Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Amatör Balık Avı nedir nasıl yapılır?

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 08-11-2007, 09:05   #1
iskorpit
Tayfa

iskorpit kullanıcısının avatarı

Post Çipura avı bilgileri

Amatör olarak yeni baslayan arkadaslarımıza mutlaka yardımcı olacaktır...

Ege denizinin en lezzetli balıklarından biridir , derin sularda yasar ama yemlenmek icin mutlaka kıyıya gelir çenesi 1 midyeyi kırıcak kadar gucludur bu sayede midyeyi ağzında kırdıktan sonra etli bolumunu alır ve midyenin kabuklarını tekrar geri kusar aynen filtre gibidir.. Tabiki midyeden başka yemlerde yer ama en kolay bulduğu yem midye olduğu için muhtemelen onunla beslenir... azına aldıgı midyeyi mutlaka yutar levrek veya akya gibi alıp 10 metre acıldıktan sonra yutmaz.. buda tabiki bu balıgı yakalamayı dahada kolaylastırıyor.. daha cok kumluk yerlerde rastlamak mumkundur kumu azgızı ile eşeler ve ağzına gelen midyeleri yer.. buyuzden oltanızı kumluk ve derin bolgelere atarsanız daha cok sansınız olur.. bu balıgı oltadan cok paragat seklindede avlamak mumkun.. bu balık icin genelde paragat'ı tercih ederseniz daha iyi olur, çünkü bazen 6'lı veya 8'li suruler halinde dolasabiliyorlar buyuzden paragat'ın ignelerine butun gecen suru takılıyor paragat a yem olarak midye veya kalamar kullanabilirsiniz simdi bu balıgı nasıl avlayacagız ona bakalım....

nasıl avlanır?

Tek iğneli Takım:

Yukarıda belirttigimiz gibi bu balık genelde derin sularda bulundugu icin oltamızı daima acıklara ve kumluk bolgelere atmalıyız size 1 oneri eger kumluk ve yakın yerlere atarsanız hem oltada takılma problemleri yasarsınız hemde ot balıklarından canınız fena halde sıkılır... simdi size bu balıgı yakalamanın 1 kac yontemini anlatayım oncelikle olta takımı ile baslıyalım olta takımımız 0.40mm kalınlıkta ve 100 metre misinadan olusuyor 100 metre dedim cunku oltamızı daima ileri atmamız gerek eger kamıslı oltanız varsa bu is dahada kolaylasır eger kasnaktan atıcaksanız kursunun gramını uzaga atabileceginiz sekilde kendiniz secebilirsiniz... 100 metre makaramıza sardıktan sonra eger kamıs'lı olta kullanıyorsak 125gr gezer kursun , eger kasnak kullanıyorsak 150gr veya 175gr civarı arası gezer kursun kullanabilirsiniz... gezer kursunu misinaya gecirdikten sonra misinanın ucuna 1 adet orta boy fırdondu baglıyoruz ve fırdondunun diger ucuna 0.30mm veya 0.40mm kalınlıkta misina baglıyoruz bu misinanın ucunada 1 adet kalın 2 numara veya 1 numara bronz veya sinek igne kullanabilirsiniz , capraz olması tavsiye edilir.. yem e gelince ben kalamar kullanıyorum tabi herkez kalamar bulamayabilir onun icin kalamar kullanma sansınız yoksa boru kurdu , solucan , sulunes veya canlı mamun.. bu yemleri genelde balık malzemesi satan cogu yerde bulmanız mumkun... yemi igneye takarken igneyi tamamen kapatacak sekilde ucundan sokup arka tarafına kadar gelicek sekilde elinizle ittirin.

Çift İğneli Takım:
Bu takım genelde en çok kullanılan oltadır, avantajları ise çift iğneli olması ve balığın yemi daha çabuk görmesidir. Karagöz, mırmır, sargoz, levrek gibi balıklarında yakalanmasında bize herzaman kolaylık sağlamıştır, bu oltanın yapımı aslında karagöz balığında anlattığım gibi pek değişmez, yalnız bir uyarı yapmadan duramayacağım! bu tür takımlarda özellikle levrek veya çipura peşindeysek mutlaka çelik iğne kullanmanızı tavsiye ediyorum, benim bunun yüzünden çok canım yandı oyüzden sizde aynı hataya yakalanmayın... neyse bu hatırlatmayıda yaptıktan sonra oltamızın yapımına geçelim oltamız 0.35mm kalınlığında misinadan, bedeni ise 0.30mm'den oluşmaktadır. Köstekler beden uzunluğuna göre 10, 15cm uzunluğunda, köstek aralıkları ise 25cm arasında değişmektedir... kurşun olarak 75gr bize en uygun olanıdır tabi fırdöndüde ufak boy seçilmelidir. Çipura avında beklemek biraz sıkıcı olabilir, bu yüzden kamışlar için dizayn edilmiş zillerden alabilirsiniz, bu sayede saatlerce misinanın başında beklemektende sıkılmazsınız.. kasnaklı olta kullanıyorsanız oltayı denize attıktan sonra misinayı fazla germeden elinize ufak bir taş alıp misinayı bu taşa 4 defa falan dolayın ve sağlam bir yere koyun ve bekleyin balık yakalandığı zaman taşı attıracaktır, ozaman balığın yakalandığını anlayacaksınız. Unutmayın oltanızı herzaman kıyıdan 60,70 metre ileri fırlatmaya çalışın, çünkü çipura gibi balıklar herzaman derinde olur unutmayın... yem olarak kullanabileceğiniz bir sürü seçenek var bunlardan örnek olarak,, (sülünes, boru kurdu, tarak, madya, yengeç, zargana, sardalya) zarganayı kuyruğundan kafasına kadar parça parça kesip kullanabilirsiniz, aynı şey sardalya içinde geçerli ama sardalya yağlı ve kokulu olduğunda bu avımızda daha çok ön planda tutulmaktadır, gerekse parlaklığı gerekse kokusu olsun büyük önem taşımaktadır, bu yüzden biz çipura avında herzaman sardalyayı tavsiye ediyoruz neyse bukadar tiyo yeter şimdi zokalı takımlarımıza gelelim...

Zokalı Takım:
Zokalı takımında hazırlanısı aslında yukarıdaki gibidir kullanılısındada 1 fark yoktur... balıgı kıyıya cekerken oldukca yavas cekin cunku balık agır ve yakalanma telası ile oltaya guclu vuruslar yapıcaktır eger cok hızlı cekerseniz buyuk olasılıkla diline takılan igne yırtılıp oltanızdan kurtulma olasılıgı vardır onun icin balıgı kıyıya yavasca getirdikten sonra 1 kepce yardımı ile kolayca alabilirsiniz eger kepcemiz yoksa balıgı duzluk 1 yere cekip elimizle almamız gerekmektedir. Eger balık ufaksa normal olarak karaya alabilirsiniz anlattıgım seyler buyuk cipura icindir.. zaten bu zokalı takımda zoka'yı yutan balık buyuk olur bizde herzaman buyuk balık pesinde oldugumuz icin sorun yok.... Yem olarak yine kalamar , sulunes , boru kurdu kullanabilirsiniz...

Paragat ile :
Paragat , teknesi olanlar icin cipura ve levrek avında rahatlıkla kullanılır.. puf noktası paragat'ın atılacagı yeri dogru olarak belirlemektir.. bunun icin cipura ve levrek icin genelde kumluk ve derin sular secilmelidir.. paragat'ın bedeni 0.70mm kalınlıkta misinadan... kostekler 0.50mm veya 0.60mm misinadan olusmaktadır , kostek aralıkları yaklasık 1 , 1.5 metredir , igneler 1/0 veya 2/0 numara capraz ignedir.. kostek boyları 35 , 40cm civarı , kostek sayıları genelde 50 , 70 arasındadır. siz kostek sayısını 40'ta yapabilirsiniz , cunku fazla igne olunca paragat'ı atmak , toparlamak ve yemlemek oldukca zor oluyor acıkcası.. cipura paragatını sabah saat 10 gibi atılması , aksam saat 6 , 7 gibi toparlanması onerilir. Bu paragat'ta karagoz , mırmır , levrek gibi balıklarında cıkması olanaklıdır.

HERKESE SEVGİLER,SAYGILAR RASTGELSİN....

BUNLAR NE GÜZEL ÇİPURALAR BÖLE
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Bu mesaj en son " 08-11-2007 " tarihinde saat 10:42 itibariyle iskorpit tarafından düzenlenmiştir....
iskorpit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 08-11-2007, 20:16   #2
çupra
Miço

çupra kullanıcısının avatarı

kardeş çuprayı yakalaması kolay balık diye yazmışsın benimde edindiğim bilgi ve tecrübe eğer çupra yakalıyacaksan olabildiğince ince misina ve hafif kurşun kullanacaksın. gezer kurşun, 1 yada 2 numara çapraz iğne momun,boru kurdu, yengeç, midye, madya,sülünez, kalamar vb. olabilir. benim yakaladığım ve abilerimin yakaladığı büyük çupraların geneli tekli 35/ 40 gr gezer kurşunlu ve 0,25 siglon takılı misina ile alınmıştır.çupra yemle oynamayı sever en ufak bir şüpede yeme ellemez. benimde bildiğim bu. nacizane baylaşmak istedim. biz genelde bodrum kıyıkışla , güvercinlik, akbük ve kazıklı mevkilerine gideriz. mevsime göre değişen meralarımız vardır. saygılar sevgiler hepimize rastgelsin!
çupra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-11-2007, 10:02   #3
iskorpit
Tayfa

paylaşımın için teşekkürler tabiikide herkesin kendine göre bi görüşü alışmış olduğu takımlarla avlanma şekli var senin dediğinde doğru..bende bu bilgileri .nternettende edindiğim bilgilerle derledim tamercim..teşekkürler rasgelsin

Eski 10-11-2007, 19:40   #4
paşalı
VİP

paşalı kullanıcısının avatarı

Ertan kardeşim bende çuprayı en uçta 50 gr lık kurşun,035 misina iki köstekli 3 numara iğne ile alıyorum.Şimdiye kadar hiç gezer kurşunla yakalıyamadım.Hatta acaba ben takımı yapamıyorummu diye düşünüyordum.Birde çupranın yemle oynayanına hiç denk gelmedim.Hatta bazen oltayı atar atmaz yanınamı düşüyor ne m ham üstünde çok enterasandır.Bende bildiklerimi anlatayım dedim.

paşalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-11-2007, 20:25   #5
iskorpit
Tayfa

sevgili turgay abicim sölediklerin iyi güzel ama yanlış okumuşsun sanırım ben tam tersine levrek gibi yemi alıp 10 metre acıldıktan sonra yutmaz hemen yutar ve bu yüzden yakalamanın daha kolay bi balık türü olduğunu söledim tekrar okursanız sevinirim...SAYGILAR

Eski 12-11-2007, 13:08   #6
çupra
Miço

çupra kullanıcısının avatarı

arkadaşlar ben ağzında yemi sıkıp kıyıya yaklaşınca bırakan çok çupra gördüm.bu yüzdendirki biz ilk vuruşta aganta ( tasmalamak) yapmayız ikinci vuruşu bekleriz.
çupra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-11-2007, 23:09   #7
misina
Oltacı

misina kullanıcısının avatarı

bilgiler için tşkler

1978/osmaniye/kadirli/koray hoca
misina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-11-2007, 21:57   #8
paşalı
VİP

paşalı kullanıcısının avatarı

Alıntı:
iskorpit tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
sevgili turgay abicim sölediklerin iyi güzel ama yanlış okumuşsun sanırım ben tam tersine levrek gibi yemi alıp 10 metre acıldıktan sonra yutmaz hemen yutar ve bu yüzden yakalamanın daha kolay bi balık türü olduğunu söledim tekrar okursanız sevinirim...SAYGILAR
Ertan kardeşim ben Tamer kardeşimin yazdıklarına istinaden yazımı yazdı.Konu senin olduğu için senin isminle başladım.

paşalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-11-2007, 22:14   #9
cevat2
Kaptan

cevat2 kullanıcısının avatarı

Arkadaşlar,(paragat)parakate maalesef 37/2 nolu tebliğe göre amatör balıkçılıkta kullanılamaz,yasaktır.Zaten amacımız olan amatörlüğede uygun değil.Tartışılır,tartışılmaz o açık ama tebliğe göre yasak.
Yer:İSTANBUL
cevat2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-06-2010, 19:47   #10
Kermit
Oltacı

Ertan kardeş çok güzel bi paylaşım olmuş ellerine emeklerine sağlık derhal zokalıyı deneyeceğim bizim buralarda da bu mevsimde güzel çipuralar oluyor tabi biz genelde akşam güneş battıktan sonra avlanıyoruz (:

Oğuz R. MANAP

23.01.1987

B Rh (-)

İzmir / Urla

Kpss bitene kadar aranızda olamıyacağım * Görüşene dek hoşçakalın. 11temmuzda görüşmek ümidiyle .
Kermit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları