Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > TATLI SU AVI

TATLI SU AVI Tatlı sularda olta ile yapılan avlar hakkında herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 11-07-2010, 12:57   #1
resat_beri
Oltacı

resat_beri kullanıcısının avatarı

Varsayılan 10-11 Temmuz 2010 / Sakarya- Küçük Yenice

Öncelikle Merhaba, Ben,Babam,Suat amcam Özcan abi ve İsmail hoca Sakaryaya balık avlamaya gittik.Akşam saat 7:00 Gibi yola çıktık.Saat 8:00 sıralarında Sakarya'nın Küçük Yenice adlı köyündeydik.Bu süreçten sonra Saat 8:30 gibi oltalar suya inmişti.Bu arada bende yanıma Eğlenelim diye Mantarlı yani şıpşıp adlı oltayı yanımıza aldım.Babam oltanın tüm şeylerini hazırladıktan sonra oltayı elime verdi.Verdikten sonra bende hemen suya yolladım.Aradan 5-10 Dk. geçmesine rağmen 1-2 Olta Şıngırdamaya başladı.Tüm ekipmanlarımız yanımızdaydı fakat fotoğraf makinesini unutmuştuk.Her neyse zilleri çalan oltalar çekilmişti.Ama olatalardan 3/1 'i çıkmıştı
Babam hava karardığı için şıpşıpı elimden aldı ve mantarına Fosfor taktı.Bu sayede artık Mantarı rahatça görebiliyordum.
Mantarlı tekrar suya yolalndığında babam 5-10 dk. bende dursun dedi.Şans bu ya Şıpşıpa 1.5 Kiloluk Yayın gelmesinmi !
Allahtan İsmail Hocamızın yanında kepçe vardıda balığı kıyıya çıkardık.Çıkarmamız zor oldu çünkü bulunduğumuz yer yar boyuydu.İşte günün ilk balığını babam mantarlıyla tutmuştu.Hemde inanamıyacaksınız ki Ciğer ile...
Babam bu fırsat bu fırsat deyip yine mantarlıyı aynı bölgeye attı.Aradan 5-10 Dk. geçtikten sonra Yine şıpşıptan İmron adlı balık çıktı.Balık küçüktü fakat bu tür balıkların ciğere eglmesi biraz acayip bir olaydı
Bu arada kullandığımız malzeme (YEM) Solucandır.Şıpşıptada Dediğim üzere Ciğer vardır.
Bunları geçelimde akşam saat 21:30-22:00 Sularında İsmail hocaya Bizim şıpşıp ile tuttuğumuz balık ile aynı boyda bir yayın daha çıktı.Yavaş yavaş bulunduğumuz bölgeye ısınıyordum.
Fazla ayrıntıya girmeden sabah saat 4:00 'a geçmek istiyorum.
Şimdi ben küçük olduğum için vücud dayanmadı,Bu yüzden uyuyup kalmışım Ben uyurken babam 3 tane Özcan abide 1 tane imron adlı balık tutmuş bile ...
Suat amca Üzülmesin diye yanına gittim ama belli etmedim (Bu şakaydı)
Herneyse ben uynadığımda saat 5:00 'du..1:00 saat neyime yetecekti ama buraya uyumaya gelmemiştik.Bunu hatırlayaraktan kafamı kaldırmıştım.Kaldırdığım gibide arkadaki dağlardan Çakal sesleri gelmeye başladı.Ben aslında Çakal görmüştüm ama sesleri gelince birden ürktüm.Hava açtı açacaktı ama ben yinede Suat amcaların yanına gittim.Bana korkmayım diye babam şöyle dedi ;
-Olum ne korkuyon ? Çakallar Ezan ounduğundan beri bağırıyor.Merak etme Yola mola inmezler
(Sanırım Rezil oldum ama napıcaksın güzel bir av...)
Herneyse bu knouşmalar arasında benim aklıma makinaları yemlemek geldi.Babama bunu söledim.Söledkten 5-10 Dk. sonra tüm grup oltaları yemledi.Yemlerken Özcan abide 2 Karış İmron,Suat amcayada o boyutlarda Bir İmron çıkmıştı.Ymeleme bittikten sonra saata baktığmıda 5:45 olmuştu..Babam karnın açsa bisküvi var yersin dedi.Bende hemen bir tane kutu meyvesuyuyla bisküvi arakladım Herneyse yemek faslı bittikten sonra bizim buruna doğru duran bir olta vardı.Havada aydınladı diyebilirim.Herneyse Olta çok hızlı ve seri vuruyordu.Ben küçük odluğum için hızlıca olta başına gititm.Gitsem ne yazar o balık beni götütür Çıkan balık biraz bizi zorladı ama karşımıza yaklaşık 1.5 kiloya yakın İmron çıktı.Bu arada biz çıakrdıktan 5. dk sonra İsmail hocanın oltada harlamıştı.Hemen oltayı çekti ama çıkan balık 2 Karış imrondu.
Daha ilerleyen saatlerde çok tuttuk fakat sadece fotoları ekleyeyim.

Resat Beri...

Yer :Bursa

Doğum Tarihi : 06.08.1997
resat_beri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 12-07-2010, 19:03   #2
yenal45
Kaptan

yenal45 kullanıcısının avatarı

tebrik ederim reşat yiğenim küçükkene bu sevdayı kapmışsın büyüdüğünde meraketme bu balılar sen den kaçmıycak senin yaşıtların parkta bağçede oynarken sen maşallah nasibini arar olmuşsun buyolda devam et küçük balıkçı sen de birgün büyük bir balık yakalarsın inşallah hadisana rastgelsin yayında güzelmiş
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
yenal45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-07-2010, 16:19   #3
gonencsenkal
Kaptan

gonencsenkal kullanıcısının avatarı

Küçük kardeşim seni tebrik ediyorum avı çok güzel anlatmışsın sen bu işe şimdiden gönül verdiğine göre senden çok büyük bir avcı olacaktır ilerde, boyun kadar balıklar tutarsın inşallah
Eski 13-07-2010, 22:09   #4
kaptankarabulut
Üstad

kaptankarabulut kullanıcısının avatarı

Reşat oğlum,harikasın,anlatımın süper

Yazdıklarını okurken sanki bende oradaymışım gibi oldum.

Önce seni, babanı ve diğer amcanlarını kutluyorum...

İZMİR-1959 0 Rh (+)
KAPTAN KARABULUT
GÜZELBAHÇE 2.LİMAN
Telefon: 0538 294 01 94

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
kaptankarabulut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-07-2010, 15:06   #5
ukg79
Kaptan

ukg79 kullanıcısının avatarı

küçük kardeşim ne hoş böyle güzel duyguları bu yaşta hissediyorsun çok sevindim evet paylaşım içinde teşekkürler bir dahaki sefere fotolarınla bekliyoruz rastgele kardeşim..
Eski 19-07-2010, 10:57   #6
Necati ARAT
Kaptan

Reşat kardeşim Seni her yönden tebrik ederim..
konu anlatımın bir harika..
Güzel resimlerlede süsleseydin daha forum ortamında yeni olmana rağmen 100 üzerinden 100 verirdim ..
Şaka şaka tabiiki sana yinede 100.

Balık avında dikkat edilmesi gereken bir kaç husus var bunları bahsetmeden geçemiyeceğim.. aktlının bir köşesinde tutarsın artık..
Bizler bu işe gönül vermiş Balık Sevdalıları olarak bizden sonraki nesillerede bu işi miras bırakmamız için bir kaç önemli hususa dikkat etmemiz gerekir..
Bunlarda yasal boy ve ağırlık limitleri ..
Her balığın avlanma zamanları, yasal boy ve ağırlık limitleri mevcuttur bunlara
2/2 amatör ve sportif amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğlerde bulabilirsin..

Biz büyüklerin seningibi küçük sevdalılara bunları anlatır ve bu yönde balık avlarını gerçekleştirebilirsek sizlerde sizden sonra gelecek nesilllere bırakabileceğiniz bir miras elde etmiş olursunuz..

Yukarıda anlattığım husus üzere resmini koyduğun Yayın balığının boyu 90 Cm den kısa olduğu için ve tebliğ ve sirkülere uymadığı için kaldırdım umarım anlayış gösterirsin. Bu senin şevkini kırmaz işallah hatta depreştirir ki daha büyük trofe balıklarla karşımızda olursun..

Sağlıcakla ve güzel avlarla buluşmak üzere..
Necati ARAT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları