Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK TÜRLERİ > Deniz Balıkları

Deniz Balıkları Türkiye denizlerinde yaşayan balık türleri hakkında bilgilerin toplandığı bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 18-10-2006, 01:11   #1
yilmaz
Tayfa

yilmaz kullanıcısının avatarı

Varsayılan Fener BaliĞi

Bu balık kılçıksız. ve bembeyaz etli, son derece avcı bir balıktır. derin su balığı.
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg fener balığı ağzından 7 tane karides çıktı.JPG (320,4 KB, 132 Görüntülenme)

Adana-Hatay-Düziçi
yilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 18-10-2006, 01:15   #2
yilmaz
Tayfa

Varsayılan fenere devam

tarifini yemekler kısmında verdim. yanlız tulumunu mutlaka çıkarın. çok kolay çıkarması.
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg fener.JPG (363,8 KB, 133 Görüntülenme)

Adana-Hatay-Düziçi
Eski 18-10-2006, 05:28   #3
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Pek bi çirkin göründü ama eti güzel olabilir.
Nasıl avladığın hakkında bilgi verirmisin Yılmaz abi?

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-10-2006, 09:23   #4
aganta borina borinata
Guest

sevgili taygun...eminim bu balığı belgesellerde bi çok kez görmüşsündür...iki kez bana da denk geldi...aslında sürekli derinlerde yaşar (karanlık bölgede) ağzı
ve kafası bedeniyle orantısız derecede büyüktür...kıyılarda çok nadir bulunur...ancak kıyıda mağaralı bölgelerde denk gelebilir...başının üzerindeki anteni bi led ampul gibi yakarak balıkları ağzına kadar çeker ve yutar...ağzının içi dişle doludur... tesadüfen ikisinde de canlı karidese vurdu daha doğrusu kaptı...oltaya çok asılmadı ikiside yaklaşık 30 cm. boylarındaydı... öyle özel bi tutma tekniği varmıdır bilmiyorum...ama şu var ki eti çok ama çok lezzetli bi balık ve değeri yüksek...

bir de bi balıkcı elinde yara varsa bu balığa dokunma demişti...balığın bedenindeki sümüksü maddenin zehirli olduğunu söylemişti...

bi de tuttuğum balıkların üzerine yapışmış yavruları vardı...yavruları ayırdığımda yapıştığı yerler kanadı...herhalde annelerinin kanıyla besleniyorlar...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-10-2006, 09:41   #5
erhan
Tayfa

erhan kullanıcısının avatarı

Varsayılan Fener erkeği olmamak lazım

Arkadaşlar bilgiler için teşekkürler,
Ben bu balığı hiç yakalamadım ama sizin yazdıklarınızı görünce ilgimi çekti. Doğan senin yavrular enteresan ama bak aşağıda alıntıda onların ne olduğu açıklanmış doğa nasıl ilginçliklerle ve sürprizlerle dolu değil mi?

''Fenerbalığının erkeği dişisinden 10-15 kat daha küçüktür. Denizin derinliklerinde yaşayan erkek fenerbalığı, daha yavru iken dişlerini kaybeder ve açlıktan ölme tehlikesiyle karşılaşır. Bu yüzden en kısa zamanda bir dişi bulmak zorundadır. Erkek, kafatasının dörtte birini kaplayan çok iri burun delikleri sayesinde dişilerin salgıladığı "feromenleri" (bir tür salgı) algılar. Bu şekilde dişi balığı bulur ve kıskaçları ile ona tutunur. Bundan sonra inanılmaz bir olay gerçekleşir; erkek ve dişinin deri ve damar sistemleri birbirleriyle kaynaşır ve erkek besini dişiden almaya (daha doğrusu çalmaya) başlar. Bir dişi balık 3-4 tane cüce erkeği sırtında taşır. Dişi yumurtalarını suya bırakır bırakmaz erkek de spermini salar. Yumurtalar döllendikten sonra erkeğin görevi sona ermiştir, erkek yavaş yavaş eriyerek yok olur."
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg fenerbalığı.jpg (95,0 KB, 69 Görüntülenme)
Dosya Türü: jpg fenerbalığı2.JPG (97,3 KB, 62 Görüntülenme)
Eski 18-10-2006, 09:56   #6
aganta borina borinata
Guest

erhan bey teşekkürler...ben onları yavru sanmıştım gerçekten...enteresan durumlar...bundan şunuda çıkarabiliriz; yakaladığım balık dişiymiş ve bu balığın erkeğini yakalamak mümkün değilmiş...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-10-2006, 10:42   #7
yilmaz
Tayfa

Alıntı:
İmBat tafarından gönderildi
Pek bi çirkin göründü ama eti güzel olabilir.
Nasıl avladığın hakkında bilgi verirmisin Yılmaz abi?
merhaba taygun, ben avlamadım sadece balıkçıdan aldım. ama avlamayı çok isterim.resimdeki fener balığı istanbulda yakalanmıştı.akdeniz ve egedede olduğunu öğrendim. dip ağlarıyla yakalamış balıkçılar.Ama amatör avcılar için avıda zokalı takımla yapılıyormuş. karides tüm olarak ve canlı olarak takılıyormuş. Ama balığın yerini daha önceden biliyor olmak gerekiyor.

Adana-Hatay-Düziçi
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları