Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > ZIPKINLA SUALTI AVI

ZIPKINLA SUALTI AVI Teknikler,sağlık ve zıpkıncılıkla ilgili herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 26-03-2007, 09:14   #1
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Alıntı:
kutluhan tafarından gönderildi
Sanırım herkesin bir zor anı olmuş ben yalnız değilmişim. açıkçası şu an düşündüğümde ölmek için yeterince deneme yapmışım bizzat ama talihim yokmuymuş varmıymış bilemiyorum başramamışım. sonradan süşününce insanın nasıl yaptığına akıl sır erdiremiyor.
İlk dalmaya merak sardığımda zıpkınım yoktu ve amacım kendimi suyun altına alıştımak olduğundan dalabildiğim derinliğe kadar inip taş veya deniz kabuğu çıkarmakla yetinmekteydim zamanla su altına daha fazla alıştım ve kuzenin zıpkınını ödünç alarak ilk zıpkınlı deneyimime geçmeye karar verdim.

Yer Çanakkaleydii aslında daldığım yerde çok fazla akıntı var ve yüzebilmek bile başarı sayılır, tabi balık peşinde koştururken akıntının yoğunlığuna farketmeden kapılabiliyordunuz. (bu arada o bölgede hemen her türlü balık çıkmakta özellikle dil) deniz temiz olduğundan oldukça derinleri görebiliyordunuz. ve ben aşağıda bir dil balığı gördüm, o beni ddaha önce görmüş olacakki kendini yosunların üzerine bıraktı ve hareketsiz yatmaya başladı, bende vurabilmek için dalmaya başladım ama bir türlü yetişemiyordum. (bu arada ağırlık gerektirdiğini o zaman bilmiyordum) oldukça yaklaştığım bir anda zıpkının tetiğine bastım fakat ilk atışım ıska geçti ve tekrar vurmak için kurmaya çalıştım tüfeği. bri türlü beceremedim o sırada nefes almam gerektiğini farketye başladım, yukarı çıkmaya başladım ama bir türlü yüzeye gelemiyordum. kimbilir belki 5 metredeydim ama yukarıya bir türlü varmaıyor nefes alma imkanına ulaşamayırodum, hayatımın en uzun anları gibi geldi o anlar. nefesimi bırakıyordum yavaş yavaş baloncuklar yukrı çıkıyor bende arkalarından onlara yetişmeye çalışıyorum. suyun üzerinde ışığın yanılsaması bi anda nura gidiyormusum gibi hissettim, sonra su üstündeyim ve nefes alıyorum, meğerse hava ne kadar güzel ne kadar tatlı bir şeymiş. aslında limitlerimi iyi bilmemenin durumuydu bu, benden daha acimler olursa onlara tavsiyem önce limitlerini öğrensinler ve dalma alıştırmları yapsınlar zıpkınsız, zamanıı geldiğinde yukarı çıkmazsan balığı alıp kendini bırakma ihtimalinde o kadar artıyor, ve sürekli söyledikleri gibi benimde ilk dersim bu HIRS YAPMAYIN, bir balık gider ama siz sağ oldukça bin balık gelir.

Saygılar. Rastgele...
Aramıza hoşgeldiniz. Geçmiş olsun, umarım bunlar bu işle uğraşacak arkadaşların kulağına küpe olur...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 26-03-2007, 14:30   #2
Egeli
Tayfa

Egeli kullanıcısının avatarı

Onur bey sizden öğrenecek çok şey var...
Teşekkürler yazı için ..
Bir de bir şey soracağım
Bıçağın taşınması için en uygun yer sizce neresi?
Ben sol kolumun üzerinde taşıyorum
Sizce?

...Forza Çipura...
Egeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-03-2007, 15:37   #3
Onur GÜNER
Çımacı

Onur GÜNER kullanıcısının avatarı

Bıçak taşımak için uygun bir yer...

LOKAR Team / AKDENİZ

E-mail: ispendek@mynet.com
Onur GÜNER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-03-2007, 06:29   #4
aganta borina borinata
Guest

konu hakkında pek bilgim olmamasına rağmen ben bıçağın her iki elinde ulaşabileceği bi yerde taşınmasının daha doğru olacağını düşünüyorum... diyelim ki sol kol üzerinde taşıyorsunuz ve bi aksilik sonunda sağ elinizi kullanamıyorsanız sanırım bıçağı oradan alamazsınız ya da almak için epeyce bi çaba göstermeniz gerekir diye düşünüyorum...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-03-2007, 09:45   #5
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Alıntı:
aganta borina borinata tafarından gönderildi
konu hakkında pek bilgim olmamasına rağmen ben bıçağın her iki elinde ulaşabileceği bi yerde taşınmasının daha doğru olacağını düşünüyorum... diyelim ki sol kol üzerinde taşıyorsunuz ve bi aksilik sonunda sağ elinizi kullanamıyorsanız sanırım bıçağı oradan alamazsınız ya da almak için epeyce bi çaba göstermeniz gerekir diye düşünüyorum...

rastgelsin...
Doğan'a katılıyorum. Ben belde taşıyorum bıçağı, gerektiğinde iki elle de ulaşabiliyorum...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-2007, 00:36   #6
nöbetçi
Oltacı

çift bıçak kullanıyorum.biri sol baldırımın dış yerinde.diğeri sağ ayak bileğimin dış bölgesinde.baldırımdakini bakık söndürmek.temizlemek vs işler için kullanıyorum .sol ayak bileğimdeki hiç kullanmadan en keskin hali ile can keskisi olarak kullanıyorum.yani birkere kullan canını kurtarsın misali.dalın sağlıcakla.
nöbetçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-11-2007, 15:59   #7
MONSTER
Oltacı

MONSTER kullanıcısının avatarı

Yer Canakkale civarı / 80'li yıllardan bir yıl
yaklasık 10 yıldır gittigimiz yerlesimden edindigimiz dostlar bizi dalıs bolgelerine goturuyorlar, vurdugumuz balıkları aksamları hep beraber afiyetle yiyiyoruz.
O zamanlar Istanbul' da dahi sualtı avı malzemesi yok denecek kadar az, bulunanlar da pahalı. Yerel halk ise dalmak deyince sadece bodrumdan ve ayvalık tan gelen tek tuk sunger nargilecisini biliyorlar.
Arkadaşlardan hevesli olanlara ufak ufak nefesle dalmayı ve avlanmayı ogretiyoruz. Zamanla ithalatın serbestlemesiyle beraber malzeme temini kolaylasıyor. Arkadaslarımızın biraz daha yasca ve fizikce buyumus olan kucuk kardesleri, gelisen sartlara hızla adapte olarak sagdan soldan temin ettikleri ABC malzeme ve basit tufeklerle balık vurmaya ve bazen de satmaya baslıyorlar.
Bir gun, Lise bahcesinde basketbol oynayan bir kardesimiz aniden yere yıkılıyor ve hastaneye yetistirilemeden vefat ediyor. Once kalp krizi, sara v.s. nedenler dusunulduyse de yapılan tıbbi tetkikde olum nedeninin akciger iltihabına baglı yetmezlik oldugu anlasılıyor. Arkadas ve aile cevresi ile konusuldugunda ise 2 gun once balık vurmaya gittigi, yaklasık 2mt derinlikte bi tasın altında buyukce bir ahtapot vurdugu, cesitli kereler denemesine ragmen ahtapotu cıkaramadıgı, en sonunda kolunu tasın altına sokarak ahtapotu elle cıkartmaya calıstıgı ama ahtapotun koluna sarılması sonucu kurtulamayarak su yutmaya ve refleks sonucu akcigerine su cekmeye basladıgı, tesadufen yakınına gelen arkadasının
yardımıyla ahtapottan kurtarılıp, yarı baygın satıha ve sonrada yakın kıyıya getirildigi; oradan da Ckale Devlet Hastanesine goturulerek muayene edildigi vetaburcu edildigi ogreniliyor. 48 saat sonra da vefat ediyor.

Burada olayın sudaki kısmıyla ilgili pek cok ders var ama asıl onemli olan sonrasında yasananlar. Her ne sekilde olursa olsun, hafif bir bogulma tehlikesi sonrasında dahi kazazedenin en az 48 saat yatarak musahade altında tutulması ve vucuttan su attırıcı tedavi uygulanması ihmal edilmemelidir. Ciger fonksiyonları surekli izlenmelidir. Tuzlu suda yasayan bakterilerin vucut ortamında septik sok'a neden olmaması icin gerekli antibiyotik tedavileri ihmal edilmemelidir. Bu arada bu tip tıbbi tedavinin yeterli faydayı saglayabilmesi icin
olur olmaz sekil ve dozlarda , doktor tavsiyesinden uzak, grip ve nezle durumlarında antibiyotik kullanımına yonelmekten uzak durmak ve de sigara kullanmamak gerekmektedir.
Tatlı su bogulmalarında ise bu tur mudahaleyi mumkun olan en kısa zamanda yapmak gerekir. Cunku tatlı su bogulması yasayan kazazedenin, tuzlu suda bogulma yasayan kazazedeye gore hayattta kalma sansı -sureye baglı olarak- daha azdır (osmos olayı).
cevrenizdeki bogulma olaylarında eger olaya mudahale eden egitimli tıbbi ilkyardım ekibi (paramedic veya acil servis uzmanı) yoksa; kazazede yakınlarını bu konuda ikaz etmeyi unutmayalım.
Kazasız dalıslar

TSSF **DE/110532
T.C.U.B. B-1/587
AMATOR DENIZCI A43-1666
KISA MES.TEL.OPR. T43-303

TB0CBB
MONSTER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-11-2007, 16:24   #8
Rauf
Guest

Jekfer kardeşim verdiğiniz bilgiler gecekten cok kıymetli dalmayı seven ve zıpkıncı arkadaşlarımız icin gözönünde bulundurulması gereken bilgiler teşekkür ederiz.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-12-2007, 16:04   #9
aliefe
Oltacı

aliefe kullanıcısının avatarı

teşekkürler onur abi aynı şeyi bende yaşamıştım,yanımda bıçağımda olmadığı için zıpkınımı bırakıp çıkmak zorunda kaldım,çok güzel bi paylaşım tekrar teşekkürler(uzun bi süredir internete giremedim,özür diliyorum ama tekrar aranızdayım)

Yemeyeceğimiz balıkları lütfen zevk için vurmayalım

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
aliefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları