Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN > Deneyimler-Anılar ,Avlak Bölgeleri-Haritalar

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 14-03-2006, 00:10   #1
arm59
Miço

arm59 kullanıcısının avatarı

Acaba bu sistemde levrek ürkmezmi? çünkü balığı alınca 5-6 mt. gitmesi gerekiyor. Bu sistemde bana göre 1 veya 2 kulaç levrek yemi alıp gidebilir sonra geri kusar gibi geliyor.
Eski 14-03-2006, 00:24   #2
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

sistemde yem balığının bağlı olduğu beden sürekli gergin değil, balık hareketli. ayrıca bedenin yukarı-aşağı bir hareketliliği de mevcut. bu iki etken gerekli kalomayı sağlar gibi geliyor bana. tabii beden için yeterli mesafe bırakılması durumunda (ki sanırım avlanılan suya göre 2 kulaç civarı yeterli olur).

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-03-2006, 01:13   #3
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

İlk önce Mert kardeşimin yapmış olduğu sistem için bir sorum olacak Mert bu sistemde şamandıra sabitmi duruyor suda çünki kurşunu 75-100 gr olabilir demişsin bu ağırlıkta bir kurşun şamandıra sistemi yaparsak o zaman şamandıra ya sabit durur yada en az 100 gr kurşunu taşıması gerek ki o zaman sistem çok ağır ve büyük olur.
ikinci olarak Çağdaş kardeşime şunu söylemek isterim çelik tel sadece dişleri kuvvetli misinayı koparabilecek balıklar için takılır mesela turna yada lüfer gibi.Armağan arkadaşımın sorusuna gelince aslında avlayacağımız balığı tanımak lazım bence levreği en iyi tanıyan içimizde Erol dostum,bu konuda kendisinden bilgi alabiliriz.

Bu mesaj en son " 14-03-2006 " tarihinde saat 02:55 itibariyle balıkcı tarafından düzenlenmiştir....
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-03-2006, 01:37   #4
ilhanmania
Miço

ilhanmania kullanıcısının avatarı

dogru katiti dalyanda avlanıorum...kursun dıbe degerse mutlaka takılır bundan emınım,,bu durumda en mantıklı olta hangısı kullanmam gereken...birde buyuk samandıra levregı urkutmesmı yanı şişe matarı kullanmak mantıklı değilmi..

1988/kocaeli
ilhanmania Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-03-2006, 02:16   #5
katiti
Kaptan

Selim Abi sistem benim değil, yanlış hatırlamıyorsam Erol Abi göndermişti böyle birşeyi. evet kurşun şamadırayı sabit tutuyor, ama yem balığı belli bir yarıçap içinde hareketli. böylece avcının geldiğini sezip olmadık yerlere gidemez kanımca. ayrıca çelik tel levrek bırakmasında kullanılabilir, çünkü levreğin de kafasının arkasında keskin bir kısım vardır, misinaya kafa attı mı keser.

Çağdaş yemlik balık şişe mantarını batırıp dibe kaçmaya çalışır, bu da balığın çabuk çatlayıp ölmesine neden olur, canlı bırakmanın anlamı kalmaz. Bu tarz bırakmalarda şamandıra olarak 5 lt'lik pet şişelerin bile kullanıldığını gördüm ben.

ben de Erol Abinin fikirlerini öğrenmek isterim açıkçası ama usta son sözü kendine saklıyor sanırım .

Navigare necesse est...

Eski 14-03-2006, 02:26   #6
ilhanmania
Miço

katiti vallahi su yer için hem oltanın takılmayacagı hem av için iyi bir olta çesıdı bulsam çok iyi olacak...yaz için butun hayalim bunun ustune...

1988/kocaeli
Eski 14-03-2006, 03:08   #7
balıkcı
Kaptan

Mertciğim çelik tel yerine çok iyi kevlardan yapılmış örgü ipler var bunlarla tatlısuda levrek yani sudak avlıyoruz denizdeki levrek içinde geçerli olabilir bu örgü ipler benim deneyimim yok deniz levreğinde,bende öğrenmek için soruyorum ama daha değişik sistemlerle de av şekilleri bulmalıyız mesela 10-15 gr lık bir şamandıra ile yapacağımız bir sistem hem yem balığını yormaz hemde balık çok gezeceği için levreğin balığı bulmasını daha çok kolaylaştırır denemek lazım denemeden bir şey söylemek yanlış olur diye düşünüyorum balığın çatlamasına gelince bu niçin gerçekleşiyor onu da bilmeli bende canlı balıkla turna avladım terkosta,balığa hiç bir şey olmadı denizde durum değişirmi onu bilemem ama sen diyorsan doğrudur.
Eski 14-03-2006, 03:52   #8
katiti
Kaptan

Selim Abi estağfurullah, ben diyorsam doğrudur değil, hep birlikte doğru birşeyler bulmaya çalışıyoruz.

benim tarif ettiğim sistemler bırakma üzerine kuruludur. yani oltayı atar, sonra gider başka işle uğraşır, arada yoklarsınız ya da akşamüstü atar gider sabah toplarsınız. o nedenle de balığın alıp dibe doğru sürüklemeye çalışacağı büyüklükteki şamandıralar balığı daha çok yoracaktır bana göre. tabii kullanılan yem balığının büyüklüğü de önemli.10-15 g'lık şamandıralarla böyle bir sorun zaten olmaz bana göre de, ama o şamandıra da kullanım amacını (balığın dibe, taşların arasına kaçmasını önlemek) sağlamaz gibi geliyor bana.

tatlı su konusunda birşey diyemem, bilmiyorum ama siz turnada canlı balıkla at-çek yapıyorsunuz sanıyorum.

açıkçası ben bugüne kadar bırakmalarda hep şamandırasız sistem kullandım. çok da tercih ettiğim bir yöntem değildir. ben genelde oltanın elimde olmasını severim çünkü .

Navigare necesse est...

Eski 14-03-2006, 04:07   #9
ilhanmania
Miço

zaten bende karagoze atarken içeride bol akya ve levrek olduu için bir yandanda boyle bır canlı balık atmak istiyorum..başka turlu levrek yakalamak çok zor,,senelerdir daha iri bir levrek yakalamadım...ama bır turku kafama yatan olta seklı bulamıorum...bu yusden siz usta balıkçlardan yardım ıstıyorum....

1988/kocaeli
Eski 14-03-2006, 04:31   #10
balıkcı
Kaptan

Mert kardeşim ben şu yönden sen diyorsan doğrudur dedim çünki sen ve arkadaşlar tahminimce bir çok kere levrek avında bulundunuz benim hiç bir deneyimim yok tabiki kitaplardan ve DVD lerden öğrendiğim bilgiler var ama sadece teori,suda denemişliğim yok deniz levreği ile sistemleri tabiki benden daha iyi bileceksin kardeşim,ben zaten her zaman belirtiyorum deniz avında sitedeki dostlarımdan çok öğreneceğim var.
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları