Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK TÜRLERİ > Deniz Balıkları

Deniz Balıkları Türkiye denizlerinde yaşayan balık türleri hakkında bilgilerin toplandığı bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 15-06-2008, 17:57   #1
eminkaya
Çımacı

Varsayılan Bu Balığın adını ve türünü bilen varmı

Ben çanakkalede bunlarda birsürü tuttum balığın resmide burda burda pala dediler ama bide size sorayım dedim

Eski 16-06-2008, 01:34   #2
Teaser
Kaptan

Question Sevgili Kardeşim

Ben bu balığı ne gördüm , ne de tuttum.Çanakkale'de nerede tuttun bu balığı ?Saroz'da mı yoksa Ege sahili ( Assos , Babakale vs.) tarafında mı?

DUR YOLCU , BİLMEDEN GELİP BASTIĞIN BU TOPRAK, BİR DEVRİN BATTIĞI YERDİR.

EĞİLDE KULAK VER BU SESSİZ YIĞIN ,BİR VATAN KALBİNİN ATTIĞI YERDİR.
Teaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-06-2008, 09:13   #3
eminkaya
Çımacı

assos tarafında tuttum bayağıda geldi bunlardan sarosa giremediler daha bunlar
Eski 16-06-2008, 14:31   #4
emre97
Tayfa

emre97 kullanıcısının avatarı

Thumbs up Tebrik ediyorum.

valla çok hacayip balık tebrikler...
emre97 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-06-2008, 17:43   #5
eminkaya
Çımacı

bu balık hakkında bilgi buldum

Ülkemizde Palaska Balığı, Çatalkuyruk, Pala gibi adlarla bilinen bu derin su balığı dünya üzerinde Doğu Atlantik Kıyıları ( Kuzey Fransa’dan Güney Afrikaya kadar ), Akdeniz, Ege Denizi, Avusturalya ve Yeni Zelanda kıyılarında bolca bulunur. İngilizce adı “Silver Scabbardfish “ dir

Denizlerin kıta sahanlığı bölgelerinde , maksimum 400-600m derinliklerde rastlanmıştır.
Çoğunlukla dibi kumluk veya çamurlu deniz bölgelerinde 100-250 m ye kadar olan derinliklerinde sürüler halinde bulunurlar. Geceleri aniden derinleşen kıyı kesimlerinde kıyıya yaklaşarak su sathına yakın yüzdükleri sık sık görülür.

Boyu en fazla 210 cm ye kadar büyür. ( Şu ana kadar rastlanan ..) Genellikle 100-170 cm uzunluktadırlar. Küçük deniz kabukluları, karides ve küçük balıkları yiyerek beslenirler. Kasıtlı olarak avcılığı pek yapılmaz, çoğu kez orta su balıklarının avında kullanılan ağlarda tesadüfen yakalanırlar.

Sudan çıktığında son derece parlak gümüşi renktedir. İri bir kafası, gaga gibi uzanan bir ağzı, ağzının ön kısmında 1 cm ye ulaşan çok sivri dişleri vardır. Uzun ve el genişliğinde gövdesine karşılık bu vücuda yakışmayacak derecede küçük bir kuyruğu bulunur. Yakalandıktan birkaç saat sonra parlaklığını kaybedip tedricen mavi-gri bir renge bürünür.
Eski 16-06-2008, 20:09   #6
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

PaLaska baLığını duydum ve gördüm ama bu değişik bi tür gibi geLdi bana. Ana famiLyası PaLaskaLarLa aynı oLabiLir ama paLaskaya ben pek benzetemedim..
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-06-2008, 09:42   #7
eminkaya
Çımacı

tabikide bunlar büyük halleri
bir resim eklyirom ülkemizde palaska çatalkuyruk ve pala olarak bilinmiyormus çanakkale onsekiz mart üniversite su ürünleri fakültesinden arkadaşla haberleştik ve o bu cevabı verdi rastgelsin

Bu mesaj en son " 17-06-2008 " tarihinde saat 09:47 itibariyle eminkaya tarafından düzenlenmiştir....
eminkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-06-2008, 23:13   #8
gerence
Kaptan

gerence kullanıcısının avatarı

Varsayılan Palaska...

Alıntı:
eminkaya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ben çanakkalede bunlarda birsürü tuttum balığın resmide burda burda pala dediler ama bide size sorayım dedim

Emin kardeşim;
Çeşme ve İzmir de palaska olarak bilinen bu balık türü adını aynı palaskaya benzediğinden alır.Pırıl pırıl gümüş renkli palaska; daha çok sardalya sürüleri peşinde gezerler diye bilinir...
Duyduğum kadarıyla; bu günlerde Seferihisar ve Gümüldür sahilindeki arkadaşlar bol miktarda tuttuklarını, hatta bazıları oltalarını palaskaların parçaladığından bahsetmekteler..!
Etinin; mayasıl hastalığına iyi geldiği de söylenir halk arasında..!

Bu mesaj en son " 17-06-2008 " tarihinde saat 23:19 itibariyle gerence tarafından düzenlenmiştir....
gerence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-06-2008, 08:53   #9
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Bir kez yeme fırsatını bulmuştum ekşi çirkin bi eti var. Herhalde onu terbiye etmek falan gerekli. Pişirmeyi bilmiyorsanız yakaladığınızda geri salın derim.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-06-2008, 10:58   #10
walras
Kaptan

walras kullanıcısının avatarı

bu balığın aynısını at-çek ile yakalamıştım. fakat üçlü sırtından takılmıştı(tamamen şans). balık yakalndığı andan kıyıya gelene kadar dönüp kendi kuruğunu koparmıştı..daha sonra balığı iki parçaya bölüp çelikli lüfer takımına yem yapmıştım.. takım tek saldırı aldı ama saldıran balığı alamadım..lüferdi sanırım.. iskenderunda kayış balığı diye anılır eğer yanılmıyorsam..
walras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları