Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Takım Çeşitleri > At-Çek

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 21-09-2006, 13:46   #11
mozdil
Tayfa

mozdil kullanıcısının avatarı

Benim genellikle kullandığım maket balıklar 2-7 gr aralığında. Çoğunluğu da 5 gr civarında. Bunun için 270 cm boyunda 10-20 gr atarlı spin kamış kullanıyorum. (5-15, 1-10, 5-20 gibi 10 gr altında bir atarı olan kamış arayışım devam ediyor. Bir yerden bilgi bekliyorum, sonuç alamaz isem yurtdışına gözlerimi çevireceğim.)

Daha önce de ifade etmiştim. Ben çok profosyonel, yıllardır balık peşinde koşan biri değilim. Sadece 1.5 yıldır bu hobi ile yakinen ilgileniyorum. Yapay balık ile avcılığa başladığımda 15 mt mesafelerini geçemiyordum. Ama bugün 40 mt'lere kadar (ters esen rüzgar olmaması kaydı ile) atabiliyorum. Arkadan esen bir rüsgar olması kaydıyla uygun açı yakaladığınızda bu mesafe daha da uzayabiliyor.

Burada kullanacağınız kamışın sadece atarı değil aynı zamanda aksiyonu da çok önemli, kullanacağınız aşağıdaki şekilde de görüldüğü gibi extra fast aksiyonlu olmalı. Piyasada düşük atarlı ama aksiyonu fast veya moderate olan kamışlar mevcut. Bunlarla aynı verimi almak mümkün değil.

Diğer taraftan kullanacağız misina da çok önemli. Çoğunlukla 018 Asso D.Streght kullanıyorum. Ama 012 veya 014 ile değiştirmeyi de düşünmüyor değilim. Büyük balık hedefleniyorsa ayrı bir kafada 030 aynı misinadan sarılı.

Kullanacağınız makine çok hafif ve hızlı olmalı. 5:1 üzerinde bir makine öneririm. Makinenin kalama ayarıda mutlaka verilmeli ve kontrol edilmeli. Geçen sene yapay balıkla çok çinekop ve sarıkanat aldım. Bu yaz da Bodrum'da levrek almıştım.

Daha da uzağa atmak gibi bir gayret söz konusu ise Sbirolino kullanabilirsiniz. Bu konuda [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] linkinde yer alan sprio.zip işinizi görecektir.
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg action.jpg (124,8 KB, 1273 Görüntülenme)

`·.¸¸.·´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸ ><((((º>
More flyrods are broken by doors than by fish or casting!
mozdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 21-09-2006, 13:49   #12
mozdil
Tayfa

mozdil kullanıcısının avatarı

Alıntı:
levrek tafarından gönderildi
Birincisi Albanın getirtip sattığı seffaflar,ki bunlar batan cinsdendir
Alba bu ürünün üzerinde pek durmadı. Aslında Alba'nın iki cinsi var batan ve yüzen. Ayırmı için ise saydam olanlar batan, aslan sütü gibi beyaz olanlar ise yüzen tipler.

`·.¸¸.·´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸ ><((((º>
More flyrods are broken by doors than by fish or casting!
mozdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-2006, 13:53   #13
master
Oltacı

master kullanıcısının avatarı

Teşekkürler Murat Bey..
sanırım gene dediğimiz gibi,kamış,makina ve misina üçgenine geliyoruz...
Saygılarımla
Özgür Türe
İzmir 1973
master Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-09-2006, 19:41   #14
Çağatay
Miço

Çağatay kullanıcısının avatarı

Arkadaşlar kıyıdan at-çek için (özellikle levrek avı) elimde olan bulunan şu kombinasyon uygun olur mu? Sormak istedim.

Kamış: Pelican LondonStick Spin
Genel Özellikler
------------------------------------------
Boy (cm) : 270
Atarı (g) : 15 - 40
Parça Sayısı : 2
Sap : Eva
Kapalı Uzunluk (cm) : 135
Ağırlık (g) : 365

Makina :
D.A.M. Quick Finessa 930 RD
Genel Özellikler:
----------------
Bilya sayısı : 9
Anında duruş : var
Metal Kafa + grafit yedek kafa
Devir : 1:5,2
Anti-Titreşim Sistemi : var
Misina Kapasitesi : 0,30/100
Arkadan Kalama sistemi

Elimde bulunan sahte yem:
7 cm lik, Princess M GX marka levrek için satılanlardan, üstü mavi, altı beyaz, tıkırtılı ses verip yüzen model.

Misina olarak da 0,20 örgü misina kullanmayı düşünüyorum. Fiyat bakımından pelican'ın kamuflaj yeşili olanı (Despot markası ile satılan 50m.lik makaralı) cazip geliyor.

Görüşlerinizi bekliyorum.

Düzeltme: 40 yıllık levrek'i levrak yazmışız.
Eski 27-09-2006, 22:23   #15
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Sevgili Muratın malzeme seçimi gayet uyumlu,uzağa atabilmek için kamışın boyu başka önemli bir faktör.Surf kamışların imal nedeni uzakta kırılan dalgaların arkasına takımı atabilmek içindir.Bu arada atış stilleri de önemli rol oynamaktadır. Atarına göre kullanılacak olan kamışlarda kendi aralarında yapıldıkları malzemeye göre fiyatlandırılırlar.Örneğin Murat ın aradığı o hassas güzel kamışlardan Shimano da bulmak mümkün elbette,lakin fiyatları da ona göre el yakıyor tabiki.
Kamış ,makine ve misina kompinasyonunu irdelerken hepsinden kendi içindeki en iysini satın almanız yeterli olmuyor bence,yani üç iyi bazen bir doğru etmeyebilir.Bu yüzden bunları birleştirdiğimizde, ağırlık denge gibi unsurlarını da göz önüne getirmek gerekiyor.
Çağatay, Pelican ın Despotunu bende inceledim,piyasaya henüz yeni girdi sayılır.Bu dacronlar yeni nesil diye adlandırabildiklerimden ve gerçekten kaygan bir malzeme ile lamine edilmesinden dolayı spin türü makinelerde oldukça iyi sonuçlar veriyor.Başka iyi bir yanı ise misinalar gibi bobinleri birbirine bağlı bir şekilde olarak satılıyor olması,yani isteyen düğümsüz olarak 500 metreye kadar satın alabilir.
Son olarak atma teknilkeri-stilleri gibi çekme teknikleri de önemlidir,sahte yem tipine göre doğru hareketi ve panik av hızını verebilmek, av veriminizi arttıracaktır,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-09-2006, 13:11   #16
Çağatay
Miço

Çağatay kullanıcısının avatarı

Sevgili levrek, özellikle bu çekme stili konusunda bir şeyler anlatabilirseniz çok yardımcı olursunuz.
Eski 28-09-2006, 15:08   #17
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Selam Çağatay,
öncelikle kamış su yüzeyine paralel ya da kamış ucu nerediyse değdi değecek konumda olmalıdır.Sahte yemi çekerken tek bir doğrultu gelmemesine dikkat edin,bunun içinde kamışı makine çevirme işine başlayınca birkaç turda bir yönünü diğer tarafa çevirip ( sağdan sola,soldan sağa ) sarmaya devam edin.Toplam atış mesafenizi kafanızda 3 e bölün,şimdi bu üç alana denk gelen yerleri sahte yem ile farklı hızlarla çekmeye çalışın.Sonuç olarak sahte yem bir sağa-bir sola ve buna eş zamanlı bir hızlı-bir yavaş olarak hareketlerini tamamlayacaktır.Böylece bu farklı hareketler balığın daha çok dikkatini çekecektir,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-12-2006, 19:28   #18
Thordius
Oltacı

Bilidiğim kadarı ile su sıcaklığına bağlı olarak balıklardaki saldırganlık seviyesi değişim gösteriyor.Sıcak suda bulunan balıklar hızlı hareket eden yemlere(kaşık,rapala,jig vb.) saldırıyor.Soğuk suda ise iş tamamen tersine dönüyor yavaş hareket eden yemlere saldırıyrlar.
Örneğin tatlı su levreği yaralı balık taklidi yaptırdığımız döner kaşığa saldırı oranı artıyor.Aynı tarzda çekilen kaşıkta ise turna saldırganlığı düşüyor.Yani balıktan balığa çekim tarzı ve hızı değişim gösteriyor.

saygılar...
(kaşıkçı[Alba star VISION 2001(180) sopa+ RR30 makina BERKLEY WHITPLASH PRO 0,06 misina)
Thordius Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-01-2007, 17:13   #19
ismail çakır
Kaptan

ismail çakır kullanıcısının avatarı

Alıntı:
master tafarından gönderildi
kıyıdan at-çek yöntemiyle balık avlarken uzağa atma sorunu ile karşı karşıya oluyoruz maalesef..rapala türü suni yemlerin önüne kıstırma kurşun konulması maalesef önerilmiyor..bu işin kolay yolu nedir acaba..
şöyle örnek vereyim,mesela hedef avımız levrek yada ispendek(ki bu balıklar kıyıya en fazla yaklaşan yırtıcılardandır).dalgaların kırıldığı yerlerde dalgayla neredeyse sörf yaparak av yapıyorlar..denizin sığ olduğu yerlerde dalga kıyıdan çok ilerde kırılıyor..bu sebeple rapalayı bu bölgeye düşürmek mümkün olmuyor..
bunun için önerileriniz varmıdır..?
saygılarımla,

Özgür Türe
İzmir 1973

sahte balıgı ustten ıyne ıle delıp içine şırınga ıle su doldurup kapattıgın zaman istedigin mesafeye atabilirsin.tabi bunun dezavantajı agırlıgı arttıgı için batması ama gagayı kesersen geç dipler. ıstersen ucuz sahte balıklarla bi dene.
selamlar.
Eski 12-01-2007, 08:36   #20
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

İsmail abi içine su doldurduğumuz sahte yemin dengesi, balansı bozulmaz mı abi?
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları