Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > SAĞLIK

SAĞLIK Sağlık konusunda herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 27-04-2007, 13:06   #1
discus
Kaptan

discus kullanıcısının avatarı

Varsayılan balık avına giderken oluşturmamız gereken ecza çantası

evet arkadaşlar ne zaman nerde başımıza nasıl şeylerin geleceğini bilemediğimizden her zaman hazırlıklı olmamızda fayda vardır.peki ama ava giderken yanımıza ne gibi bir hazırlık yapmalıyız.birkere öncelikle hangi sağlık problemlerinle karşı karşıya kalacağımızı toparlayalım sonrada ecza dolabına bunlarla ilgili minumum neler alabilceğimizi tartışalım derim...
sağlık problemleri:güneş çarpması, tansiyon, yaralanma, kalp krizi, kırık çıkık, böcek sokması, (ben şimdilik bunları hatırlayabildim, devamını sizlerinde eklemesini bekliyorum)

ecza çantası:tansiyon ölçebilecek pilli cihaz,tansiyon için (tansiyon problemi olan arkadaşlarımız özellikle) ilaç, kırık ve çıkık için atel, sargı bezi, ağrı kesici, yara bandı, amonyak (sokma ve kaşıntıya iyi geliyor ayrıca vücudun belli yerlerine sürdüğünüzde el bacak vs gibi sinek sokmalarından da koruyor), gazlı bez kesikler için, pamuk, benim aklıma şuan bunlar geldi.

konunun uzmanı arkadaşlarımız varsa şahet aramızda yanlışlarımı ve eksiklerimi düzeltmelerini rica ederim...
discus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 27-04-2007, 14:07   #2
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Bu konu aslında gerçekten önemli olan, ama çoğu zaman ihmal ettiğimiz bir konu. Ayrıca balıktayken karşılaşabileceğimiz acil sağlık tehlikeleri karşısında nasıl davranacağımız konusunda da bilgilenmemiz gerekir diye düşünüyorum. Örneğin böcek veya balık sokması durumunda ne yapılmalıdır? Tansiyonu düşen veya yükselen kişiye nasıl müdahale edilir? gibi...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-04-2007, 14:48   #3
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Aman dikkat...Konu çok ciddi....Allah korusun, kaş yapayım derken; işin sonunda göz çıkarmakta var.....En sağlıklı olan, böyle bir durumda 112'ye ulaşmaya çalışmak olmalıdır....

Aşağıdaki linkte genel anlamda bazı bilgiler veriliyor....

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-04-2007, 16:24   #4
discus
Kaptan

Alıntı:
Uzm.Dr.Rastgele tafarından gönderildi
Aman dikkat...Konu çok ciddi....Allah korusun, kaş yapayım derken; işin sonunda göz çıkarmakta var.....En sağlıklı olan, böyle bir durumda 112'ye ulaşmaya çalışmak olmalıdır....

Aşağıdaki linkte genel anlamda bazı bilgiler veriliyor....

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
ishak abi doğru söylüyosun ama ben kalkıpta kalp masajı yapalım demiyomki..ancak gittiğimiz yerlerde yılan sokabilir mesala.ee napacaz şimdi 112 gelinceye kadar ben arkadaşın öğle namazına işlerini bitiririm. hocam bence gelin azcık araştırıp bilgi toplayalım.işte örnek muvaffak abimiz ben kötüyüm dedi bizler öle baka kaldık allah muhafaza ya daha ağır olsaydı..yada adnan abile kayalıkta avlanırken düşen balığı alacam diye adnan abi az kalsın sipsivri kayaların üzerinde düşüyodu işte ben en azından o 112 gelinceye kadar elimizdekilerle yaraya nasıl tanpon yaparız yada nasıl malzemeler var olması gerekir bunu planlayalım dedim..
eminimki aramızda doktor arkadaşlarımız vardır onlar daha detaylı bilgilerde katabilir olmadı bildiğim kadarıyla bende yardımcı olmaya çalışırım (askerde sıhhıye eğitimi aldım)..zaten elimizde en büyük imkan olan internet var araştırıp konula ilgili bilgilerimi bu başlık altında sunacağım..
saygılar abi..
Eski 27-04-2007, 16:37   #5
mufi
Guest

Canım kardeşim Serkan bayagı etkilenmiş gözüküyor... aslında haklı bizler bilimsel olaraka bazı detayları bilmemizde fayda var mesela
-tansiyon yükseldiğinde ve düştüğünde insan üzerindeki belirtileri
-nabız ölçme tekniği
-bir insana sıkıntı verebilecek rahatsızlıklar /belirtiler neyin habaercisi olabailir.
risk taşıyan insanların bazı hayati ilaçları yanında bulundurmaları..
vs.vs.
gerek balık gerekse kara avcıları en umulmadık en zor ulaşılan yerlere gidebiliyor.buralara ilk yardımın gelmesi de zor.
(aslında bu olaylar yaşa filan bakmaz her an herşey olabilir en basit bir arı sokması eger allerji var ise komaya sokabilir....
herşey bir yana ,arkadaşlar yaşça tecrübelilere sordugunuzda alacagımız cevap şudur.))
--çok uzaklara/tenhalara gitmeyin..ayagınızı yerden kesmeyin..tedbiri elden bırakmayın..
derler..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-04-2007, 16:48   #6
discus
Kaptan

muvaffak abicim neden zaten gittiğimiz yerlere en az 2 kişi gidiyoz sebeb kontrol amaçlı değilmi...ayrıca yaşadıklarımızdan ders çıkarmamız gerektiğine inanıyorum aksi takdirde hatalar herzaman affetmeyebilir.benim yaşam prensibim bu.
Eski 27-04-2007, 17:40   #7
gokseldbuga
Guest

Öncelikle arabamda 2 adet ecza çantası bulunduruyorum, içinde farklı şeyler var, bunun dışında kalp masajı, suni tenessüf zaten bilmemiz gereken şeyler, tabii herkesin ehliyeti var ise
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-04-2007, 19:14   #8
gıracemi
Kaptan

gıracemi kullanıcısının avatarı

abi ben en güzeli aramıza doktor bi arkadaş katılmasını bekliyelim derim tabi işin şakası.. değindiğiniz konu harika tebrik ederim serkan..
Nasip olursa bu sezon bundan bi tane tutucam inşallah...
Aramıza katılan bayanlar olduğu için sansürü uygun buldum...

iskele_bekcisi@hotmail.com
'' No one live forever ''
gıracemi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-04-2007, 20:11   #9
discus
Kaptan

Alıntı:
gokseldbuga tafarından gönderildi
Öncelikle arabamda 2 adet ecza çantası bulunduruyorum, içinde farklı şeyler var, bunun dışında kalp masajı, suni tenessüf zaten bilmemiz gereken şeyler, tabii herkesin ehliyeti var ise
heh işte göksel hocam sen çantalarda neler taşıyon ve onları nekadar zamanda bir yeniliyon...
Eski 28-04-2007, 08:38   #10
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

Yanımızda mutlaka aspirin bulunması gerekir diye düşünüyorum. RASTGELSİN.
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları