Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 08-06-2012, 13:24   #11
Ahmet TARİH
Moderator

Ahmet TARİH kullanıcısının avatarı

Deniz dibini temizlemek için en iyi yöntemlerden biri olarak düşünülen dipden çamur alma işlemi, yanında bir çok sıkıntıyıda beraberinde getirmektedir. Özellikle, zayıf malzemelerin yer aldığı dere yataklarının denizle buluştuğu kesimlerde ve yakın zamanda yapılan kıyı dolgularında yoğun deformasyonlar oluşmaktadır. Tabandan alınan çok yumuşak kıvamlı çamur, etrafındaki aynı tür malzemenin hareket etmesi ile dip kaymalarına neden olmaktadır. Kıyıya yakın kesimlerde yapılan bu uygulamalar neticesinde boşalan deniz tabanı kıyıdaki malzemelerin denize kayması ile dolma eğilimine geçmekte ve kıyı alanlarında ciddi zararlar oluşmakatadır.
Umarım bu tür sorunların oluşma ihtimalleri detaylı araştırılmış ve önlemleri alınmıştır. Kaş yapayım derken göz çıkarma olayı gerçekleşir ise projede tek konuşulacak nokta bu olacaktır.
Ahmet TARİH Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 08-06-2012, 20:34   #12
Baba Yalçın
Profesyonel Balıkçı

Baba Yalçın kullanıcısının avatarı

Erol'cum verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Yazını satır satır okudum yapılanlar, yıllarını denize vermiş hele hele dalan bir kişi olarak (su altınıda bilenler için) paha biçilmez hazine değerinde. Emeği geçenleri kutlarız. Bu işler hem çok zor hemde çok para gerektiren pahalı işler.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Büyük Körfez Projesi’nin en önemli adımlarından birini daha tamamlıyor. Körfez dibindeki ve dere ağızlarındaki çamuru temizleyerek her geçen gün biraz daha sığlaşan Körfez’i kurtaracak tarama gemisi ve römorkörün Temmuz ayında denize indirilmesi planlanıyor. Tarama gemisi, bir saatte ortalama 800 ton çamuru (yüzde 20’si çamur yüzde 80’i su olan 4 bin ton malzemeyi) 1-2 kilometre uzağa aktarabilecek kapasitede olacak.

İşte bir tek kötü olan bu. Sebebinide söyleyeyim bizim burdan örnekle. Önce, yılını tam hatırlamıyorum aynı şey Kurbağalıdere dediğimiz yerden alınan çamur aynen taşınıp açığa boca edildi. Sonra ne oldu simsiyah sular taa Avşa Marmara Adasına kadar yayıldı. Sudaki Zooplankton (Hayvanal) ve Fitoplankton (Bitkisel) toplu halde ölüncede Kaykay Lez (Salya) dediğimiz musibet her yere yayıldı. Sonra tüp geçit için de aynı yöntem uygulandı sonuç gene aynı. Yetmedi Kumkapı'nın denizinde 57 mt. derinliğe arıtılmadan verilen derin deşarjda (yağmurda suyun debisi artınca şelale etkisi) aynı etkiyi yapmakta.

Artı birde duyumlarıma göre Moda'da adı arıtma diyorlar ama tam bilgi sahibi değilim yanıltıcı olmayım.
Bir bayan çok yere başvurmuş, orda toplanan mil tabir ettiğimiz birikmiş tortuyu (yaz sonunda denize girme sezonu bitince) aynen topluca denize (derin deşarjdan) boca edildiğini ve bununda denize etkisinin korkunç olduğunu heryere anlatmaya çalışmış onu bulup konuşmak istedim ama ulaşamadım. Sebebide maliyet yüzündenmiş. Ben suyun kalitesinden bir şeyler olduğunu biliyordum ama nereden ne olduğunu anlamama imkan yoktu. Eh yapılan hiç bir iş gizli kalmaz sonradan sebebinide öğrenmiş olduk.

2010 yılında 5 günlüğüne Gökçeada'ya arkadaşımla hem dalıp balık yemek (balık kürü) hem tatil için gitmiştik. Ordaki arkadaşımdan ve giderken uğradığımız yerlerde konuştuğum esnaflardan aldığım bilgi. Marmara'daki kaykay lez (Salya) dediğimiz olayın önce Bozcaada'yı sonra Gökçeada'yı ziyaret edip taa Saroz Körfezi'ne ulaştığını anlattılar. Bu çok korkunç denizlerimizin sonu olabilecek bir durumdu içim cızz etti. Ayrıca ben 40 yıldır dalan ve gözlem yapan bir kişi olduğumdan daha gemiye binerken ve adaya giderken suyun temiz olmadığını hayretle gördüm bu çok moral bozucu üzüntü verici bir durumdu bunu dalanlar çok iyi anlayacaktır. Dalanlar denize girmeden suyun üstünden baktığında yanlamasına ne kadar görüş olduğunu anlarlar. Öyle yarım yada 1 mt. derinlikte dibi görmek o suyun berrak ya da temiz olduğu anlamına gelmez yanıltıcı olur. Denizin rengi ve görüş açısı hiç hoşuma gitmemişti bir şeyler oluyordu ama neden böyle olduğunu daha gemide soruştura soruştura ve inincede eski bir arkadaşımdan (adanın eski balıkçılarından) öğrendimki durum aynen bu.

Yalnız dönüşümüze kadar 5 gün sert esen Poyraz dönüşümüzde suyu temizlemiş tam ada ve kıyı arasındaki renk bile eski güzelliğine kavuşmaya başlamıştı. Ve gemi yanaştığındada suyun kalitesi 2 misli düzelmişti.

Yani kısaca yapılanlar çok güzel emeği geçen herkesten Allah Razı olsun. Bu işler çok pahalı işler o da kabul ama bu kıyıdan alıp açığa dökme işi tam bir facia çünkü yaşanan örnekler önümüzde ve belleğimizde. Bu açığa denize dökme işine mutlaka çare bulunmalı. Yazılanlar için tekrar herkese teşekkür ederim. Saygılar.
Eski 25-04-2013, 16:02   #13
TUĞYAN
Kaptan

TUĞYAN kullanıcısının avatarı

Ishak abi hiç bu kadar ayrıntılı düşmemiştim bayağı emek sarfetmişsin eline sağlık bilgilendirmen için teşekürler
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları