden yemcinizden(mutlaka samimi olarak bi tane edinin) yemin geliş saatlerini öğrenin.Benden tavsiye karaburun çeşme tarafına gidenler için narlıdere orta ışıklarda eczane yanında çok iyi ve taze yem satan bir arkadaş var.Bir de oradaki sülünezleri deneyin bakalım haramiler bunları söküyomu.

İkamet Gaziemir Emlakbank konutları
BALCI KAPTAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-10-2006, 14:20   #14
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan Doğru söze ne denir...

Murat kardeşim doğru söylüyorsun.Sülünez ile karadan harami isparozların olduğu yerde iy balık almak gerçekten zor.Tekne ile avlanırken güzel ve iri balığın bol olduğu yerde sülünez harika iş yapabilir.Tarif ettiğin yemcinin adı Baki ve dürüst bir arkadaş..Balığa çıkmadan bir telefon edilirse yemin olup-olamadığı veya yeni yemin kaçta geleceği öğrenilebilir.Yemciler içinde en dürüst arkadaşlardan biri Baki diyebilirim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-2007, 13:06   #15
mufi
Guest

Sülünez kesat günlerde artar bunları sonrası için 2 şekilde saklama yapabiliriz benim denemelerim olumlu sonuç verdi
1-hepsini ayıklayıp temiz bir cam kavanoza(reçel/salça.vs) koyup üzerine kapaga deyecek kadar bol tuzlu su..serin bir yerde saklama.
2-aynı şekilde kavanoza koyup üzerine çıkacak kadar ucuzundan sıvı yağ..
yanlız yem kullanımda yaglı oldugundan mutlaka ya bir karton kutu parçası yada gazete üzerinde kullandıgın kadarının yagı emdirilecek..

kuru tuz ile salamura dan daha iyi netice veriyor. en azından orjinali gibi kalıyor..(özellikle yagın içinde)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-2007, 13:14   #16
Emre
Tayfa

Emre kullanıcısının avatarı

muvaffak abicim peki herhangi bir koku falan yapmıyo dimi sülünezler...?

Millet Deliye Hasret Bizde Koycak Yer Yok

45-MANİSA / MERKEZ-45

A rh (+)
Emre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-2007, 13:19   #17
mufi
Guest

Alıntı:
Emre tafarından gönderildi
muvaffak abicim peki herhangi bir koku falan yapmıyo dimi sülünezler...?
emrecim tamamı kavanozda kapalı kaldıgı sürecehava almaz.(kapakları contalıdır) hiç bir şey olmuyor hatta. kapagı sıkıca kapatıp ceçme altında tutuktan sonra dolapta bie saklanır.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-04-2007, 20:32   #18
selimlee
Oltacı

selimlee kullanıcısının avatarı

merhaba arkadaşlar.Foruma yeni oldum.Öncelikle yeni sezonda hepinize rastgelsin.sizlere çok farklı bir yemden bahsetmek istiyorum.bilmem duydunuzmu adı,PHOLASS.şekli bildiğimiz kara midye ile sülünes arasında bişey.oldukça etli,eti sülünesten biraz daha sert kullanımı güzel bir yem.EN BÜYÜK ÖZELLİĞİ bu yem gece çok güzel fosfor ışık saçıyor.fosforu okadar çokki yemi avuç içnize iyice bulaştırıp zifiri karanlıkta elinizi bir arkadaşınızın yüzüne tutun,arkadaşınızın nasıl yüzünün gözüktüğünü göreceksiniz,Resmen yeşil fosfor ışık saçıyor.Dahası ıslandıkça fosforu artıyor.diyeceksinizki böyle güzel bir yem varda niye hiç satılmıyor.evet satılmıyor çünki toplaması okadar zorki.sert balçıklı kıyıya yakın dere ağızlarında bulunuyorsağlam bir küreğiniz yoksa işiniz çok zor.ben bu yemi izmir civarında topluyorm BALIKLIOVA civarı.Toplaması zahmetli olduğu için gündüz avcılığında ziyan etmiyor gece kullanıyorum.O yemle nelermi yakaladım.gece özellikle fosforundan dolayı levreğin dikkatini çok çekiyor.levrek başta olmak üzere ,çipura,mırmır,YILAN balığı,isparoz,sargos,karagöz,kısacası o yemin yakınından geçen balık ne olursa olsun yüzde 99 balık sizindir yüzde bir olasılıkla balığın fazla büyük olmasından dolayı oltanızın kopmasıdır.bu yemin(PHOLASS) bulunduğu yerde 8 şeklinde 2 tırnak boyunda (içiçe) delik görürseniz bilinki pholass dır.MORDOĞAN tarafına balığa gitmek isteyen arkadaşlara bu yem için yardımcı olabilir balık tutmanın keyfini çıkarta biliriz. hepinize saygılar.selim111-@hotmail.com
selimlee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-04-2007, 20:36   #19
selimlee
Oltacı

selimlee kullanıcısının avatarı

bu yemin kötü özelliği buzluğa koysanız bile 5 6 günden sonra oldukça kötü kokuyor.iyi yanı ise bir ayda geçse halen fosfor ışık saçıyor....
selimlee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-04-2007, 21:01   #20
Emre
Tayfa

Emre kullanıcısının avatarı

Alıntı:
selimlee tafarından gönderildi
bu yemin kötü özelliği buzluğa koysanız bile 5 6 günden sonra oldukça kötü kokuyor.iyi yanı ise bir ayda geçse halen fosfor ışık saçıyor....
peki bunlar biizm yediğimiz siyah midyelerin aynısımı resim varsa koyabilrmiisn...

Millet Deliye Hasret Bizde Koycak Yer Yok

45-MANİSA / MERKEZ-45

A rh (+)
Emre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları