Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Tekne Bakımı ve Donanımı

Tekne Bakımı ve Donanımı Motor tavsiyeleri, tekne ve motor bakımı hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 06-10-2006, 22:41   #1
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Bu değerli deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler Murat Bey.

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 09-01-2007, 12:32   #2
habaci
Oltacı

Smile tekne bakımı

"Bu formumu, bu sayfayı okuduktan sonra güven abimizin yazıları, muhteşem bilgisi karşısındaki hayretlerim nedeniyle öncelikli teşekkür ederek tekrarlama gereği duyup, sayfayı sayın Güven abimizin muhteşem yazısına istinaden kendisinden rica mahiyeti maksadıyla yineliyorum."
Bu sayfayı okuyan tüm arkadaşlarıma merhaba.Bende bu sayfada adı geçen bir çok arkadaşım gibi deniz tutkunu amatör bir balık hastasıyım.Hafta sonları sık sık balık komalarına girdiğim için, gittiğim hekim, hafta 1-2 gün (hafta sonları) sabah akşam karadan balık avı verdi.Fakat bir süre sonra bu doz yetersiz geldiği için yüksek dozlara, daha profesyonel balık avlarına merak saldım.Bunun üzerine uygun bir polyester tekne aldım kendime.Motor ve römorkuda cabası.Ama teknemi henüz denize indirmiş değilim.Teknemin boyası ve birazda malzemesi eskimiş ve yıpranmış durumda.Bir arkadaşım, teknemin bakımı için ilkin zımpara ve ardından çatlak ve boşlukları çelik macunu ile doldurmamı ve tekrar zımpara yapıp ardından güzel bir boya ve cila yapmamı tavsiye etti.Bu kadarını kendimde düşünebildiğim fakat tecrübesi olduğum için siz arkadaşlarımın tavsiyelerini rica etmek isterim.Daha basit bir bakım yolu ve yenimsi bir polyester görünümü için neyapmalıyım?Hangi malzemelere ihtiyacım var?, bakım malzemelerini nerden tedarik ederim?Sorumu konu üzerindeki cahilliğime sayarak beni bu konuda aydınlatmanızı rica ederim tüm deniz tutkunu arkadaşlarımdan..Bu arada teknem 4,55 m. boyutunda ve izmirdedir.Mayısta denize indirmeyi düşünüyorum.Urla açıklarında yani ada kenarlarında balık avlamayı ve takılmayı düşünüyorum.Sizler ne dersiniz?
habaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-05-2007, 14:16   #3
vento
Oltacı

vento kullanıcısının avatarı

bilgi paylaşımlarınız için çok teşekkürler bende polyesterden ahşap tekneye yeni terfi etmiş bir amatör olarak bu bilgiler kesinlikle çok işime yarayacak özellikle onca boya macun masrafının üstüne birde limanlarda özensiz işçiliğe dünya para ödemeyeceğim, bu sayede ,
ama tabiki bu okuduklarımı başarı ile tatbik edebilirsem
sevgili arkadaşlarım vede abilerim okuduklarıma göre çoğunuz ahşap teknelerde pancar motoru önermektesiniz peki lombardini motor hakkındaki fikirleriniz nelerdir ben bir tane 12 hp lombardiniye sahibim şu ana kadar beni hiç üzmedi sadece teknemi emanet ettiğim bir arkadaş yağsız çalıştırdığı için bakıma gitmek zorunda kaldı allahtan çok kötü durumda değildi kaldıki yağsız çalıştırılan her motor mahvolur .
teknemin son bakımlarını yaptıktan sonra motor kapağını kitleyip çünkü artık ne motorumu nede teknemi özensiz ellere teslim etmek istemediğim için eylüle değin sürecek olan hüzünlü bir ayrılık başladı aramızda .
ve ayrıca merak ettiğim bu tip motorlar 3 ay çalışmazsa bu sürenin ardından sorun çıkarırlarmı bunu çok merak ediyorum orada tanıdığım bir şahsa teknemi periyodik olarak ıslatmasınıda rice ettim umarım unutmaz.

son olarak yaşadığım üzücü tecrübeden yola çıkarak ahşap teknenizi bilgisinden vede özeninden emin olmadığınız şahıslara asla teslim etmeyin derim emin olunki ondan uzakta geçirdiğiniz zamanın ardından kavuştuğunuz an sevinçten çok üzüntüye vede sıkıntıya yol açıyor onu bilinçsiz ellere teslim etmek ahşap tekne yaşayan bir varlık gibidir ilgi vede sevgi ister .
yaşadığım üzücü tecrübeleri yaşamamanız dileği ile
sevgiyle vede denizle kalın
Eski 29-03-2008, 22:51   #4
ergeg
Oltacı

fiber tekne için ne tür bir boya almamız lazım.biz yeni bir fiber aldık fakat teknenin boyası pek hosuma gitmedi hem parlak degil hemde bazı bölgelerini farklı renge boyamak istiyorum.acaba normal bildiğimiz yağlı boyalarla ourmu,yoksa farklı bir boyamı almam lazım.yardımcı olursanız sevinirim.teşekürler.
ergeg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-2008, 21:38   #5
gerence
Kaptan

gerence kullanıcısının avatarı

Varsayılan Polyester Tekne Bakimi Ustalik Ister..!

Alıntı:
ergeg tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
fiber tekne için ne tür bir boya almamız lazım.biz yeni bir fiber aldık fakat teknenin boyası pek hosuma gitmedi hem parlak degil hemde bazı bölgelerini farklı renge boyamak istiyorum.acaba normal bildiğimiz yağlı boyalarla ourmu,yoksa farklı bir boyamı almam lazım.yardımcı olursanız sevinirim.teşekürler.
Sayın Ergeg ;
Polyester teknelere ahşap tekneler de olduğu gibi yağlıboya yapamazsınız, bir süre sonra tabaka tabaka kalkar ,asla tutmaz Bu tür teknelere yapımda jel coat boya atılmıştır ilk kat olarak. Bu teknenin orijinal boyasıdır ve yaklaşın 1mm kalınlığında olur ki ;eğer bu boya gitmişe tekne çok yıpranmış ya da bu ilk boya gereğince kaliteli yapılmamış demektir..! Bunu gidermek mümkündür ancak ; işlem kesin olarak bir profesyonel polyester ustası tarafından yapılmalıdır... Kısacası eğitimini görmeden polyester tekne dış cephe bilerin amatörce yapabileceği bir işlem değildir..!
Önerim bu işi bir profesyonele yaptırmanız..!!!
Eski 01-04-2008, 18:37   #6
ergeg
Oltacı

Alıntı:
gerence tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sayın Ergeg ;
Polyester teknelere ahşap tekneler de olduğu gibi yağlıboya yapamazsınız, bir süre sonra tabaka tabaka kalkar ,asla tutmaz Bu tür teknelere yapımda jel coat boya atılmıştır ilk kat olarak. Bu teknenin orijinal boyasıdır ve yaklaşın 1mm kalınlığında olur ki ;eğer bu boya gitmişe tekne çok yıpranmış ya da bu ilk boya gereğince kaliteli yapılmamış demektir..! Bunu gidermek mümkündür ancak ; işlem kesin olarak bir profesyonel polyester ustası tarafından yapılmalıdır... Kısacası eğitimini görmeden polyester tekne dış cephe bilerin amatörce yapabileceği bir işlem değildir..!
Önerim bu işi bir profesyonele yaptırmanız..!!!
ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.fakat ben tekne boyamak derken şu anda tekne komple beyaz ben bunun yarısını mesala kırmızıya boyamak istiyorum bundaki amacım sadece daha güzel bir görüntü.şimdi ben bu siziin bahsettiğiniz orjinal boyanın üstüne nasıl bir boya sürebilirim.yani yine o bahsettiğiniz boyadanmı sürmek lazım.yoksa daha basit bir boya yani yağlı boya gibi bir boya ile olmazmı.
ergeg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-2008, 07:55   #7
RANGER_
Oltacı

Varsayılan Poliüretan sonkat

Alıntı:
ergeg tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Normal sentetik esaslı boyalar fiber teknelerde kısa ömürlü olur, en iyi ve uzun ömürlüsü POLİÜRETAN boyalardır, çift kompenentli P.ÜRETAN sonkat boya alıp iyi bir zemin hazırlığı yaparsanız iyi bir iş çıkarmış olursunuz. Unutmayın iyi bir zımpara, toz temizliği, macun tamiratı ve Poliüretan sonkat boya uygulama.

Saygılarımla,
Mehmet BALOĞLU
RANGER_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-2008, 08:36   #8
Salih Reis
Kaptan

Salih Reis kullanıcısının avatarı

Zehirli boya için en uygun ve en kaliteli olanı hangisidir ?
Eski 12-04-2008, 08:03   #9
RANGER_
Oltacı

Varsayılan Zehirli boya

Alıntı:
Salih Reis tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Zehirli boya için en uygun ve en kaliteli olanı hangisidir ?
Zehirli boyaların çoğu aynı sistemlerle üretilmilmektedirr. Türkiye şartlarında en çok kullanılan Klasik yumuşak zehirli boyalardır, fakat Klasik zehirli boyalar üretici firmaların istedikleri şartlarda kullanılmadığı için pek sonuç vermez, Teknenizin durumu zehirli boya için çok önemlidir, çok yatan bir teknemidir, ne aralıklarla denize çıkar, bağlandı liman temizmidir, pismidir bunlar hep birer etkendir kısaca özetliyeyim; Zehirli boyalar tekneler üzerinde kat başına 4 ay cıvarında gider tekneniz denizde kaç ay kalacak ise klasik yumuşak zehirli boya ile o kadar kat atmalısınız kalite attığınız kat ile orantılıdır.
en az 3 kat...

Saygılarımla,
Mehmet BALOĞLU
RANGER_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-2008, 21:33   #10
gerence
Kaptan

gerence kullanıcısının avatarı

Ranger dostumuz konuya çok güzel açıklama getirmiş ,ağzına sağlık...

Bu mesaj en son " 13-04-2008 " tarihinde saat 20:35 itibariyle gerence tarafından düzenlenmiştir....
gerence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları