Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 02-01-2012, 19:59   #1
MAVİ FENER
Kaptan

MAVİ FENER kullanıcısının avatarı

Arrow Ege Denizi'nde 11 Yeni Balık

Üstelik Bu Balık Türlerinden Bazılarının Ekonomik Değeri Oldukça Yüksek.

Muğla Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Halit Filiz,"Halkımız tarafından görülmesi zor türler. Bir çoğu derin denizlerde yaşıyor. Bir kısmı da çok kıyıda yaşıyor ama bunlar bilinmiyor. Bir kısmı da bunların Lesepsiyen balık diye tarif ettiğimiz Kızıldeniz'den Süveyş Kanalı ile Akdeniz'e girmiş ve artık bizim denizlerimize yerleşmiş türler" dedi.

Yeni türlerin, diğer balıklar üzerinde bazı olumsuz etkileri bulunuyor.

Ama olumlu yönleri daha ağır basıyor.

Halit Filiz, "Yeni gelen türlerin büyük bir kısmının ekonomik değere sahip olduğunu görüyoruz. Bu bizim balıkçılarımız için kazanç kapısı olarak karşımıza çıkıyor." diye konuştu.

Araştırmalar sırasında Kuşadası Körfezi'nde daha önce Türkiye kıyılarında hiç görülmeyen Nil barbununa rastlandı.

Ancak uzmanlar, balıkçıları ve vatandaşları uyarıyor.

Halit Filiz, "Bu balıkların içerisinde özellikle bazı türler gerçekten çok zehirli. Balon balıkları dediğimiz grup dünyada bildiğimiz en yüksek öldürücü zehre sahip. Özellikle vatandaşlarımıza şunu hatırlatmak istiyorum daha önceden görmedikleri bir balık gördükleri zaman onu yemeye kalkmasınlar en iyi tedbir budur" dedi.
İstanbul - 1949
İTÜ /Kimya ve İşletme Müh.

MAVİ FENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları