Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > RASTGELSİN HAKKINDA > Öneriler, Eleştriler, İstekler

Öneriler, Eleştriler, İstekler Forum hakkındaki öneri, istek ve eleştrilerinz...

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 30-11-2005, 03:37   #1
uzman
Kaptan

uzman kullanıcısının avatarı

Varsayılan Linux Bölümü Açılabilir mi?

Özellikle forum yöneticilerine olmak üzere forumdaki katılımcı arkadaşlara bir önerim olacak.
Biliyorsunuz ki, dünyada Open Source Code eğilimi günümüzde bayağı ileri safhalara geldi. Yazılım dünyasında tekelleşmeye son veren ve kullanıcıları kendisine mahkum ederek yüzlerce ve hatta binlerce doları yazılıma ödemek zorunda olduğumuz bir sistemin içinde Açık kaynak kodlu yazılımlar alternatif olmaya başladılar. Hepinizin bildiğinden emin olduğum OpenOffice yazılımı ile internet tarayıcısı olarak çoğumuzun kullandığı veya en azından denediği FireFox gibi yazılımların Windows(R) tabanlı "dağıtımları" yaygınlaşmaya başladı.
Özellikle yazılım konularında çalışmalar yapmış arkadaşlar çok iyi bilirler ki bir yazılımı geliştirmek hem uzun ve hummalı çalışmaları gerektirmekte ve hem de maddi bir külfet taşımaktadırlar. Bu konuyu da dikkate aldığımızda tabii ki yazılımla uğraşan insanların hakkını verecek makul bir ücret de gereklidir. Bununla birlikte gene hepimizin bildiği gibi Windows XP Prof.'un bugünkü fiyatı 152$ + KDV dir.
Şimdi öncelikle samimi olalım hangimiz bu fiyatı gerçekten ödeyerek lisanslı bir Windows veya onun altında çalışan office vb programları satın alarak kullanıyor? (MS Office Basic Edition 200 $ + KDV dir.)
"Bu yüksek fiyatları da ödemem, Windows yazılımları ve onun altında çalışan diğer yazılımları da kullanırım." diye düşünen kişileri de ben en azından "Etik" davranmamakla itham ediyorum.
Gelelim önerime. Madem ki bu güzel forumda balıkçılık konularında bilgilerimizi paylaşıyoruz, forumumuzu biraz daha genişleterek, bilgisayar yazılım dünyasındaki Linux atağında da geri kalmamalı ve olaya bir noktadan girmeliyiz. Açık kaynak denizine de oltalarımızı atmalı nasibimizi almalıyız. Örneğin ben şu an "Fedora 4" adlı Linux dağıtımını kullanmaktayım ve hiçbir lisans sorunu yaşamadan gönül rahatlığıyla işlerimi görmekteyim. 4 CD'den oluşan bu dağıtım benim akla gelebilecek bilgisayar temelli her işimi halletmem için yeterlidir. C++ dili ile program yazmayı da bildiğim için küçük çaplı da olsa değişiklikleri programlar üzerinde yaparak beğenmediğim yerlerde değişiklikler de yapmaktayım.
Bu uzun yazının sonunda öz olarak söylemek istediğim şeyin anlaşılmış olduğunu düşünerek forum yöneticilerimizin bu konu üzerinde düşüneceklerini, diğer katılımcı arkadaşların da fikirlerini lütfedeceklerini düşündüğümü ifade ederrek herkese saygılar sunarım.
uzman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları