Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 07-01-2008, 15:27   #1
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Talking Sağlıklı Yaşam İçin Yapılanlar

Yazarlık damarım kabardı yine birşeyler paylaşayım istedim kendimce. Umarım sıkılmadan okursunuz.

Hasta olduğum için mecburen yatıyordum kumanda bende olmadığı için annem ne izliyorsa ona razı olmak zorunda kaldım. Soğuk ve yalnız odamda yatmaktansa sıcak, kalabalık (2 kişi bayağı bir kalabalık) ve televizyon olan bir odada yatmak tabiki daha cazip. Neyse asıl konumuza dönelim televizyonda annem deryalı günleri izliyor bende ister istemez göz ucuyla yapılan yemeklere atkılara berelere falanlara filanlara bakıyorum. Programın benim için dönüm noktası yemek yapan bayanın "bu yemeğe şunuda ekliyoruz çok sağlıklı", "bak deryacım bunuda ekle buda harika lezzet veriyor hem ... hastalığa iyi geliyor" birden şaşkınlığım hat saffaya yükseldi ismini cismini bilmediğim garip şeyleri sırf sağlıklı diye niye yiyeyim ki? aklımda tek kalan keten tohumu o ne ki? keten kumaşı bilirim ben, onuda pantolonum vardı yazlık ordan bilirim, keten tohumunu falan bilmem yani.Birde sürekli sebze sebze sebze tabi salatayla karnını doyuran insanların varlığını göz ardı etmemeli

Neyse böyle yaşayanlar varsa takdir etmeli açıkçası ben boğazına düşkün biriyimdir, fotoğraflarımda videolarımda açıkça görebilirsiniz. Hem boğazına düşkün hem Türk mutfağına düşkünümdür. Gelsin kebaplar, gitsin pideler, oh çorbada var sirkeli sarmısaklı işkembe, kuru-pilav, bol etli nohut, mangalda et köfte tavuk, balık ve malum beyaz sıvı ben anca bunların yanında 1-2 çatal salata yerim birazda haşlama ege otlarından turp otu, radika falan filan ama hakiki zeytinyağını bol koymak lazım. Garip baharatlarıda sevmem kokoreçe birde mangalda pişmiş köfteyle ete kimyon. Kebabın yanında sumaklı soğan, birde tuzla karabiber yeter bana. Kazandibinin üstünede tarçını severim.

Şimdi sağlıklı yaşayanlara göre beni kıyaslarsanız fazla ömrüm kalmış olamaz. Ama biz toplum olarak kaderciyizdir değil mi? "kader böyleymiş", "mukadderat yapacak bişey yok" der geçeriz. Bir düşünün kesin bunlara benzer cümleler kurdunuz bu güne kadar. Yani ölceğimiz varsa yesekte yemesekte ölürüz değil mi? Doğanın kuralı bu. Tabi ne kadar erken yada ne kadar geç bunuda hesaplamak düşünmek lazım. Buna farklı farklı açılardan bakıcam. Elhamdülillah Müslümanız hepimiz olmayanlarada karşı değiliz din ve vicdan özgürlüğüne saygılıyız toplumca (!) o yüzden incil basanların kafalarını kesiyoruz neyse konumuz bu değil. Dinimizce hepimizin öleceği zaman belli ve bu süre ne 1 saniye uzar ne 1 saniye kısalır diyor ilahiyatçılar. Bu yönden bakarsak sonuç: yiyelim.

Ama farklı bakış açılarından bakıp konuyu derinlemesine incelemeliyiz. Birde yaşadığımız ülkeyi çevremizi göz önüne alalım. Çok sağlıklıyız spor yapıyoruz, sebzeyle meyveyle besleniyoruz, yoga yapıyoruz, plates yapıyoruz yapıyoruzda yapıyoruz. 24 yaşındayız kaldırımda yürüyoruz gözlerimizi açtığımızda bulutların üstündeyiz. Ne olduğu sorusunun cevabı basit alkollü şöför kaldırıma çıktı ezdi.
Yine yukardaki özelliklere sahip biriyiz. İşten eve dönüyoruz çöpün yanından geçerken bir patlama sesi yine öldük. Otobüste gidiyoruz freni patlamış kamyon gelip devriliyor kumlar içeri doluyor, yine öldük. Düğün gittik damadın amcası tabancayı çıkartıp boşalttı, seken kurşun bize isabet etti, yine öldük. Milli takım maç kazandı aşşağdan geçen grubun sesine bakmak için balkona çıktık, yine öldük. Yolda yürürken biriyle çarpıştık daha özür dilemeye fırsat vermeden bıçağı çekip vurdu. Polis ifadesini alır tanık gösterir diye kimse ellemedi şehrin göbeğinde kan kaybından öldük. Daha sebep mi istiyorsunuz. Alkol aldınız ehliyetinizde yok arabaya bindiniz şehrin en işlek caddelerinden birinde geziyosunuz polis dur diyor suçlusunuz bunun bilinciyle kaçıyorsunuz polis ateş ediyor başınızdan vurulup ölüyorsunuz. Stadyuma maç izlemeye gidiyorsunuz aynı renklere aşık olduğunuz insan sizi öldürüyor. Daha uzar gider...
Burdanda gönlümüzce yiyelim sonucu çıkıyor.

Bu teknikleri bulan bilim adamlarına saygım inanın sonsuz kim istemez ki uzun ve sağlıklı yaşamayı.Bu taktikleri avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlar için son derece geçerli. Ama bize uymaz, biz Türküz. En başta biz Türk olduğumuz için "BİZE BİŞEY OLMAZ". Et yiyen öldü de, ot yiyen ölmedi mi? Hem biz inekmiyiz ot yiyelim sürekli Hadi kadercilik yapalım yiyelim, içelim kendimizen geçelim

Yazı bir anlık gelen ilhamla yazılmıştır ben sorumlu değilim

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 07-01-2008, 19:55   #2
cumhur
Kaptan

cumhur kullanıcısının avatarı

taygun ellerine sağlık döktürmüşsün , can boğazdan gelir derler ya , rauf abi ve remzi tam bu katagorideler.ben se orta siklet deyim ,akşam vakti tok karnıma beni açıktırdın ya teşekkürler, ne yesem acaba ?
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
SİTE ÜYESİ ARKADAŞLAR = KONULARA LÜTFEN YORUM YAZINKİ, DOĞRU YANLIŞ, İYİ KÖTÜ, EKSİK VARSA HEP BERABER ÖĞRENELİM.
Ç SULARIMIZ VE DENİZLERİMİZE PLASTİK MADDELERİ ATMAYALIM= her balığa gittiğinizde 2 ad plastiği toplayın - 2 gün fazla balığa gideceksiniz.TEŞEKKÜRLER
cumhur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-01-2008, 19:58   #3
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Bize bişey olmaz cumhur abi ne buldusak yiyelim ne de olsa türküz

Helal taygunum eline koluna sağlık.Tekrardan geçmiş olsun kardeşime..

Saygılarımla..
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları