Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI (TEKNEDEN)

DENİZ AVI (TEKNEDEN) Tekneyle yapılan tüm avlanma yöntemleri ile ilgili bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 08-11-2012, 10:56   #1
halim20
Tayfa

halim20 kullanıcısının avatarı

Varsayılan 4 Kasım Demircili niyet MERCAN, kısmet KILIÇ

4 Kasım 2012 Pazar sabahı demirciliden balığa çıkmak için kaptanımız Zülküf hoca ile anlaştık. Sabah çok balık yapmıyor diye saat 7-7,30 gibi teknede olalım diye kararlaştırdık.
Biraz tuzluda olsa Kaan kardeşimle birlikte iki kişi olarak çıktık balığa.
Her balığa çıkacağımız zamanki gibi yine ikimizi de uyku tutmamıştı tabi, sabah 5,30 da kalktım 6 da Kaan kardeşimi aldım, yiyecekler, kahvaltılıklar ve buz derken kaptanı da alarak 8 de tekneye ulaşabildik.
Kaptan tekneye binerken, geçen günlerde gideceğimiz yerlerde kılıç balığı da görüyorduk dedi. Tamam, güzel yakalayalım onlardan birini diyerek, avlak yerimize kadar sırtı çekerek gittik, tabiki herhangi bir şey yakalayamadık, halbuki ben palamuttan ümitliydim.
Neyse vardık avlak yerimize mercan takımlarını hazırladık ve başladık mercan tutmaya.
Ben hemen hemen her balığa gidişimde ikinci bir takım ile bırakma oltada kullanıyorum, daha öncekilerde yarım sardalye, bütün sübye ve kalamarı büyük ve sağlam iğnelere takıp teknenin ön kısımlarına müsait bir yere bırakıyordum.
Bu gün yine öyle yaptım ancak sistemi biraz değiştirdim. 045 ip misina, 130 gram gezer kurşun sonra boncuk, fırdöndü, en sona da 1-1,5 mt kadar sağlam 040 misina ve iğne bağladım ve bütün sardalyeyi takıp orta suyun biraz aşağısına bıraktım.
Ben diğer takım ile dipten mercan avlamaya devam ediyorum, Kaan ve Kaptanımızda bayağı iyi mercan avlıyoruz.
Mercanı, tekneyi akışa bırakarak demir atmadan avlıyoruz, böylece süre geçti bir kaç yer değiştirdikten sonra demir atmaya karar verdik çünkü tekne çok hızlı akıyordu ve yerimizi çabuk kaybediyorduk.
Ben yine bırakma sistemini ayarladım, kurdum kamışı da bir güzel tekneye kalın iple bağladım ne olur ne olmaz diye.
Dalmış mercan avlıyoruz ki bir ara teknenin 5-6 metre sağ tarafında bir hareketlenme oldu, birden suyun üstünde bir balık zıpladı ve daldı, arkasından ikinci kez zıpladı ve daldı, hepimiz görmüş olmamıza rağmen, hep beraber KILIÇ BALIĞI KILIÇ BALIĞI diye bağrışıp heyecanla birbirimize gösteriyoruz.
Ben hemen bırakma takımlarımı hatırladım, koştum takımı topluyorum, baktım teknenin ipine dolanmış, 5 dk falan oradan kurtarmaya uğraştım, neyse takımları kurtardım, topluyorum, baktım ağır ucunda bir şeyler var, tamam dedim KILICI yakaladım galiba, ama eminde değiliz benim diğer mercan takımlarına da karışmış onu da çekiyorum, neyse mercan takımını kaptana verdim, onları kaptan topladı, derken baktık Kaanın takımları da dolaşmış, onu da kurtardık, ama bu arada benim takımlardaki ağırlık belirginleşmeye başladı.
Takımları iyice topladım baktım benim iğnenin ucunda bir balık ama küçük bir balık önce palamut zannettik , biraz daha yaklaşınca orta boy bir kolyoz bumuymuş bunca telaş kargaşa derken bir de baktık ki benim ip misinada hala ağırlık ve hareket var ancak ağırlık varda, iğnelerimin hepsi teknede ağırlığı ne tutuyor eyvah dedim balık ipe sarılmış kaçtı kaçacak biraz daha çekince KILIÇ olduğunu gördüm heyecan kat kat arttımı şimdi, ya koca kılıç kaçarsa, buraya kadar getirmişiz balığı, neyse sakinleşmek zorundaydım sakinleştim yavaş, yavaş ipin iki ucundan da tutarak çekiyorum, balık dipleyince gevşetiyorum, derken teknenin kenarına kadar getirdim ve HOOOP kuyruğundan tuttuğum gibi teknenin içine aldım.

Ben çok sık olarak balığa çıkamıyorum, ayda bir belki. Bu nedenle bizler profesyonel avcılar değiliz, genellikle 150-200 gramlık mercan, karagöz, gopez, izmarit vs gibi küçük balıkları avlayabilen bir amatör balık avcısının oltasına böyle bir balığın gelme olasılığının ne kadar zayıf olduğunu, böyle bir şansın da geldiği zaman nasıl çocuklar gibi sevinebildiğimizi göstermek ve bu sevincimizi de sizlerle paylaşmaktır amacım.

Biraz uzun oldu inşallah sıkıcı olmamıştır.

Herkese rastgelsin .

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

halim20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 08-11-2012, 11:53   #2
CEMAKO
Tayfa

Tebrik ederim
Herkese nasip olmaz böyle avlar
Şükür nasibinizi çok güzel almışsınız.
İnşallah daha iyileri de denk gelsin
Detaylı anlatım içi teşekkürler elinize sağlık
Rastgele
Eski 08-11-2012, 12:36   #3
soncet36
Kaptan

soncet36 kullanıcısının avatarı

tebrik ediyorum sizi güzel bir av geçirmişsiniz. ayrıca emek verip paylaşımda bulunduğunuz için de ayrıca teşekkür ediyorum.

Çetin Açık

1972 izmir

iğneniz keskin, avınız büyük olsun. RASTGELSİN...
soncet36 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-11-2012, 12:50   #4
ibrahimz35
Moderator

ibrahimz35 kullanıcısının avatarı

Halim abi, çok güzel bir anlatım olmuş.
Senin yaşadığın mutluluğu inan bizlerde yaşadık.
Ellerine kollarına sağlık çok güzel bir av olmuş.
Kılıç'ı yakaladıktan sonra mercanları unuttun keşke onlarında resimlerini koysaydın.

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Forum kullanma kılavuzu için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı değiştirmek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Avatarınızı ayarlamak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Lütfen TÜRKÇEMİZE sahip çıkalım.Yazım kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
ibrahimz35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-11-2012, 14:35   #5
halim20
Tayfa

Alıntı:
CEMAKO tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Tebrik ederim
Herkese nasip olmaz böyle avlar
Şükür nasibinizi çok güzel almışsınız.
İnşallah daha iyileri de denk gelsin
Detaylı anlatım içi teşekkürler elinize sağlık
Rastgele
Cem bey teşekkür ederim daha güzelleri sizlerede denk gelir inşallah
Eski 08-11-2012, 14:36   #6
halim20
Tayfa

Alıntı:
soncet36 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
tebrik ediyorum sizi güzel bir av geçirmişsiniz. ayrıca emek verip paylaşımda bulunduğunuz için de ayrıca teşekkür ediyorum.
Çetin bey sizede teşekkür ederim. mutluluklar paylaşınca çoğalırmış o yüzden.. daha iyileri sizlerede denk gelir inşallah.
Eski 08-11-2012, 14:40   #7
halim20
Tayfa

Alıntı:
ibrahimz35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Halim abi, çok güzel bir anlatım olmuş.
Senin yaşadığın mutluluğu inan bizlerde yaşadık.
Ellerine kollarına sağlık çok güzel bir av olmuş.
Kılıç'ı yakaladıktan sonra mercanları unuttun keşke onlarında resimlerini koysaydın.
İbrahim sağolasın, evet mercanları unuttuk hakkaten.
Ama insana kılıç balığı yakalamak kaç kez nasip olurki değilmi insan biraz seviniyor heyecanlanıyor işte.
Daha güzelleri sanada rast gelir inşallah, görüşmek üzere, çayını içmeye gelirim bir gün..
Eski 08-11-2012, 16:06   #8
avlar
Kaptan

avlar kullanıcısının avatarı

Halim bey paylaşımınız için teşekkürler, gerçekten dediğiniz gibi mutluluklar paylaşınca çoğalırmış.Bizler de mutluluğunuza ortak olduk.Çoğu tanıdığım avcı arkadaşımın ve tabi benim ortak hayalimizdir kılıç balığı.Tebrikler,rastgelsin.
avlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-11-2012, 18:19   #9
pendikli balıkçı
Kaptan

pendikli balıkçı kullanıcısının avatarı

Muhteşem bir av, harika bir sonuç. Tebrik ederim videoyu izlerken hop oturup hop kalktım bilgisayar başında helal olsun.
B Rh(+)

KÜÇÜK BALIK YOKSA BÜYÜK BALIK DA YOK!
pendikli balıkçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-11-2012, 08:36   #10
TUĞYAN
Kaptan

TUĞYAN kullanıcısının avatarı

Halim abi 10 numara bir av eline sağlık
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları