Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > RASTGELSİN HAKKINDA > Resmi Avcılık Duyuruları

Resmi Avcılık Duyuruları Sirküler, yasaklar ve benzeri konular...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 07-04-2008, 23:41   #21
gerence
Kaptan

gerence kullanıcısının avatarı

Varsayılan Ehliyet başka , av teskeresi ayrı şeyler..!

Alıntı:
walras tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
yusuf abi..bende tarım il müdürlüğüne gittim kart almak için.. sarı olan kart ile plakalı teknelerlede çıkılabiliyormuş..diğer ehliyet için plakalıs teknelerle çıkılabilirmiş.. 500 ytl cezası varmış..şimdi anlamadığım şey şu.. biz bu karttan almak zorundamıyız değilmiyiz?
Sevgili Alper ;
Tekne de ehliyet başka, av teskeresi başka şeyler..!
Özel olmak kaydıyla ; 21 metreye kadar ticari olmayan her türlü spor ,gezi ve amatör balıkçı teknesini kullanmak için " denize yeterlik belgesi " (ehliyet) almak zorundasın...
Amatör balık avı yapmak için ; tarım il veya ilçe md. lüğünden amatör balık avı teskeresi alabilirsin.. geçtiğimiz yıla kadar bunu alıp ilgili istediğinde göstermek zorundaydın ( aynı Avrupa da olduğu gibi ) geçen yıl bu zorunluk kalktı TC vatandaşları için... Bu uygulama "uyum yasaları " çerçevesinde alınmış göstermelik bir karardı, bize uymadı (!) kaldırdılar zorunluğu diye biliyorum..!
Ancak bunun kaldırıldığından habersiz çoğu kurum ,hala istiyorlar..!!
ANCAK ; profesyonel balıkçı tekneleri ile balığa çıkacaksan , profesyonel balıkçı ruhsatını alman gerekiyor ne yazıkki
Umarım yardımcı olabildim sana..?
Kolaygelsin
Sponsored Links
Eski 07-04-2008, 23:46   #22
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Merhaba arkadaşlar,Yusuf abim olayı gayet güzel açıklamış.Sizlere vereceğim linkten tüm mevzuatı detaylarına kadar anlatmış,sevgilerimle

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-04-2008, 00:49   #23
gerence
Kaptan

Sevgili arkadaşlar ;
Ayrıca alacağınız bir miço ehliyeti ile ; 7.5 metreye kadar profesyonel bir balıkçı teknesi kullanabilirsiniz... Ancak o ehliyetle 3 metre bir amatör sandal kullanamazsınız Olay bu gün bir arkadaşımın başına geliyor..!!
Bu gün Çeşme ye bağlı sahil güvenlik botu bir arkadaşımı çeviriyor denizde ve evraklarını istiyor.. Akabinde teknede buluna 3 kişiden bir fazla can yeleğini görmek istiyor, yani 4 adet..!! Ayrıca can yelekleri ve simitin üzerinde teknenin ismi yazmadığından, teknede bulunanları nüfus cüzdanlarını istiyor teknedeki Astsubay.. Ama yangın söndürücüyü istemiyor mesela..!
Sonuç bunlar yok diye tekneyi yedeğe alıyor çekiyor belli bir mesafe ve sonra güvenli bir yere bağlayın teknenizi ve Çeşmeye gelip evraklarınızı alın diyor ve çekip gidiyor..!!!
Arkadaşlar ;
Cehalete bakarmısınız, can yeleğine bakıyor da, yangın söndürücüye bakmak aklına gelmiyor, aslında onlara bakması da hata..! sadece bulundurulması gerekli malzemelerin sertifikalarına bakması gerekirdi astsubayın...!!!
Herkes yayınlanan sirkülerleri kendine göre yorumluyor, çoğu kez yalan yanlış, ya da egosunu tatmin olarak uyguluyor..!!
Arkadaşlar ;
Denizde karşılaşabileceğiniz bu tür durumlara hazırlıklı olmak için ,denizcilik yasalarını ve ilgili sirkülerleri çok iyi bilmek zorundasınız..!! Ve mutlaka bir tane edinip her sefer yanınızda bulundurunuz başka çaresi yok..!
Aslında bir dernek çatısı altında gücümüzü toparlayamadığımızdan dolayıdır ki baskımızı kuramamaktayız bu durumdaki ilgili görevlilere karşı Karşılarında organize bir güç görmedikleri sürece bu durumlar tekrarlanacaktır ne acıdır ki
Olayın sonucunda arkadaşım Çeşme sahil güvenlik Komutanı üstteğmen ile görüşüp anlaşıyor ama güzel bir gün de bu stresle heba oluyor ne yazık ki!!!
Bu arada dernek konusuna da vakit ayırıp önerilerde bulunmanızı diliyorum..!

Bu mesaj en son " 09-04-2008 " tarihinde saat 00:52 itibariyle gerence tarafından düzenlenmiştir....
gerence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-04-2008, 09:19   #24
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

Vermiş olduğunuz tüm bilgilere teşekkür ederim. Konuyla ilgili arkadaşların belirttiği gibi hala keyfi yada bilinçsizce bir uygulama yürütülmekte. Umarım bu uygulamayı yapan yetkililer en kısa zamanda bilgilendirilip kontrollere bilinçli olarak devam ederler. RASTGELSİN
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-04-2008, 12:03   #25
turna
Kaptan

turna kullanıcısının avatarı

Sayın gerence,kusura bakma da yazılanların hiç birini kabul etmiyorum.Evet can yeleklerinde tekne ismi yazılmalıdır,neden illaki yangın söndürücüye bakılması şartmı.?Hangi yönetmelikte yazıyor sağdece sertefika yeterli diye,?Ayrıca arkadaşlarınız nasıl bir tekneyle denize açıldılar,onu belitmemişsiniz, sahil güvenlik çevirme yaparken tombalamı çekiyor ?ayrıca mesajlarınızı daha dikkatli yazmanızı öneririm.

turna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-04-2008, 09:48   #26
gerence
Kaptan

Alıntı:
turna tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sayın gerence,kusura bakma da yazılanların hiç birini kabul etmiyorum.Evet can yeleklerinde tekne ismi yazılmalıdır,neden illaki yangın söndürücüye bakılması şartmı.?Hangi yönetmelikte yazıyor sağdece sertefika yeterli diye,?Ayrıca arkadaşlarınız nasıl bir tekneyle denize açıldılar,onu belitmemişsiniz, sahil güvenlik çevirme yaparken tombalamı çekiyor ?ayrıca mesajlarınızı daha dikkatli yazmanızı öneririm.
Sayın Turna;
Bu güne kadar yazdıklarımda; siz dahil kimseye herhangi bir şeyi kabul ettireceğim diye bir iddiam olmamıştır..! Balık avı,mevzuatlar, denizle ilgili çeşitli bilgilerin samimi ama saygılı bir ortamda aktarıldığı yazışmaların yapıldığı bu sitede; böyle bir gayretin olduğunu hayretle okuyorum ki , bunu ilk kez siz dile getiriyorsunuz..!!!
Burada yazılanları kabul edip etmemede kuşlar kadar hürsünüz üstadım..!!! Anlatılanlar denizde, avda yaşananlardır..!!!
Ayrıca; beğenmediğiniz bir konuyu da okuma gibi bir zorunluğunuz da yoktur, bunu da hatırlamanızda yarar var kanısındayım..!!
Şimdi gelelim diğer konular ve sorularınıza ;
1-Teknede taşınması zorunlu tüm demirbaşlara(can yelekleri, can simidi, yangın söndürücü vb, vb ); tekne ismi yazılması zorunludur elbette, bunda zaten hemfikiriz ,size aksini söyleyen mi oldu acaba ?!
2-Yangın söndürücü; her teknenin öncelikli olmazsa olmazıdır !!! VE DE CAN YELEKLERİ GİBİ SERTİFİKALI OLMALIDIR !!!!
Eğer bir teknenin can yeleklerini soruyor ve de görmek istiyorsan, bunun yanında SERTİFİKALI 2 KG LIK YANGIN TÜPÜNÜ DE SORMAK ZORUNDASIN !!! can yelekleri bozulmaz ama yangın tüpü tazemi kontrol etmek zorundadır görevli !!!!
3-Sadece sertifika yeterli diye bir yönetmelik var diye de yazılmış ve söylenmiş bir sözüm yok, ancak işin gereği ve mantığı olarak bu böyledir..!
Bilgi açısından üşenmeden yazayım; okuyup bilgilenmekte yarar vardır diye düşünüyorum..! CAN YELEKLERİ(lambalı ve düdüklü ),CAN SİMİDİ(üzerinde 20 metre halat bağlı olan ve denize düştüğünde yanan lambası üzerine monte edilmiş olacak) YANGIN SÖNDÜRÜCÜ(2kglık,tozlu);ve Radar reflektörü; SERTİFİKAYA TABİDİR... Bu şu demektir ; sertifikalarını görmeden söz konusu malzemeleri gözle görmek YETERSİZDİR..!!!
Ayrıca ; bu denetimi 80 yolcu taşıyan bir gezi teknesinde yapsaydı başçavuş arkadaşımız ; 80 tane yolcuya karşılık kaç can simidi isteyecekti ve de bunları tek tek sayacakmıydı yerlerinden çıkarttırarak yoksa bakmakla mükellef olduğu SERTİFİKAlara mı bakacaktı sadece ???
4-Arkadaşlarımın denize açıldığı tekneye gelince: 5.25, bindirmeli ,polyester, Rota balıkçı, İzmir liman kayıtlı,amatör,10 yaşında,15 HP dıştan takma motorlu, üzerinde radar reflektörü,bayrağı olan,tüm zorunlu malzemeleri sertifikalı olan bir teknedir..! Merakınızı giderdiğimi umuyorum üstadım..!
5- Sahil Güvenliğin tekne kontrolünde ne çektiğini bilemiyorum, sizin bu konuda bilgilerinizden yararlanmak isteyenler olabilir, beni hiç ilgilendirmiyor ne çektikleri..!!
6-ayrıca mesajlarınızı daha dikkatli yazmanızı öneririm
Sayın üstad;
Bence en önemli konu bu... Bu üslubunuzdan ne demek istediğinizi anlayabilmiş değilim..! Bu tehditvari lisanı neden kullanma ihtiyacı hissettiniz acaba ? Bu gücü ve cüreti nereden edindiniz,neden gerek duydunuz merak ettim doğrusu..!!!
Yazılanlar da beğenmediğiniz noktalar varsa, bunu ifade etmenin daha nezaketli yollarını kullanmalısınız diye düşünüyor yazdıklarınızı okuyanlar..!!
Gerekenlerin alınması yerine; her söylenene gereksiz tepki, aksi tez yaratmaya çalışmak; kişiye karizma yerine sıkıntı yaratır diye düşünüyorum..!!

Bu mesaj en son " 10-04-2008 " tarihinde saat 11:19 itibariyle gerence tarafından düzenlenmiştir....
Eski 10-04-2008, 13:57   #27
turna
Kaptan

turna kullanıcısının avatarı

Sayın gerence ben kimseyi tehtit etmem edersem karşıma alır yapacağımı yaparım.neden benim mesajlarından Öküz altında buğza aranıyor.bende de 13 senelik ADB var.Sizin besajınız biraz sahil güvenliğe ağır olmuş bana göre bu sitelerde subay arkadaşlarda var onlar daha fazla ........fazla yazmaya gerek yok.

turna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-04-2008, 14:25   #28
walras
Kaptan

walras kullanıcısının avatarı

Alıntı:
gerence tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sevgili Alper ;
Tekne de ehliyet başka, av teskeresi başka şeyler..!
Özel olmak kaydıyla ; 21 metreye kadar ticari olmayan her türlü spor ,gezi ve amatör balıkçı teknesini kullanmak için " denize yeterlik belgesi " (ehliyet) almak zorundasın...
Amatör balık avı yapmak için ; tarım il veya ilçe md. lüğünden amatör balık avı teskeresi alabilirsin.. geçtiğimiz yıla kadar bunu alıp ilgili istediğinde göstermek zorundaydın ( aynı Avrupa da olduğu gibi ) geçen yıl bu zorunluk kalktı TC vatandaşları için... Bu uygulama "uyum yasaları " çerçevesinde alınmış göstermelik bir karardı, bize uymadı (!) kaldırdılar zorunluğu diye biliyorum..!
Ancak bunun kaldırıldığından habersiz çoğu kurum ,hala istiyorlar..!!
ANCAK ; profesyonel balıkçı tekneleri ile balığa çıkacaksan , profesyonel balıkçı ruhsatını alman gerekiyor ne yazıkki
Umarım yardımcı olabildim sana..?
Kolaygelsin

teşekkürr ederim yusuf abi... yardımcı oldun elbetteki. yinede gerekli gereksiz her türlü belgeyi çıkartmak lazım yazdıklarını okudum. ne olur ne olmaz keyfi uygulamalar olabilir, olmayabilir... tam techizatlı gitmek lazım
walras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-04-2008, 23:03   #29
gerence
Kaptan

Varsayılan Dikkatle okuyun !!! Mesajım Sahil Güvenlik kuruluşuna değildir..!

Alıntı:
turna tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sayın gerence ben kimseyi tehtit etmem edersem karşıma alır yapacağımı yaparım.neden benim mesajlarından Öküz altında buğza aranıyor.bende de 13 senelik ADB var.Sizin besajınız biraz sahil güvenliğe ağır olmuş bana göre bu sitelerde subay arkadaşlarda var onlar daha fazla ........fazla yazmaya gerek yok.
Sayın Turna bey ;
Dikkat ile okunacak olursa mesajım da asla Sahil Güvenlik kuruluşunu hedef almış bir durum yoktur.! Olamaz da . Yaz kış gece gündüz demeden denizde mal, can ve sınır güvenliğini teminat altına almak için zor şartlarda uğraş veren bu kuruluşu daima takdir eden birisiyim... Görevlerinin gereği yaptıkları her türlü kontrol ve uyarılara daima destek olmuş, denize çıkış için gerekli hususları bilmeyenlere, ciddiye almayanları da daima uyarmışımdır... Yazımdaki konuda ; söz konusu teşkilat içinde bilerek ya da bilmeyerek yanlış uygulamalarda yapılmaktadır..!!! Sitedeki bir çok arkadaşımızın yazılarında değindikleri konuları dikkatle incelerseniz ; bu durumu siz de görüp anlayacaksınız kolayca..!!!
Kurumların daha verimli çalışabilmesi açısından ; bünyelerinde hatalı uygulamalar yapanların açığa çıkarılması, ikaz edilmesi, düzeltilmesi yoluna gidilmesi ve hatta temizlenmesi yönünde çalışma; toplum bireylerinin görevlerindendir...!!!
Gerek sahil Güvenlik teşkilatında ve gerekse tüm TSK ler deki Subay,Astsubay ve görevli personele sevgi ve saygım sonsuzdur Turna bey, sizin isnadınızın aksine..!!! Yine de bir yanlış anlama , sürç-i lisan ettiysem ;böyle bir düşünceleri varsa eğer ; bu arkadaşların tümünden özür dilemeyi de bilirim..!!!
Turna bey;
Yazınızın muhteviyatına gelince; Her şeyin saygı ,sevgi ve tölerans içinde paylaşılıyor olması gereken böyle bir paylaşım sitesinde tek kelimeyle yakışıksız bir anlatım tarzı (özellikle ilk cümleniz )..!!! Talihsiz cümlenizi yok kabul ediyorum
Bu sitede ben de dahil hiç bir arkadaşımın, aynen sizin deyiminizle " Öküz altında buğza aranıyor " aramamıştır ve de aramayacaktır..!!
Sizin gibi;13 yıllık ADB sahibi, Ankaralı bir deniz üstadından öğrenilebilecek çok şeyimiz olduğunu düşünenler bundan sonra da engin bilgilerinizden yararlanacaklardır mutlaka...!!!!

Bu mesaj en son " 27-07-2008 " tarihinde saat 15:59 itibariyle gerence tarafından düzenlenmiştir....
Eski 07-06-2008, 19:03   #30
xXxGitaristxXx
Oltacı

tek kelime ile mükkemel
xXxGitaristxXx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları