Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Tabiatı ve Canlıları Koruma

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 25-02-2007, 01:06   #1
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Exclamation Kendini İnsan olarak tanımlayanların uyması gereken kurallar...

Sevgili arkadaşlarım,

Üzerinde mümkün olduğunca çok düşünülmesi gereken bir konu hakkında çok önemli tesbitler yapmak ve konu üzerinde de fikir alışverişi sağlamak için ''oldukça'' iddialı bir başlık açmak zorunda kaldım.....Sözlerime başlar iken amacımın hiçbir kişi veya kişileri suçlayıp rencide etmek olmadığımı da belirtmek isterim....

Bir çoğumuz doğa-tabiat ve av tutkunu olarak gerek tatlı su gerekse tuzlu ortamlarında elimizden geldiğince kıyıdan veya tekneyle amatörce dahi olsa tatlı bir uğraş içindeyiz...

Bir çoğumuz da gerek sahip olduğumuz ekonomik koşullardan; gerekse sadece yakın çevremizi bildiğimizden dolayı ''hemen-hemen'' hep aynı güzergahlarda avlanmaktayız...Dolayısı ile ''en azından'' bizim göz bebeğimiz olan bu meraların kıymeti gün geçtikçe artmaktadır...:dikkat:

Hepimizinde yine bileceği üzere günümüz insanının ekonomik koşulları ''göreceli olarak'' çok eskiye göre az dahi olsa; yine de yükselme gösterdiği de aşikardır.Hele hele insanlar arasında her türlü ''bilgi alışverişini'' sağlayan internet sayesinde de hepimiz hep daha iyiye ulaşmak gayesi ile haklı olarak ha bre arayış içinde olmamız kaçınılmaz olmaktadır.Mesela, bu sitedeki dost ve paylaşım ortamından dolayı bir çoğumuzun hem teknik bilgi hemde kişinin yakın çevresi ile ilgili olarak yeni yeni avlanma meraları hakkında bilgilere ulaştığı da bir gerçektir....

Dolayısıyla, eskiden bakir olarak kabul edilen bir çok av merasının ''bakirliği'' artık lafta kalmaktadır...Başda bizim sitemizdeki dost ve paylaşım ortamı sayesinde veya diğer kardeş sitelerdeki paylaşımlar nedeniyle insanların ha bre tur attıklarını yakından görmemiz mümkündür...Tabiki insanların seyahat özgürlükleri ''Anayasal bir hak'' olduğundan dolayı buna hiç bir kimsenin bir şey demesi söz konusu olamaz...

İnsanların senelerden beri av yaptıkları yakın çevrelerindeki av meralarını bırakıp,şartlarını zorlayarak dahi olsa fellik fellik yeni yer aramasının birinci nedenleri arasında bu samimi bilgi paylaşımı olsa gerek.En azından ben ve çoğu site üyesi arkadaşımız elimizden geldiği kadarı ile bilebildiğimiz av meraları hakkında; hatta Google Earth'den fotoğraf ile net yer gösterdiğimiz oluyor.. Bugün hava ve mevsim şartlarından dolayı olsa gerek;hiç tık olmadı ve hiç bir şey tutamadık.Bir iki yer değiştirdik ve her değiştirdiğimiz yerde yeni yeni insanlar ile tanışma fırsatı buldum...Kişilerden duyduğum ilk laf abi burası çok iyi balık yapıyormuş......Havasını suyunu bulunca adam başı 10 kilo çupra alıyorlarmış.......Bizim arkadaşlar internetten bulmuşlar geçen hafta vay şöyle olmuş...vay böyle olmuş....vs vs.....Anladığım kadarı ile bu arkadaşlar bu yöreye ilk defa geliyorlar ve haliylede kendileri gibi o esnada orada olta atan kişilerden bilgi almaya çalışıyorlar...Bende tabi gülerek yok böyle bir şey...Ben buraya senelerden beri gelirimve yazın en verimli zamanında buradan aldığım balık tanesi 7-8'i geçmez dedim...

Şimdi gelelim ana mevzuya :

Tabiki insanlar istedikleri yere gidecekler.Tabiki iri ve daha iyi veya daha çok balık tutmak isteyecekler.Amma bir bölgeye çok talep olunca da
bu manzaralar ortaya çıkıyor.....

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Senelerdir hep aynı bölgelere takılıp dururum....Asla ve asla ''aha bu benim trofem'' diyeceğim tarzda bir av yapmadım..Ama tuttuğum bir kaç balık her zaman bana haz vermişdir....

Bu seneki kadar çevre konulu gidişat hakkında diyecek laf bulamıyorum...
Kendilerini medeni sayan bir Avrupa'lı kanun- nizamlar ve çevre bilinci ile hareket ederek genelde.....

1- Orman il müdürlüklerinin çok cüzi bedeller ile kamu hizmetine açtığı İçinde tuvaleti, lavabosu,suyu,mutfak vs gibi bölümleri bulunan piknik yerlerinde ateş yakarak piknik yaptığını sanıyorum....

2- İnsanların yazın ailece cümbür cemaat deniz ihtiyaçlarını gidermek için,muhtelif resmi veya özel kuruluşların tahsis ettiği içinde soyunma kabini,duş,tuvalet,çöp bidonu..vs gibi yerleri tercih ettiklerini sanıyorum...

vs.vs.vs.......................................... .......
(Maksadımı aştım ise af ola......)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 25-02-2007, 21:14   #2
varior
Kaptan

varior kullanıcısının avatarı

Ne demek İshak abi maksat aşmak, diline sağlık ne güzel anlatmışsın.. Gerçekten duyarlı olmamız açısından bu tür anlatımların faydalı olacağı kanaatindeyim.. Birde video gösterin Belgesel gibi olmuş, eline koluna sağlık.. Emeklerine sağlık.. Teşekkürler..
varior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-2007, 08:38   #3
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

İshak abi az bile yazmışsın, Sözüne ettiğin canım kıyıların, güzelliklerin değerini insanlar dönüş hazırlığı yapmaya başlayıncaya kadar hatırlıyorlar. Benden sonra ne olursa olsun zihniyeti, duyarsızlık ve bencillik. Bütün bunlar bizim toplumumuzun davranış biçimi olduğu süre boyunca, sanırım çevre için bir duyarlılık beklemek hayal olur. Video zaten herşeyi anlatıyor, teşekkürler İshak abi. RASTGELSİN.
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-2007, 08:56   #4
mufi
Guest

İsahcım eline saglık....bir şey diyeyim..:
yoruma açık bir soru??zaman zaman çok duydum..
o vatandaş şişeleri denize atsaydı acaba denize zararmı verirdi.??
yoksa ahtapot dahil küçük balıklara yuvamı olurdu??...malum cam zararsız madde.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-2007, 09:14   #5
aganta borina borinata
Guest

vallahi ne diyeceğimi bilemedim... bu kirliliğin oluşmasında o kadar çok etken varki...hatta balık miktarının az olması bile kirliliğin artmasında etken... eskiden seyhan barajının karşı kıyılarına gitmek için epey bi yol almak lazımdı şimdi sağolsunlar baraj üzerine bi kaç köprü atarak buralara ulaşımı kolaylaştırdılar... ama kirliliğinde önünü açtılar böylece... geçenlerde ava gittiğimizde bi yer bulduk... ama ne yer... gitmek için hakikaten bi çaba gerekiyor...hatta yolun bi kısmınıda 7-8 m. derinlikten yüzerek geçmeniz gerekiyor... tam sudak yeri valla... hele bi de mağara varki yazın serin kışın sıcak...dadından yenmeyecek bi yer vallahi... ama pislikten geçilmiyordu...demek ki daha önce birileri baya bi ziyaret etmiş orayı...

ben bu pisliği köylülerin yapacağını sanmıyorum... ki onlar yanlarında ıvır zıvır taşımazlar genelde...ne varsa şehirlide var...

biz ava gittiğimizde çok cefalı yollardan geçtiğimiz için işin doğrusu çöpü yanımızda tekrar taşıyamıyoruz...çözüm olarak toplanmadan bi saat kadar önce camların dışındakileri bi araya toplayarak yakıyoruz...aslında bu bile yeterince kirletiyor ortalığı...ama genede öylece bırakmaktan iyidir...camları geri götürüyoruz...

buralara temizlik işlerinin ulaşması mümkün değil...tabiki buralara gene biz geleceğiz o yüzden elimizden geldiğince temiz bırakmalı... yıllarca aynı noktaya geliyoruz bi temizlemezsek kim temizleyecek... hatta bi ara bi arkadaş not yazıp bıraktı..."en azından çöpleri yakın şişeleri geri götürün" diye... faydası da olmadı değil hani...daha sonra oraya gittiğimizde genelde çöpleri yakılmış buluyorduk... ama cam atıklar için yanımızda geri götürmektenbaşka bi yol yok... zaman zaman kötü yaralanmalara sebep oluyorlar...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-2007, 09:25   #6
aganta borina borinata
Guest

bu arada unutmuşum...ishak abi...

-Bir çoğumuz doğa-tabiat ve av tutkunu olarak gerek tatlı su gerekse tuzlu ortamlarında elimizden geldiğince kıyıdan veya tekneyle amatörce dahi olsa tatlı bir uğraş içindeyiz...- (buradaki "amatörce dahi olsa" cümlesini ben anlamlandıramadım, zira hayatında olta atmamış bi kaç profesyonel var tanıdığım)

-Hepimizinde yine bileceği üzere günümüz insanının ekonomik koşulları ''göreceli olarak'' çok eskiye göre az dahi olsa; yine de yükselme gösterdiği de aşikardır.-
(buradaki "günümüz insanı"nın kimler olduğundan ve nerelerde yaşadığından bahsedebilir misin)

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-2007, 09:53   #7
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan Doğan'ım sorduklarına açıklama getirmeye çalışayım

------------------------------------------------------------------------
bu arada unutmuşum...ishak abi...

-Bir çoğumuz doğa-tabiat ve av tutkunu olarak gerek tatlı su gerekse tuzlu ortamlarında elimizden geldiğince kıyıdan veya tekneyle amatörce dahi olsa tatlı bir uğraş içindeyiz...- (buradaki "amatörce dahi olsa" cümlesini ben anlamlandıramadım, zira hayatında olta atmamış bi kaç profesyonel var tanıdığım)

Doğan'ım sende bilirsin ki, bizler ekmek paramızı balıkçılıktan kazanmadığımız için ''genel anlamda'' bizlere ''Amatör balıkçı'' denilmektedir...Kastettiğm bu idi...

Hepimizinde yine bileceği üzere günümüz insanının ekonomik koşulları ''göreceli olarak'' çok eskiye göre az dahi olsa; yine de yükselme gösterdiği de aşikardır.-
(buradaki "günümüz insanı"nın kimler olduğundan ve nerelerde yaşadığından bahsedebilir misin)

Doğan'ım burada bahsettiğim mevzu şudur..:Mesela insanların sahip olduğu ekonomik güç olarak günümüzde çevremize bir bakar isek,bundan 10-15 sene öncesine kadar daha iyi bir durumda olduğu kanısındayım.Ne bileyim en azından araba sayısı açısından düşünür isek ;insanların refah seviyesi az dahi artmış olmali ki bu kadar çok trafikde araba var diye düşünüyorum...Günümüz insanı demekle bugunki insanların ekonomik durumlarının yükselme eğiliminde olduğunu kastetmişdim..

Tabiki bu benim tesbitim olduğu için ''göreceli'' kelimesini ondan yerleştidim...Bazı kişiler tabiki farklı düşünebilir...
Eski 26-02-2007, 10:00   #8
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

İshak Abi kesinlikle katılıyorum, ne yazık ki çevrede insanlıktan nasibini almamış kişi sayısı çok fazla .

Muvaffak Abi senin de cam şişe konusundaki yorumuna katılmıyorum. Özellikle dalışlarda çok cam şişe ile karşılaştım, ama daha bir tanesinin de ne balıklara ne de ahtapotlara yuva olduğunu görmedim. Ayrıca cam şişeleri kırılınca gerçekten tehlikeli oluyor. Bir de benim anlam veremediğim bir huy var insanımızda: İşi biten cam şişeyi bütün olarak da atmıyor, illa ki en ayakaltı yerde kırıyor birileri bassın da ayağını kessin diye ...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-2007, 16:04   #9
mufi
Guest

Alıntı:
katiti tafarından gönderildi
İshak Abi kesinlikle katılıyorum, ne yazık ki çevrede insanlıktan nasibini almamış kişi sayısı çok fazla .

Muvaffak Abi senin de cam şişe konusundaki yorumuna katılmıyorum. Özellikle dalışlarda çok cam şişe ile karşılaştım, ama daha bir tanesinin de ne balıklara ne de ahtapotlara yuva olduğunu görmedim. Ayrıca cam şişeleri kırılınca gerçekten tehlikeli oluyor. Bir de benim anlam veremediğim bir huy var insanımızda: İşi biten cam şişeyi bütün olarak da atmıyor, illa ki en ayakaltı yerde kırıyor birileri bassın da ayağını kessin diye ...
Mert im ben de zaten arkadaşların senin gibi görüşlerini yazmasını istedim.. Marmariste yaşadıgım dönemde malum yerliside yabancısıda sahillerde bira şişelerini denize atardı.. yaz boyunca bende gözlük+snorkel ile 1/2m.lik sularda gezerken dipte yatan saglam bira şişelerini içinde resmen ahtapot gördüm. ama ufak tabii. bir çogunda da yavru kaya balıkları girip çıkardı..
bu konu orada da konuşulmuştu..be aslında tarafsız kaldım zira 2 olay var .1,si sonuçta bu çöp+artık+denize ait olmıyan birşey,,mesela si amerika gibi bir ülke ve diğerleri okyanusta hurda gemi batırıyor balıklara yuva olsun diye..oda denize ait bir şey degil..bu konuyu zaman zaman konuşurduk.2,si baktıgın zaman bazı canlılarayuva vazifeside görüyor..??
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-2007, 16:41   #10
Güven ÖZYELDAN
Guest

Alıntı:
mufi tafarından gönderildi
Mert im ben de zaten arkadaşların senin gibi görüşlerini yazmasını istedim.. Marmariste yaşadıgım dönemde malum yerliside yabancısıda sahillerde bira şişelerini denize atardı.. yaz boyunca bende gözlük+snorkel ile 1/2m.lik sularda gezerken dipte yatan saglam bira şişelerini içinde resmen ahtapot gördüm. ama ufak tabii. bir çogunda da yavru kaya balıkları girip çıkardı..
bu konu orada da konuşulmuştu..be aslında tarafsız kaldım zira 2 olay var .1,si sonuçta bu çöp+artık+denize ait olmıyan birşey,,mesela si amerika gibi bir ülke ve diğerleri okyanusta hurda gemi batırıyor balıklara yuva olsun diye..oda denize ait bir şey degil..bu konuyu zaman zaman konuşurduk.2,si baktıgın zaman bazı canlılarayuva vazifeside görüyor..??
sayın abicim batırılan gemiler yada otobüsler kıyıya yakın yerlerde değil bu açıdan insana zarar verme olasılığı düşük fakat kıyısal bölgelerdeki bu tür atıklar ciddi yaralanmalara neden olabilir yuvalanma olayına katılıyorum ama yuvalansınlar diyede denize şişe atılmasına karsıyım..yemesini bildiğimiz gibi afedersiniz s...çmasınıda biliyoruz ama bir kedi kadar olamıyoruz pisliğimizi ortadan kaldıramıyoruz bir sonraki hafta o pisliğin içinde yatıyoruz birde kendi kendimize küfür ediyoruz çöpler bırakılmış diye malesef potansiyel kirleticiyiz bilinçlenmekle ilgisi yok bunun insanın içinde temizlik olacak öncelikle sonrası kendi kendine gelir zaten....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları