Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 05-07-2006, 21:01   #1
ykmk
Kaptan

ykmk kullanıcısının avatarı

Lightbulb Şans ve uğur mu yoksa gerçek mi ???

Merhabalar.BAlık tutarken şansa ve uğura inannanlardan mısınız yoksa gerçeğe mi???
Hiç olmayacak takımlarla benim hayal edemeyeceğim balıkları tutanları gördüm.Kendim de hiç olmayacak takımlarla güzel balıklar tuttum.Bu şansa örnek.
Hiç balık yokken bir abinin yanıma geldiğinde büyük balık tutmam,kimi zaman balık olmayacak kadar çok vururken birisinin yanıma gelmesiyle eve eli boş dönmem.Bunlar da uğura örnek.
Tabii gerçeklerle de yüzleşmek lazım.Gerçeklik derken de balığın orada çok bulunup yada az bulunmaması,oltanın yapısı ve takımın düzeni gibi konular.

Ben şansa inananlardanım ya siz???
ogameci39@hotmail.com

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
ykmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 05-07-2006, 23:00   #2
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Güzel konuya değinmişsin Yunuscan benimde böyle inançlarım vardır bilhassa şansa çok inanırım.
Mesela olta yakına düştü yada normalde attığımdan ileri gitti böyle durumlarda asla çekmem nasibimin attığım yerde olacağına inanırım geçen yıl bu şekilde 10 metre kadar önümden çupra yakalamıştım
Evden çıkarken annem rastgele derse o gün boş dönmem hatta genelde fazla balık yakalarım.
Evden çıktıktan sonra bişey unutup döndüysem o gün av zehir olur.
Bir kez aksilik başladımı ardı arkası kesilmez. (olta takılsın her defa aynı yerde takılı, misina her seferinde dolaşır falan gibi)
Birde t-shirt meselesine inanırım güneşte durmaktan açık mavi t-shirt nerdeyse bem beyaz oldu hala onun uğuruna inanırım tüm iyi avlarımda o vardı üstümde.

Bunların çetelesini tutmuyordum şimdi düşününce aklıma gelenleri yazdım
herkese bol şanslar

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-07-2006, 23:24   #3
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Şansın olucak balıkta ama birazda kendin yaratmalısın şansını,hiç tanımadığın suda şans daha çok öne çıkarsada bazı ufak bilgiler senin şansını dahada arttırır biraz daha,biraz daha edinmiş olduğun bilgi senin şansını yüzde yüz yaparki korksun o zaman balıklar senden.
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-07-2006, 08:19   #4
ykmk
Kaptan

Selim abi elbettteki şansın yanında ufakta olsa pratik bilgiler gerekli.FAkat hiç olmayacak takımlarla hatta pastan yamulmuş iğnelerle balık tutanları gördüm.Böyle olunca insan şaşırıyor.ŞAns mı bilgi mi???Çok can alıcı bir soru bu bence.TAygun abi sein dediğin şeyler ise benimkilerle hemen hemen aynı.Bir sürü çubuk vardık takım çantamda.Ben bunları atmam.Midye kabukları,ilk oltamın misinası vs...Balık tuttuğum bi alet kaybolduğunda ise evin yolunu tutarım,çünkü bana göre şansım bu kadarmış...Bide takımın ruhuna inanırım.İğneleri öyle bir özenle işleyeceksin ki balık tutmak istediğini anlasınlar.Ama en çok ta Allah'a inanırım....
HErkese bol şans....(Bilgiyi eksik etmeden.)
ogameci39@hotmail.com

Eski 06-07-2006, 09:45   #5
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Balık tutmak kısmet işi, ama kısmeti de ayağına getirebilmek için bilgi ve deneyim şart. Olmayacak takımlarla balık tutulduğundan söz etmişsin, doğrudur. Ama senin "olmayacak" dediğin takımın "olmayacağını" balıklar bilmiyor, unutma . O durumlar tesadüfen balığın ilgisini çekecek bir durumun yaratıldığını gösterir. Bence o olmayacak takımı iyice inceleyip işe yarayanın ne olduğunu bulursan kısmetini daha da arttırırsın.

Sonuç olarak evet, balık yakalarken şans, kısmet ne dersen de geçerlidir. Ama hiçbir şey bilmeden işini sadece tedaüflere bırakmış olursun...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-07-2006, 10:14   #6
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Abi öyle olaylar oluyor ki üstadların bile aylarca uğraşıp 1 elin parmakları kadar yakaladığı balıkları sinek iğnesi ve sülünezle tutuyorlar
Ör1:
Gümüldürde uzak bi akrabamızın 6-7 yaşındaki kızı sülünezi oltaya takıp halk plajina sallıyor. Ve çekmeya başlıyor yaklaşık 1 kilo gelen bi levrek.
Ör2:
Karataş sahilinde yürüyoruz öğlen sıcağından bir an evvel kaçmak için eve koşuyoruz. Adamın birinin kovasına bakasım geldi baktım ama bakmaz olaydım kova yarısına kadar kibrit kutusu kadar ısaparoz en üstte kovaya sığmamış yaklaşık 1 kilo üzeri bir çupra amca neyle aldın dedim sülünez sinek iğnesi dedi iğnesine baktım 11 numara minyatür bi iğne biz lidakileri kaçırıyoruz sinek iğnesini açıyorlar amcam kiloluk balığı almış ve kaçırmamış
böyle örnekler artar devam eder.
Ama balıklar bize göre neyin iyi neyin kötü olduğunu bilmez onlar beğendiği ilgisini çeken şeyi yer dediğin gibi Mert abi

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-07-2006, 12:40   #7
reos_mow
Çımacı

reos_mow kullanıcısının avatarı

bencede sans!! bende sansa inananlardanim. Mesela bi gun baliga gitmistim 2 balikcinin tam ortasina yerlestim (golde) 2 side bisey yakalayamamis. Bende bi kismetimi deniyim diyerekten salladim. baya iyi av olmustu. tabi yanimdaki balikcilar deliye donduler.
Eski 06-07-2006, 13:02   #8
ykmk
Kaptan

ÇOk doğru abilerim.Özelliklede Taygun abinin anlattıkları hakikaten insanın başına geliyor.Herşeyi toplamşken ve tam gidecekken,öylesine oltayı bi atayım dedim ! dakka sürmedi sülünezli oltaya çok şiddetli vuruşlar gördüm.Hemen asıldım oltaya.Tahminen yarım kiloluk çuprayı kuma çektim iğne ağzından çıktı ve balık direk suya zıpladı.İğne ufaktı ve ağzının çok hassas bir kenarından yakaladığı için çıktığını sanıyorum.Şansım yokmuş. HAla içimde kaldı bu olay.BAlık kumdan kaçtı.KEşke sinek iğne kullanmasaydım diye ah çektim ama belkide sinek iğneden başkasıyla o balık oltaya vurmazdı....Şans şans şans...
ogameci39@hotmail.com

Eski 06-07-2006, 13:09   #9
reos_mow
Çımacı

reos_mow kullanıcısının avatarı

bi sey sorcam bu sulunez nedir? nerelerde buluruz bi yardimci olursaniz sewinirim( resim olur5sa cok iyi olur)
Eski 06-07-2006, 13:17   #10
ykmk
Kaptan

Sülünez hemen her yerde bulunan,en çok kullanılan balık yemidir.İki ince uzun kabuğun arasında kumun 30-40 cm derinliklerinde bulunurlar.Çzel şişlerle çıkartılırlar.Bu şislerin ucu sizridir ve kurşun bulunur.Çoğu balığın avında kullanılır.Özellikle de mercan,karagöz,ispari,çupra vb... balıkların avında kullanılır.Kimi yerde çakı midyesi diye anılır....
ogameci39@hotmail.com

Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları