Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 28-01-2012, 14:43   #1
muratdogan
Kaptan

Varsayılan Balıklar renkli görürler mi ?

Değerli site üyeleri böyle bir konu açıp beyin jimlastiği yapıp bilgilenmek adına sizlere soruyorum.
Balıklar renkli görürlermi...???
...
Mümkün olduğu kadar kişisel deneğimlerinizi ve fikirlerinizi aktarmanızı istiyorum.
Böylelikle bakış açımız ve av taktiklerimiz değişebilir.
Selamlar...
muratdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 28-01-2012, 15:00   #2
ustam18
Kaptan

ustam18 kullanıcısının avatarı

Murat kardeşim:sarı, kırmızı ve yeşil renkli şerbet boyaları ve sarı sim ile yoğurmuş olduğum hamuru bir göletde 3 er iğneli oltalara takıp hemen hemen kıyıdan aynı uzaklığa attım.İlk önce kırmızı hamura sağlam vuruşlar aldım ve 2 kğ lık kadar sazan yakaladım.bir kaç kez bu denemem de sazanın kırmızıya daha çok vurduğunu tesbit ettim.kırmızı yı devre dışı bıraktığımda sarı yeşile göre daha üstündü.Aynı oltadaki 3 iğneden 2 sine yeşil birine sarı hamur taktığımda sarıya vuran balık yeşile ellemiyordu.2 sarı bir kırmızı ve 2 kırmızı 1 sarı takarak attığım 2 oltada da kırmızı başarılıydı.bu denemem sonunda balıkların (sazan için) renk ayrımı yaptıkları kanaatine vardım.
,
Avlarınız bereketli ola.rastgele.
O Rh +
ÇANKIRI
ustam18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-01-2012, 15:58   #3
muratdogan
Kaptan

Hayrettin abi harikasın.
Bende balıkların renk cazibesi olduğundan hem fikirim fakat herkesin fikirlerini de son derece önemsiyor ve ne düşündüklerini merak ediyorum.
Hele de sizin gibi test edilmişse bence bilimsel bir paylaşım olmuş oluyor.
Paylaşım için teşekkürler son derece mantıklı ve açıklayıcı bir yorum.
...
Çeşitli balık türlerine ve mevsime göre renklerin cezbedici özelliklerini merak ediyorum açıkçası.
Eski 28-01-2012, 23:28   #4
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Sevgili Murat,
yüzey balıkları renkleri bizim algıladığımız şekilde birebir görebilmektedir. Derinlikler arttıkça görmeleri ve renk ayırt etme yeteneklerini yitirirler. Ayrıca gece yani karanlıkta kırmızı rengi ayırt etme özellikleri de vardır, sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-01-2012, 17:18   #5
muratdogan
Kaptan

Erol abicim selamlar.
Bir araştırma yaptım merakımı yenmeye ve bu konuda bilgimi doldurmaya çalışıyorum.
Dediğinizde haklısınız bilimsel araştırmalar derinlik arttıkça renkler de algısallık azalıyor.
...
Neden bu konuyu açtım.
Çeşitli sahte yemlerle avlanıyoruz peki bilinçlimiyiz.?
Benim konuyu açmamın sebebi budur.
Bu şekilde bilinçli bir avcılık yapılabileceğine inanıyorum.
Eski 29-01-2012, 22:06   #6
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Kesinlikle haklısın Murat cım, geçmiş zamanda sırtı avı ile ilgi yazımda da renklerin su daki emili ile ilgili detaylar vermiştim, [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Lakin, ses ve sahtenin su da yarattığı vibrasyon görsellikten daha etken.

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-01-2012, 22:12   #7
MAVİ FENER
Kaptan

MAVİ FENER kullanıcısının avatarı

Arrow

Tüm Derin Deniz balıkları Siyah - Beyaz görür.....
Bunun nedenine örnek; tüm çaparilerde kullanılan tüyler beyaz martı tüyünden veya kaz tüyünden yapılmaktadır....Oltalar, kaşıklar vede Zokalar gümüş beyaz renkte yapılmaktadırlar....Paraketa'daki yemler İstavrit ve zargana balığıdır....Köpekbalığını avlamakta kullanılan yemlerde siyah beyaz derileri olan balıklardır...Bunları çoğaltmak mümkündür.....
İstanbul - 1949
İTÜ /Kimya ve İşletme Müh.

Bu mesaj en son " 30-01-2012 " tarihinde saat 10:16 itibariyle MAVİ FENER tarafından düzenlenmiştir....
MAVİ FENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-01-2012, 22:27   #8
muratdogan
Kaptan

Alıntı:
MAVİ FENER tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Tüm Deniz balıkları Siyah - Beyaz görür.....
Bunun nedenine örnek; tüm çaparilerde kullanılan tüyler beyaz martı tüyünden veya kaz tüyünden yapılmaktadır....Oltalar, kaşıklar vede Zokalar gümüş beyaz renkte yapılmaktadırlar....Paraketa'daki yemler İstavrit ve zargana balığıdır....Köpekbalığını avlamakta kullanılan yemlerde siyah beyaz derileri olan balıklardır...Bunları çoğaltmak mümkündür.....
Size bu konuda kesinlikle KATILMIYORUM.
Sebebine gelirsek deniz canlılarının renk pigmentleri vardır bu da demek oluyorki renkleri ayırt edebiliyorlar.
Kaldıki bazı balıklar sizin örneğinizdekilerden örnek vereyim.
Çapariler.
Beyaz çapari her zaman iş yapmaz.
Yeşil, Sarı, Turuncu hatta Mavi renkte çapariler var.
Her zaman değişik renkte denemelerinde balıkların renk ayırt ettiklerine rastlıyorum.
Unutmayınki denizlerde balık renkleri varsa muhakkak onarda bunu görebiliyorlardır.
Örnek : Ahtapot
Renk ve desen değiştirebiliyor.
Eski 30-01-2012, 10:18   #9
MAVİ FENER
Kaptan

MAVİ FENER kullanıcısının avatarı

Arrow

Sadece renkli gören balıklar, su üstü yüzey balıklarıdır....
İstanbul - 1949
İTÜ /Kimya ve İşletme Müh.

MAVİ FENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-01-2012, 17:48   #10
muratdogan
Kaptan

ALINTIDIR...
.
.
Balıklar renkleri görüyorlar mı? Evet, çoğunluğu aynen görüyor. Karada yaşayan canlılardan biraz farklı olarak, göz retinaları iki çeşit görme yeteneğine sahiptir. Bazı tür balıklar aynı anda bu iki özelliği birden taşır. Göz retinaları karanlık ve aydınlığa göre adapte olabilir. Bu tür balıklar aydınlıkta renkleri aynen görmekle birlikte, karanlıkta sadece tonları algılayabilir. Bütün renkleri, su içinde farklı mesafelerden aynen gördükleri gibi, bazı renkleri ise farklı mesafelerden değişik renk, ton veya koyulukta algılarlar. Bunun sebebi, her bir rengin farklı bir dalga boyuna sahip olmasıdır. Renkler, farklı mesafeleri dalga boylarının gücü oranında kat ederek ilerler. Balıklar diğer canlılardan daha fazla geniş açı ile görme yeteneğine de sahiptir. Derinlerde yaşayan türlerin az olan ışığı tekrar yansıtarak, görme yeteneklerini karanlık ortamlarda kediler gibi arttıranları da vardır. Uygun koşullarda 24 renge kadar ayırt edebilir, bazıları ise uzak nesneleri yakınlaştırabilme yeteneğine sahiptir. İnsanlardan beş kat daha fazla renkleri algılayabiliyorlar. Su içindeki bir balık suyun dışındaki bir görüntüyü on beş metreden rahatça algılayabilir.

Akvaryumlarda yaşayan balıklar saydam olan bir camı doğrudan görmüyorlar, ama cama da devamlı çarpmıyorlar! Çünkü gözlerinin haricinde başka görme (algılama) metotları da var. Ağızdan çıkardıkları ses dalgalarının yansımasıyla aktif sonar gibi, yanal çizgi duvarına çarpan titreşimleri ise pasif sonar gibi, tabiri caiz ise algıladıkları bütün titreşim dalgalarını beyinlerinin yardımı ile görüntüye çevirebilir ve kolayca yorumlayabilirler. Anteni olan türler algıladıkları veya dokundukları şeyleri aynı şekilde anlayabilirler. Bu özelliklerini de görme yeteneği içine koymak bir anlamda yanlış olmaz.

Buna göre suyun altında cisimlerin ve renklerin nasıl göründüğünü, ışık etkisinin ne gibi sonuçlar ortaya çıkardığının anlaşılması gerekir
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları