Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Olta Nedir? > Balığa Giderken Yanınıza Neler Alınmalı

Balığa Giderken Yanınıza Neler Alınmalı Balığa Giderken Yanınıza Neler Alınmalı...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 07-09-2006, 13:34   #41
aganta borina borinata
Guest

şurda bizbizeyiz kardeş...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 07-09-2006, 16:15   #42
mufi
Guest

Alıntı:
Uzm.Dr.Rastgele tafarından gönderildi
Sevgili Ahmet,bundan yaklaşık bir 5-10 sene önce yahu bende amatör balıkçılık yapacağım deseydin ve malzeme düzmeye başlasaydın;hakikaten bayağı bir para harcaman gerekirdi.Çünkü piyasa genelde avrupadan ithal malzemeler vardı.Ama ne yalan söyliyeyim,çok kaliteli kamışlar ve makaralar vardı.Gerçi meraklısı olan ve parası olana yine var.Ör:Şekspir malı ne alırsan al,son derece kaliteli ve ömürlük malzemelerdir.Abimin Şekspir marka 6 mt'den uzun tatlı su ve kefal için kullandığı kamışı var tam 27 senelik.
Gelelim günümüze bildiğin gibi muhtelif ebatta ve boyda uzakdoğudan ithal kamış ve makaralar var.Hemde çok ama çok uygun fiyatlara.Bu sene balığa alıştırdığım ve pek alada benimle birlikte Çupracılık yapan arkadaşa 20 ytl'ye hem güzel bir kamış hemde ona uygun bir makara ayarladık.Bence sende öyle yapabilirsin...
evet arkadaşlar bende katılıyorum.. bende en az 20yıl öncesinden kalma daiwa nın gs9 ve 6 sı var Shakespeare kamışlar var aslanlar gibi hala duruyor..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-09-2006, 16:24   #43
mufi
Guest

Alıntı:
aganta burina burinata tafarından gönderildi
av için...

1. olta
2. olta yedekleri
3. yem
4. su
5. bıçak
6. kepçe
7. sudan etkilenmeyecek iyi bi çakmak
8. balığı bayatlatmamak için bi araç
9. atıştıracak bişeyler
10.cep telefonu
11.fener
12.standart ecza çantası

( umarım en önemli olanı unutmamışımdır )

öneriler...

1. avlanacağınız bölgeyi bi yakınınıza tarif edin ( olabilecek aksiliklere karşı sizi nerede bulabileceklerini bilmeliler )
2. mümkün olabildiğince tek başınıza ava gitmeyin
3. tekneyle açılacaksanız tekne için gerekli ekipmanların hepsini bulundurun... ( yedek yakıt, can yeleği, kürek, telsiz vb.) ekipmanların hepsi hayati önem taşır...
4. ilk yardım konusunda bilgilenin
5. yorgun, uykusuz, alkollü bi halde ava gitmeyin
6. avda keyflenip aşırı alkol almayın

rastgelsin...
kardeşimizin listesine bende bir şeyler eklemek isterim.. özellikle kış mevsiminde
yöreye göre yağmurluk/rüzgarlık denilen giysiyi çok iyisinden seçmelisiniz..saglam olsun.. deniz kıyısında mutlaka anorak türü giysi kullanın hem soguktan hem rüzgardan korur. ben ayrıca muşamba pantalon da kullanırım..tavsiye ederim...portatif sandalyeyi unutmayalım.. saatlerce ayakta durmak...zamanla işkence haline gelir.....olya sehpası şart.. yoksa yere bırakılan olta kısa zamanda bozulur..kum+toprak vs. içine kaçtımı al başına dert...kapça mumkün mertebe uzun ve ince agdan olsun.. ben 6 m.lik dere kamışının sap tarafından 3 bölümünü kepçe sapı yaptım 3/4 metre lik yere uzanıyor...mümkünse birden fazla çeşit yem bulundurun.. balıgın sagı/solu belli olmaz...hatta cep telefonunuza yedk dolu pil de alın...bazen mekana vardıgınızda birde bakıyorsunuz cep telefonunun pili azalmış...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-10-2006, 20:24   #44
Burhan
Oltacı

Burhan kullanıcısının avatarı

Talking

Hocam sen şaka yapıyosun ya ? Evi taşıyalım abi oraya istersen Gidip 2 saat balık tutup 1 kilo balık alıp dönecem diye evi taşımanın âlemi yok ki allahının aşkına Ben de minik bi takım çantası var. 2 tane istavrit çaparisi, 5 tane çelik telli çinekop lüfer takımı, 5 tane yüzlük kurşun 3-4 tane fırdöndü, 2 şamandıra 10 tane ipek, bi bıçak, biraz kıstırma bi de ellerimi silmek için bez
o kadar teferruata ne gerek var. herşeyden önce o koltuk ne ?? allahım ya herkes arabasıyla mı gidiyo balığa sanki ? şimdi bu malzemelerimiz olmasa balığa gitmeyek mi biz hem o koltuk benim arabama sığmaz
Burhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-10-2006, 15:51   #45
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Benim bir arkadaşım,kardeşim var Rüzgar.. ikinci rüzgara gerek vede ihtiyaç yok.siteye rüzgar yaparak girmişsin ama bu sitede cevap verdiğin kişiler senden yaşca büyük kişiler biraz saygıyı hak etmiyorlarmı sence...
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-10-2006, 19:08   #46
Burhan
Oltacı

Burhan kullanıcısının avatarı

Hoppalaa... Selim bey ben ne saygısızlık ettim ? Biraz espiri yaptım burda smokin giyip penguenler gibi olup masa başına oturup hangi şekilde lüfer veya levrek çekeceğimizi konuşacak değiliz ya ? Kimseye saygısızlık ettiğimi düşünmüyorum. Ağzımdan herhangi bir argo sözcük çıkmadı. Birine kötü bir ithamda da bulunmadım. Nedir benim saygısızlığım ? Saygısızlık yapsaydım ânında özür diler affetirirdim kendimi. Böyle gereksiz yere eleştirilerden lütfen kaçınalım. Ve beni sitede istemiyorsanız girmem bir daha
Burhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-10-2006, 19:22   #47
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Hayır istememezlik falan yok yanlız ben bile büyüklerime yazı yazarken yazdıklarıma dikkat ediyorum yaşım 45 biraz saygı olmalı diye düşünüyorum yazılan yazılarda,buraya yazdıklarınla hiç bir alakası yok eleştirimin,şaka kısmına gelince tabiki bizim sitedede şakalaşmalar oluyor ve çok güzel diyaloglar içeriyor şakaların içerikleri,sen aramızda kal şakalarını yap ama kimse kırılmasın senin yapacağın şakalardan ve sende kimseye kırılma yapılan şakalardan,bizim sitedeki arkadaşlarlan ortak isteğimiz kimse kimseye kırılmadan sevyeli bir site oluşturmaktır.
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-2006, 12:51   #48
aganta borina borinata
Guest

arkadaşlar bunlar benim takımdan iki parça...pahalı değiller...klasik ampul kullanan fenerlere nazaran çok daha uzun ömürlüdürler...klasik ampul kullanan fenerlerin kışın hep ampullari patlıyor, bunlarda böyle bi sorun yok...pil tüketimleri de çok az...el feneri olarak kullandığım şarz edilebilir cinsten...başa takılan ise ellerinizin müsait olmadığı durumlarda inanılmaz bi kolaylık...bu lambaların çok iyi ve pahalı modelleri de var ancak ben kullanmıyorum...bunlarda çok güzel iş görüyor...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-10-2006, 15:43   #49
erhan
Tayfa

erhan kullanıcısının avatarı

Burhan merhaba,
O kadar teferruata ne gerek var demişsin. İmza kısmını doldurmamışsın ama anladığım kadarıyla istanbul'da yaşıyorsun. Bu durumda çapari, zargana ipeği vs. sana yeterli ekipmanlar oluyor. Çünkü bir kıyıya yada köprüye gidip atıyorsun oltanı ve evine dönüyorsun. Ve de eksikliğini hissetiğin bir malzemeyi çevrenden bulabiliyorsun çünkü şehrin içindesin yani teferruata gerek olmayabilir. Şimdi listedeki malzemeleri tekrar incelersen bu malzemelerin tatlı su ve deniz avında kullanılabilecek ve gecelemeye yada uzak bir bölgede avlanmaya olanak sağlayan ekipmanlar olduğunu göreceksin. Uzak bir bölgeye uzun süreli av yapmak için gidersen portatif koltuk dahil diğer herşeye ihtiyaç duyabilirsin.
Selamlar
Eski 12-10-2006, 18:03   #50
mufi
Guest

Burhan merhaba öncelikle şunu belirteyimki bu forum her yaştan insanın bulunduğu ama bir o kadarda yazarken dikkatli olunması gereken bir ortam..
yazılan ifadeler yazıcı tarafından herne kadar dogru isede çok farklı karakterde olan üyeler vardır ve bu durumda mümkün olduğunca ciddi yazarsın..
gelelim cevabi yazına..senin arabaya sıgmaz dediğin malzemelerin tamamını hatta fazlasını ben (cup serisi 100 cc lik )motorda taşıyorum ve ortalama 100 km mesafe yapıyorum...
20 yılım istanbulda geçti senin bahsettiğin malzemeler bir yerde dursun. sag elimde 3,60 kamış ve üzerinde makina yelegimin sag cebinde 5 adet hazır çapari sol cebimde 5 adet 100 gr kurşun ve top haline getirilmiş bir file ile de ben senelerce bakırköyden/avcılardan anadolu hisarına/bebek sahiline / kısacası bogaza gittim. kilolarca istavrit tutum tam 20 yıl..ambarlıda teknem vardı 3 yıl gün geldi olta kutusu götürdüm gün geldi elimd 1 kasnakla balığa çıktım..

Her ne kadar hava durumuna baksanda . her zaman denilen çıkmıyor. bu durumda mevsimine göre yedekli gideceksin.. gecenin bir saati ayazı yersen..balık işi haram olur...

buralarda kumsallarda insanlar sabahlıyor.... bu işler böyle... bu işe meraklıysan eziyetinide çekeceksin... yoksa kolay balıkçılıgı herkes yapar...

balıkçılık yerine ve şartlarına göre donanım ister...bu bir sevdadır ..yaşam biçimidir ..bir felsfedir...
tekneme bakardım titizlenirdim.. arabama bakmadıgım kadar...
gerisini sen anla...
kolay gelsin
ha sahi bir de lütfen mesajlarının alt tarafına gerekli bilgileri doldur hatta bir de güzel söz yazarsan harika olur...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları