Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 08-04-2012, 13:17   #11
xnode
FCR/SGR

xnode kullanıcısının avatarı

O kurtlar balık bayatlayıp bozuk olduğundan değil, özellikle denizden çıkarılan ve balıkları süslemek için kullanılan yosunlardaki kırmızı kurtlara benziyor. Marmarada ben de rastladım bazı yerlerde. Balığın bozuk olup olmadığı, belli kriterlere göre anlaşılabilir. Ancak balık kurtlanırsa bu türden bir kurt oluşmaz, beyaz bir kurt olur ve kokusundan duramazsınız.
Saygılar.

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Cem | 0 RH+ | İzmir | 20 Nisan

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

xnode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 08-04-2012, 19:39   #12
Ahmet TARİH
Moderator

Ahmet TARİH kullanıcısının avatarı

Alıntı:
xnode tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
O kurtlar balık bayatlayıp bozuk olduğundan değil, özellikle denizden çıkarılan ve balıkları süslemek için kullanılan yosunlardaki kırmızı kurtlara benziyor. Marmarada ben de rastladım bazı yerlerde. Balığın bozuk olup olmadığı, belli kriterlere göre anlaşılabilir. Ancak balık kurtlanırsa bu türden bir kurt oluşmaz, beyaz bir kurt olur ve kokusundan duramazsınız.
Saygılar.
Evet bu daha anlamlı. Çünkü benim aldığım balık o kadar taze idiki sanki sudan yeni çıkmıştı. Zaten çok taze olduğu için balıkçıdan alıyorum. Yoksa kolay kolay dışarıdan balık pek almam. Anca kendi tutuklarımla idare etmeye çalışırım.
Bu kurtlar sahiden de, yemlik midye çıkartırken midyenin yapıştığı kaya ve otlardan suya dağılan ve elimize çıkanlara çok benziyor. Sizinde söylediğiniz gibi otlardan gelmiş olması kuvvetli bir ihtimal. Ancak tüm tezgaha dikkatlice bakıldığında sayılarının bu kadar çok olması, balık tutulurken dipten ağın topladığı yosunlardan da kaynaklanabileceğini diüşündürdü şimdi bana.
Yoksa bu hamsiler trollemi tutulmuş oluyor?
Ahmet TARİH Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-04-2012, 20:10   #13
xnode
FCR/SGR

xnode kullanıcısının avatarı

Engraulis engrasicolus (Hamsi) pelajik bir balıktır. Yani yüzey balığıdır, dibe pek inmez.. Fakat balık kovalanarak kıyılık bir kesimde çevirme ağı ile tutulmuşsa veya bunun gibi bir faktör varsa bolca yosun ağlara takılmış olabilir. Yine de hoş bir görüntü değil, balıkçının buna dikkat etmesi gerekir diye düşünüyorum.

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Cem | 0 RH+ | İzmir | 20 Nisan

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

xnode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-04-2012, 22:34   #14
Erdoğan sızarlar
Çımacı

Erdoğan sızarlar kullanıcısının avatarı

OPİSTORCHİS FELİNEUS

OPİSTORCHİS FELİNEUS 8 İla 11 mm uzunluğunda 1.5 -2 mm genişliğinde TREMATODDUR.Vücudunun ön kısmı sivri ve kırmızıya yakın bir renktedir, Yumurtaları oval kapaklı ve açık kahve rengidir.Boyları 25-30 mikron genişlikleri 11 ila 15 mikrondur.

YNİA LEACHİ

Derilerinin üzeri mukoza ile kaplı tatlı su balıklarının derilerinden girerek kaslara yerleşir ve orada kistleşirler.
Tatlı su balıklarında en çok rastlanan Sazan,Kızılkanat ve çitaridir.
Kistleşmiş larvalar balık etinde normal ısı derecesinde üç gün canlı kalır, Tuzlanmış balıklarda 10 güne kadar canlı kaldıkları bilinmektedir.
Balıkların az pişirilmiş olarak ve çiğ olarak tüketimlerinde 2 ün içerisinde olgun formlar gelişir ve bu formlar karaciğerede tehlikeli tahribata yol açar, Bu gibi balıklar tüketilmemeli ve derhal imha edilmelidir.
Erdoğan sızarlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları