Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK TÜRLERİ > Su Ürünleri

Su Ürünleri Su ürünleriyle ilgili araştırmalar ve teknik bilgiler.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 01-08-2009, 23:18   #1
MAVİ FENER
Kaptan

MAVİ FENER kullanıcısının avatarı

Exclamation Akivades

Akivades :

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Karasularımızda, (Karadeniz- Marmara -Ege ve Akdeniz) de bolca bulunan, zamanımızda ise tüketimi hızla artan, ekonomik değeride fevkalade iyi olan kabuklu ve kabukları simetri şeklinde birbirine menteşe şeklinde yapışmış olan , denizin 15 kulaç gibi dibinde yaşayabilen bir kabuklu su canlısıdır.

Bunların tatlı sularda yaşayabilen türleride mevcuttur. Kabuklarının üzerinde yatay ve düşey biçimde halka şeklini andıran çizgiler mevcuttur. Kabuklar bir bıçak ile açıldığında iç renklerinin beyaz olduğu görülür.

Harika bir estetik yapıya sahip olan bu Akivades su canlılarının , solunum ve boşaltımlarını sağlayabilecek yapıda adeta pompaları vardır. Tırtıklı ayakları gelişmiş olup, bu ayakları ile de , deniz dibinin zemin toprağını kazmaya , yürümeye ve çok küçük canlıları yakalamaya yarar.

Zeminin , 5cm ile 20cm içerisine girmiş olarak ve kumluk , çakıllık ortamlarda yaşayan sakin ve çok akıllı su canlılarındandır. Ayrıca, Haziran veTemmuz aylarında üremelerine karşın en büyük düşmanları da insanlardır.

Delikli Kürek denilen bir metot ile vede Trola benzer ,deniz dibinde çalışan , dip Algarna ve Dreçler ile avlanırlar. Daha doğrusu denizin dibinden Algarna ve Dreçlerle büyük küçük demeden toplanırlar. Akivades avcılığında kullanılan eleklerde, elek göz mesafesinin de minimum 24 mm. olduğu ,1380 sayılı yasanın 26. maddesinin 3b bendinde açıkça belirtilmiştir.

1380 sayılı ticari amaçlı su ürünleri kanunun 2/1 nolu sirkülerinin 17. maddesi gereğince, Akivades'lerin avlanması gerekem minimum boy uzunluğu, 2.4cm. olarak belirtilmiş ve bu uzunluğun altında avlanmaları kesinlikle yasaklanmış ve 5326 sayılı yasanın 17.maddesi gereğince de para cezası uyğulanması karara bağlanmıştır.

Ayrıca; Bu kanun geregince de , deniz kabuklularının, 15 Mayıs - 15 Eylül tarihleri arasında her türlü istihsal araçları ile avlanmaları da yasaklanmıştır.

Avlanan Akivadesler motorlardaki Jüt çuvallara doldurularak ambalaj haline getirilirler ve satışlarının yapılması için de balık hallerine sevk edilirler...
İstanbul - 1949
İTÜ /Kimya ve İşletme Müh.

Bu mesaj en son " 01-08-2009 " tarihinde saat 23:36 itibariyle MAVİ FENER tarafından düzenlenmiştir....
MAVİ FENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 02-08-2009, 00:54   #2
xnode
FCR/SGR

xnode kullanıcısının avatarı

Merhaba;
Bu akvades isimli kum midyesi, bilimsel adı (Tapes decussatus), müthiş yararlı bir canlı. Yalnız muazzam bir protein-çinko-magnesium kaynağıdır. Birgünde maksimum 3-4 tane yenmelidir. Bir arkadaşımız topladığı akvadeslerden 15-20 tane yedi "bana birşey olmaz" diyerek. Sonrasında hafif mutasyona uğradı, şakülü kaydı yüzü gözü şişmeye başladı. Hastaneye zor yetiştirdik, protein fazla gelmiş Aman dikkat. Günde 1 tane yerseniz, civa gibi olursunuz !

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Cem | 0 RH+ | İzmir | 20 Nisan

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

xnode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-08-2009, 20:23   #3
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Alıntı:
xnode tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhaba;
Bu akvades isimli kum midyesi, bilimsel adı (Tapes decussatus), müthiş yararlı bir canlı. Yalnız muazzam bir protein-çinko-magnesium kaynağıdır. Birgünde maksimum 3-4 tane yenmelidir. Bir arkadaşımız topladığı akvadeslerden 15-20 tane yedi "bana birşey olmaz" diyerek. Sonrasında hafif mutasyona uğradı, şakülü kaydı yüzü gözü şişmeye başladı. Hastaneye zor yetiştirdik, protein fazla gelmiş Aman dikkat. Günde 1 tane yerseniz, civa gibi olursunuz !
Benzer bir olay rusyaya giden tanıdığa olmuştu. Havyarı bol bulunca hastanelik olmuş
Ayrıca akvadis İzmir'de İnciraltı ve Bostanlı bölgesinde çıkartılıyor. Olduğu gibi yurtdışına gidiyor diye biliyorum ama belki bir kısmı iç pazara sunuluyorda olabilir.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-08-2009, 10:33   #4
MAVİ FENER
Kaptan

MAVİ FENER kullanıcısının avatarı

Exclamation

İmbat,doğruyu söylüyor...Fazla tüketmek miğde bulanmasına ve baş dönmesine neden olabiliyor.Çok kuvvetli bir Protein kaynağıdır...Dikkat...En fazla günde öğle yemeğinde 2 adet tüketilebilinir...teşekkürler..
İstanbul - 1949
İTÜ /Kimya ve İşletme Müh.

MAVİ FENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-08-2009, 13:29   #5
OZZO
Oltacı

Thumbs up Toptan Deniz Ürünleri

Değerli arkadaşlar,

Toptan Akvadis,Dil Balığı,Barbun,Levrek,Ahtapot,Sübye,Fener,Mosko,Vat os ve Kültür Çipura ve Kültür Levrek satışı yapıyorum. Fiyatları uygun seviyelerde tutuyorum. İhracat ithalat şirketlerine vermek istiyorum. Bu konuda yardımlarınız olursa mesaj yazarsanız özle yada genel memnun olurum.
OZZO Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-08-2009, 13:37   #6
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Alıntı:
OZZO tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Değerli arkadaşlar,

Toptan Akvadis,Dil Balığı,Barbun,Levrek,Ahtapot,Sübye,Fener,Mosko,Vat os ve Kültür Çipura ve Kültür Levrek satışı yapıyorum. Fiyatları uygun seviyelerde tutuyorum. İhracat ithalat şirketlerine vermek istiyorum. Bu konuda yardımlarınız olursa mesaj yazarsanız özle yada genel memnun olurum.
Bunun yerinin burası olduğunu sanmıyorum.

Şuraya yeni bir konu açıp. Hangi ilde faaliyet yaptığnıızı, şirketinizle ilgili bilgiler verirseniz ilgilenen çıkabilir. Lakin hiçbir bilgi yok.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-08-2009, 12:00   #7
OZZO
Oltacı

Alıntı:
İmBat tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bunun yerinin burası olduğunu sanmıyorum.

Şuraya yeni bir konu açıp. Hangi ilde faaliyet yaptığnıızı, şirketinizle ilgili bilgiler verirseniz ilgilenen çıkabilir. Lakin hiçbir bilgi yok.
teşekkürler açtım konuyu oradan takip edebilirsiniz ..
Eski 29-08-2009, 12:16   #8
OZZO
Oltacı

Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları