Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 22-09-2007, 14:16   #1
mufi
Guest

Varsayılan yaşam ve biz

Değerli arkadaşlarım
Bu günlerde bir kitap okuyorum ‘Tanrı Taşta Uyur’’ yazarı Rudolph Kaiser,Dharma Yayınları
Kitabın ana teması ,Kızılderililer in ve Avrupalıların karşılaştırmalı dünya görüşleri ve tabi ki çelişkileri..

Kitaptan bazı ilgimi çeken bölümleri size aktarmak istiyorum.Zira hepimiz amatör balıkçı olarak doğayı yani üzerinde yaşadığımız dünyayı sevmek zorundayız.Ancak bakınız yazarın ilginç yaklaşımları ile insanlık nereden nereye gelmiş.

Yeryüzündeki yerli halkların(çok eskilerde) bazı temel ilkeleri vardı.
‘’Fakat bu temel ilkelerin yalnızca Kızılderililer de değil bazı değişimlerle Avrupa ve Asya ve de Avustralya da ki yerli halklarda da görüldüğü dikkat çekiyor .Bu ilkeler arasında şunlar var. Geniş aile kavramı/Doğaya daha fazla yakınlık/güçlü evrensel ve bütünsel bir tanrı tasarımı ve dinselliği/gizemcilik/tinsellik/ve ruhsal derinliğe daha fazla eğilim’’
Bir başka bölüm:
’’ Hepimiz Avrupalılar Amerikalılar,kapitalistler,komünistler ve tüm tanrıya inananlar veya inanmayanlar.Doğanın ruhunun bulunmadığını ve bundan dolayı da kutsal sayılmayacağını ve bir tek aşkın tanrı olduğu ve var olduğu geleneğine saptanmış bulunmaktayız. Bunun anlamı bizim evrene bakış bakışımız ile Kızılderililin bakışının önemli ölçüde farklı oluşudur.Kızılderili geleneğinde dünyanın tamamı tanrısal bir ruh ile doludur ve bu yüzden tümü kutsaldır ‘’Ama tek tanrılı peygamberli dinlerde tek kutsal olan şey tanrıdır.ki o doğayı ve insanı yaratmıştır.bu durumda
Doğa çok önemi olmayan bir ve hunharca kullanılan bir olgu durumundadır.Dünya bu durumda insanın anası değil yaratıcının ham madde si durumundadır. İnsan için yaratılan doğa kavramı oluşuyor ve insnın malı olmak zorunda kalıyor’’.
Ve devam ediyor
‘’Tanrı dünya ayırımı ve bu ayrımın sonucu olarak dünyevi olan her şeyin kutsal olmaktan çıkması insan-dünya(tabiat) ayrımını ve bu ayrımın sonucu olarak dünyadaki her şeyin kullanılabilir ve işe yarar hale getirilmesi
yani insanların dünya nimetlerini sonuna kadar tüketir olması ,talan edercesine kullanır olması.. işte bu ikincilik etkisi ile oluşmuştur. Ve sonuçta insanın insanlardan da kopmasında,birliklerin bozulmasında. Başkalarına karşı egemenlik ve üstünlük kurmasında iyice belirgin hale geliyor.’’
Yani egoizm yükseliyor..
Konrad Lorenz in bir sözü,’’Evrim yaradılışın bir sürecidir ve bu günkü insanlık bu sürecin içinde başka evrelere ulaşmak için yalnızca bir geçiş aşamasıdır yani bir ara parçadır’’
Arkadaşlar Ne kadar güzel değimli? Yani bizler bu dünyanın sadece kendimize ait olmadığını anlamamız açısından.bizlerden sonrada bu yer kürde belki başka evrim süreçleri olacaktır..

Son olarak birkaç değişi aktarmak istiyorum.

Biz topraktanız ve ona aitiz Ey dünya ana senin üzerinde attığımız her adım kutsal biçimde atılmalıdır .her adım bir dua olmalıdır(Sioux yerlileri)
Tanrı taşta uyur/çiçeklerde dalar rüyaya/hayvanın içinde uyanır/bilir uyandığını insanın içinde(Asya değişi)
Buna benzer bir Pueblo yerlisinin deyişi var:
Tanrının yukarıda olması beni ilgilendirmez.. benim etrafımda olması önemlidir benim içimde senin içinde çimlerde.onun her yerde olması önemlidir. Ben onu her yerde hissediyorum emin ellerdeyim..Ve en son olarak ben diyorum ki:

Bu güne kadar yaşadım şükür olsun yaratıcıya
Balık tutum öldürdüm yedim.
Koyun kestiler etini yedim
Otları ezdim ve Böcekleri bilerek bilmeyerek
Havayı kirlettim yaşamak için
Ama bir gün öleceğim ve bende toprağa karışıp onlara hayat vereceğim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 22-09-2007, 15:41   #2
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Muvaffak abi bu güzel yazıyı derleyip bizimle paylaştığın için teşekkür ederim.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları