Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 05-02-2008, 18:08   #1
mufi
Guest

Varsayılan Şişme Botlar hakkında

Arkadaşlar kendimce araştırıp derlediğim yazıyı paylaşmak istedim
Şişme deniz/tatlısu botları hakkında:

ilk şişme bot fikri 1839'da Arthur Wellesley (Wellington Dük'ü) tarafından şişme duba şeklinde düşünülerek başlatılmıştır.1900 ile 1910 arasında elastiki malzemelerin üretimi başlayınca bu alanda günümüz şişme botları açısından çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir.
şişme bot,basınçlı havayla dolu,esnek bir çevreye sahip olan hafif bir bottur.küçük olanlarda,büyüklere nazaran taban ve gövde kısmı genellikle esnektir.3 metreden uzun botlarda,taban kısmında iki tarafı bağlayan,genellikle 3 ile 5 kat sert kontrplak veya alüminyum vardır,ama bunlar birleşik değildir,aralıklıdır.çoğunlukla hava deliği kısmı serttir,ve olası bir dış motor montajı için olanak ve yer sağlar.bazı botların avantajı söndürülünce paketlenip taşınabilecek kadar küçük hale gelmesidir.ağır hizmet için yapılan botlar ise sabittir,paketleme vs. olmaz.şişme botların özelliği olan tüp şekli,elastik ve sentetik Hypalon veya PVC katmanlardan oluşur,buda bota hafiflik ve aynı zamanda su üstünde kalma özelliği verir.bazı botlar,şişmiş ve sert bir omurgaya sahiptir,böylece gövdenin dalgaya karşı mukavemet sağlaması ve dönüş kolaylığı gibi avantajlar sağlar.şişme botlar,genellikle 2 ile 7 metre arasında olup 5 ile 80HP arası dıştan takma motorlarla kullanılır.
Artıları: Hızlıdır-pratiktir-taşıması kolaydır-
eksiler:Hafiftir/tehlikelidir.. aşırı süraatte rüzgara7dalgaya karşı aniden ters dönen görüntüleri çok görmüşüzdür. her tuzlu su sonrası tatlısu ile yıkanmak ister.
saglıklı ve güvenli kullanımlar dilerim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 05-02-2008, 20:10   #2
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

Muvaffak abim bilgilendirme için teşekkürler. Denizde en önemli mevzu emniyettir. Açmış olduğun bot konusunda emniyet iki kere daha önemlidir. RASTGELSİN.
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-02-2008, 21:13   #3
Rauf
Guest

Ağbi güzel bir konuya değinmişsin sağ ol bir şey daha var bahsettiğin türdeki botlar icinde sahil güvenlik liman kaydı ve A.D.B si istiyor ilgilenenlerin dikkatine diyeyim.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-02-2008, 21:19   #4
doruk_m
Oltacı

Varsayılan tekne

rauf abi fiberglas tekneler hakkında bi kaç sorum olacak ama müsait misin?
Eski 05-02-2008, 21:28   #5
Rauf
Guest

Alıntı:
doruk_m tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
rauf abi fiberglas tekneler hakkında bi kaç sorum olacak ama müsait misin?
doruk arkadaşım sorularını bekliyorum hepsini yaz bir kerede cevaplıyim
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-02-2008, 21:35   #6
doruk_m
Oltacı

bizde arkadaşlarla tekne almaya niyetlendik. ama dediğin gibi evrak sıkıntısı oluyor. hatta bi tane bulduk. evraklı dediler bize. noterden satış yapılması gerekiyormuş. tolinotosu var dedi bana ama çok da hakim olmadığım için konuya ne gibi evraklar gerekiyor. bi de bildiğim kadarıyla 9.9 motorun üstünde olunca vergisi oluyor. motoru da 25 likmiş. sizin önerileriniz doğrultusunda hareket etmek istiyorum. bilmediğimiz bir konuda hata yapıp sonrasında pişman olmak istemiyoruz yani... bu arada boy 4.30 fiberglas tekne...
Eski 05-02-2008, 21:46   #7
Rauf
Guest

Alıntı:
doruk_m tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bizde arkadaşlarla tekne almaya niyetlendik. ama dediğin gibi evrak sıkıntısı oluyor. hatta bi tane bulduk. evraklı dediler bize. noterden satış yapılması gerekiyormuş. tolinotosu var dedi bana ama çok da hakim olmadığım için konuya ne gibi evraklar gerekiyor. bi de bildiğim kadarıyla 9.9 motorun üstünde olunca vergisi oluyor. motoru da 25 likmiş. sizin önerileriniz doğrultusunda hareket etmek istiyorum. bilmediğimiz bir konuda hata yapıp sonrasında pişman olmak istemiyoruz yani... bu arada boy 4.30 fiberglas tekne...
Eğer tekne eski ne faturası nede belli bir fabrikada yapılmış bir belgesi yoksa tekne sahibi bağlı bulunduğu muhtarlıktan iki şahitle o teknenin kendine ait olduğu konusunda bir belge alması lazımdır.eğer teknenin faturası var ise o zaman o fatura ile beraber liman başkanlığına teknenin sağdan soldan arkadan önden cekilmiş resimleri+ikametgah senedi+nufuskahıdı foto kopisi ile motorun faturasıyla beraber liman başkanlığına müracaat etmelisiniz liman başkanlığı size düzenlediği bir belgeyle vergi dairesine gönderecek ve tekne ve motor icin özel tüketim vergilerini yatırmanızı isteyecektir.eğer motor 10 beygir ise vergiden muaftır bunun üstü kuvvetteki motorlar vergiye tabiidir.selamlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-02-2008, 21:49   #8
doruk_m
Oltacı

teşekkür ederim rauf abi....
Eski 06-02-2008, 20:43   #9
turna
Kaptan

turna kullanıcısının avatarı

Muvaffak abim,botlarda tuzlusu ve tatlısu botları olarak ikiye ayrılırlar,başlangıçta fark yokmuş gibi görünsede,tatlısu botunu bir kaç sefer denize soktuğunuzda ömrünün yarısı gidiyor.tuzlusu botunu tatlısu ya soktuğunuzda bir şey fark etmiyor,koy kenara yıkama istemez iki sene dursun ama tuzlusu botunda durum çok farklı.Botları kendi kataloglarında bunların izahı var,alırken dikkatli olmak lazım. Kaliteyi ise cüzdan bilir.Rus botları çok sağlam ama biraz kaba,nerede kullanırsa kullan.

turna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları