Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > TATLI SU AVI

TATLI SU AVI Tatlı sularda olta ile yapılan avlar hakkında herşey.

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 16-04-2007, 21:59   #1
gokseldbuga
Guest

Varsayılan M.Akif Sonel adına

Köyçeğiz
slm Göksel,
mesajını gönderdiğin gün okumama rağmen cevapı bir türlü yazamadım kusura bakma lütfen. Öncelikle bilmiyenler için köyçeğiz gölü hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.
Köyceğiz Gölü, Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde bulunan bir göldür. 52 km²'lik tatlı su gölüdür. Derinliği 20-60 metre arasında değişir.

Her türlü tatlı su balığı bulunur. Ayrıca güneyinde nesli tükenmekte olan Nil Kaplumbağası bulunur. Göl içerisinde dört adet irili ufaklı ada mevcuttur. Etrafı dağlarla çevrili olup en yükseği Ölemez Dağı'dır. Sazlıklarla kaplı doğal bir kanalla göl Akdeniz'e bağlanır. Bu tür göllere yani denizle doğal bir kanal vasıtası ile birleşen göllere ayaklı göl adı verilir. Dünyada bu tür göllerin sayısı Köyceğiz Gölü'yle beraber sadece yedi tanedir. Yani dünyadaki doğa harikası yedi ayaklı gölden birisi de Köyceğiz Gölü'dür.

Köyceğiz Gölü Akdeniz Bölgesi'nin batı ucunda, ilçe hudutları içerisinde, suyu hafif tuzlu ve çevresindeki kaplıcalardan karışan kükürtlü bir göldür. Gölün, önü alüvyonlarla tıkanmış eski bir körfezden türediği sanılmaktadır. Hemen her zaman sakin olan gölde, yılın 8 ayında su kayağı yapılması mümkündür. wikipedia sitesinden alındıdır bu, Yazıldığı gibi denizle bağlantılı bir göldür bağlandığı yer ise istuzu sahilinin olduğu bölgedir yani caretta caretta olarak bildiğimiz deniz kaplumbağalarının yumurtladığı kumluk desem belki coğunuz hatırlayacaktır.
Asıl öğrenmek istediğiniz konuya gelince, şu an hava şartları mükemmel ama burada yukarıda yazıldığı gibi tüm tatlı su balığı yok yani gölde sadecesazan ve kefal var tabiki yayın balığıda var ama ben daha tutanı görmedim. Ama turna ve tatlı su levreği yok. Sanırım buraya has olan bir özellikden dolayı kışın birde yılan balığı oluyor bölge insanı cok seviyor. Denize yakın olan kısımda ise tuzluluk oranı arttığından dolayı deniz levreği de giriş yapıyor. Ama genelde sazan avı oluyor.
Ayrıca bir konuya daha değinmekde fayda var göl Dalkoop (Dalyan Kooperatif) tarafından 50 yıllığına kiraya verilmiş durumda balıkçılık tamamiyle Dalkoop elinde tekneyle ava izin vermiyorlar kıyıdan olta ile tutmak serbest
Konuyu hangi başlığa yazacağimi bilmediğimden dolayı size özel mesajdan atıyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları