Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK TÜRLERİ > Deniz Balıkları

Deniz Balıkları Türkiye denizlerinde yaşayan balık türleri hakkında bilgilerin toplandığı bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 26-08-2006, 14:21   #21
aganta borina borinata
Guest

ayrıca yukarıda resmi görünen canlıya benimde sık sık rastladığım oluyor...ama hakkında hiç araştırmamıştım...az önce araştırdım...sevgili balıkçı dostlar bu canlı " tongue louse - ya da tongue eating louse " olarak tanınıyormuş..türçe açıklamak gerekirse " dil biti - ya da dil yiyen bit "... bilimsel adı "cymothoa exigua " imiş...küçük boydayken balıkların ağzına yerleşerek yavaş yavaş dillerini yiyormuş ve orada büyüyerek dillerinin yerini alıyormuş... ( " burasını tam anlayamamış olabilirim " daha sonra da yaşamının büyük bi bölümünü burada geçiriyormuş ve üreme döneminde ya balığın ağzını terk ediyormuş ya da orada ürüyormuş... balık bu hayvandan dolayı çok etkilenmiyormuş... parantez içindeki bu cümleler orjinalinde fransızca olduğu için sözlükten anlamlandırarak yazmaya çalıştım tamamiyle yanlış anlamış olabilirim sanırım fransızcaya fransız kaldım...)

rastgelsin...

Bu mesaj en son " 29-08-2006 " tarihinde saat 11:01 itibariyle aganta borina borinata tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 26-08-2006, 15:06   #22
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Doğan abi en azından araştırıp bu bitin ne olduğu hakkında ufakta olsa bir bilgi paylaşmışsın çok teşekkürler

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-08-2006, 15:10   #23
aganta borina borinata
Guest

kardeş burada da görünce gerçekten merak ettim...bana araştırma arzusu kazandırdığınız için ben teşekkür ederim...

sana oyrıca şunu sormak istiyorum "adımın altında "oltacı" yazıyordu şimdi de çımacı yazıyor bu değişiklik neden oldu bilgi verirmisin...birde kendi resmimi bi türlü ekleyemiyorum...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-08-2006, 15:14   #24
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Doğan abi mesajlarla ilgili rütbeler 50 mesajı geçtiğin için çımacı oldun
Nereye resim ekleyemiyorsun abi yardımcı olayım bana yolla (tago35@hotmail.com) siteye ekleyim

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-10-2006, 12:03   #25
gacar
Guest

ByMyMoon, evet benim bahsettiğim canlı buydu, fotoğraf için teşekkürler. obivan, bu canlının zararsız olduğunu öğrenmek iyi oldu artık tuttuğumuz balıkları gönül rahatlığıyla yiyebileceğiz, teşekkürler. aganta borina borinata
sana da teşekkürler benim için çok bilgilendirici bir yazı olmuş.
Bu arada kendi dışımda gelişen nedenlerden dolayı uzun zamandır foruma girememiştim. Sizlerle tekrar birlikte olmak sevindirici. Takibini kaçırmış olduğum konularda, yazdığım yazılara cevap verenler olduysa hepsine toptan teşekkürlerimi bildiririm.
Rasgele..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-10-2006, 18:59   #26
sinarit_baba
Oltacı

sinarit_baba kullanıcısının avatarı

Yakaladığım bir balıktan bu canlılardan biri çıktı. Ben bunu balığın daha önce yediği bişey sanıp oltaya taktım. Anında başka bir balık yeme atladı. Artık ne zaman görsem hemen iğneye takıyorum.
Eski 10-10-2006, 15:55   #27
Lethe
Kaptan

Lethe kullanıcısının avatarı

Alıntı:
sinarit_baba tafarından gönderildi
Yakaladığım bir balıktan bu canlılardan biri çıktı. Ben bunu balığın daha önce yediği bişey sanıp oltaya taktım. Anında başka bir balık yeme atladı. Artık ne zaman görsem hemen iğneye takıyorum.
evet Ersin bey,ben de bir keresinde bi gopezin ağzından çıkan keneyi iğneye takmıştım ve hemen başka bi gopez atlayverdi.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
..-.-...-... -.-..-.-..-.-.
Lethe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-01-2007, 12:55   #28
vurgun
Oltacı

vurgun kullanıcısının avatarı

Varsayılan Anlayan Varsa Banada Anlatsin

Arkadaşlar ben bu kurt veya kene diye anılan anması bile kötü iğrenç bir yaratık her neyse bu illet balıgın agzında diyorsunuz bazı arkadaşlar bunu balıgın agzından çıkartıp tekrar yem olrak kullandıgı ayrıca buşey başka balık tarafından yene biliyorsa agzından çıkartılan balık niye yiyemiyor ve resimde gördügüm kadarıyla ufak birşey degil oltaya yem olarak takıldıgına göre en önemlisi nasıl yem yiyor bu balık agzında böyle bir şey varken ben bu yaşıma kadar ilkkez böyle birşey duydum ve gördüm enteresan bir olay anlatılanlara göre her balıkta yok ama ne olursa olsun tuttugum ve vurdugum balıkların ilk iş agızlarına bakmak olacak bu olay araştılması gereken olay balıklardaki bir hastalık bence
Eski 04-01-2007, 13:13   #29
aganta borina borinata
Guest

vurgun...bu şey balığın ağzında büyüyor...balık ağzındakinden bihaber yaşıyor o yüzden yiyemiyor...farkındaysa bile dilinin yerine geçen bu canlıyı ellerini kullanmadan yemesi imkansız gibi görünüyor...eminim balıkta " ah şunu bi tapıma getirsem" diye aklından geçiriyordur...

bu arada emin ol bu hiçbişey, denizde sana daha da iğrenç gelebilecek canlılar var...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-02-2007, 23:25   #30
amatör balıkçı
Miço

amatör balıkçı kullanıcısının avatarı

Wink

Arkadaşlar konu eski tarihli bir konu ama ben yeni gördüm,bu sebeple bende bir iki cümle yazmak istedim,bizim yöremizde bu canlıya deniz biti denir bazı balıkların ağzında bazı balıkların dış derisine yapışarak yaşamını sürdüren bir asalak türüdür,şimdiye kadar dip balıklarında(derin su balıklarında) hiç görmedim
ancak pelajik yaşayan orta su balıklarında çok gördüm(özellikle kupes)bazı arkadaşlar bu konuda çok gerçekçi bilgiler verip fotosunu koymuşlar,bazı arkadaşlar balığın dilini yiyerek onun dilinin yerine geçiyor demişler bu görüş maalesef bana hiç inandırıcı gelmedi,birde yöresel farklılıktanmıdır nedir bizde balığın ağzından çıkardıktan sonra yem olarak kullandık inanın tık yok,ben balığın onunla birlikte mutlu bir yaşam sürdürdüğünü hiç zannetniyorum fakat zorunlu bir ortak yaşam biçimi olabilir,benden şimdilik bu kadar sevgilerimi ve selamlarımı yolluyorum.

Bülent Özarıkan 1955 Burhaniye
MSN&E.Mail: bulent955@hotmail.com
Herkesin gönlündeki,hayalindeki avla birgün
karşılaşması temennisiyle,rastgelsin.
amatör balıkçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları