Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Makara - Makinelerle İlgili Herşey

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 29-11-2005, 22:10   #1
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool Makineler

Olta balıkçılığının en önemli malzemelerinin başında spın ve çıkrık makinelerimiz gelmekte ve bu makinelerimizin en önemli parçaları içindeki dişli ve ekipmanlarıdır.Makinemizin uzun ömürlü kullanılması için periyodik ve av sonrası bakımlarını ihmal etmememiz gerekmektedir.Bir diğer önemli husus ise kıyı avcılığında olatamızın takılması ve bizim oltayı kurtarmak için asılıp farkında olmadan verdiğimiz zararlardır.Bu zarar biz farkında olmadan makinenin içindeki dişli ve ekipmanlarda meydana gelmektedir.Bu durumla karşılaştığımızda kamışı değilde misinayı elimizle çekerek oltayı kurtarma yolunu seçelim böylelikle kamışı asılarak dişlileri zorlayacak bir durumla karşı karşıya bırakmamış oluruz.Makinelerimizin dişlileri ve ekipmanları belli mukavemet hesaplarıyla oluşturulmakta ve hafif olmaları kullanım rahatlığı yaratmak için bu dişliler aliminyum dökümle imal ediliyorlar ve ekipmanları genellikle grafit yada bakalit parçalardır.Malzemelerimizin en büyük düşmanı tuzlu su makinelerimize içindeki dişli ve ekipmanlarına bakımları yapılmadığı takdirde nüfuz ederek aşınıp kolay zarar görmesine bakalit yada grafit aksamın kırılmasına sebebiyet veriyor.Aliminyum döküm tuzlu su karşısında zamanla kolay tahrip olmaya müsait bir alaşımdır.Buna en net örnek olarak İlhan'ın makinesinin dişlilerini gösterebiliriz.Kırılmış olan dişlilerin yerleri adeta peynir gibi delik delik bu da bize tuzlu suyun nasıl aliminyum döküm tarafından abzorbe edildiğini açıkça gösteriyor.Makinelerimizde bu tip sorunlar yaşamamak açısından malzeme ve ekipmanlarımızın periyodik ve av sonrası bakımlarına özen gösterelim.Önemli olan elimizdekinin değerini bilelim arkadaşlar.SAYGILAR
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 29-11-2005, 22:16   #2
ilhan
Kaptan

ilhan kullanıcısının avatarı

Tam bir usta açıklaması Benim makinemin arızasının tam olarak sebebini bile yazmış ustamız. Mkinanan bakımını altığın tarihten itibaren (4 sene ) sadece 1 defa bakımını yaptım. dişlilerin dağılma sebebi ise arkadaş sağolsun dibe takılan oltayı kurtarmak için makinanın koluna asılmaya başladı ben dur yapma diyene kadar. çok tan dağilmış dişliler. Ayrıyetten makina kamış ve butür malzemeleri alırken kesinlikle kaliteli olmasına dikkat etmek gerekir. Ucuz olsun diye alınan malzemeler zaman içersinde kullanım zorluğu ve bozulmalara yol açarak daha pahalıya gelmiş oluyor.
ilhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-11-2005, 23:07   #3
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Balıkcı dostlar makinalar hakkında yazmış olduklarınızı okudum tuzlu suyun makinaları bozduğundan ve bu makinaların yağlanması gerektiğinden bahsetmişsiniz yanlız şunu eklemek itedim tuzlu suda kulanılacak makinalar ve tatlı suda kulanılacak makinaların imalatları sırasında ayrılıyor zaten, şayet siz tatlı suda kulanılacak bir makina almışsanız isterseniz çok para ödeyin çok kaliteli makina alın yada çok iyi bakımını yapın bu makina size fazla dayanmaz
iyi bir tuzlu suda kulanabileceğniz makina olursa en fazla balıktan sonra tatlı su ile makinayı üstten bir yıkarsınız o kadar makinanın gövdesini açmanıza gerek kalmaz zaten açmamalısınız yeni makinalar kulandığnız yere göre imal edilmiştir gövdeler çok sıkı bir şekilde kapanmıştır ayrıca makina yağları özel bir konudur her yağ makinaya sürülmez bu yanlış sürdüğnüz yağlarda makinanın içindeki parçalara zarar verir.
Şunu eklemek istiyorum geçen sene türkiyede tatilim sırasında balık avı malzemesi satan dükkandan makina almak istedim makinanın özeliğini sordum gayet güzel anlattı ve sonunda bu makinanın tuzlusu,da mı yoksa tatlısu,da mı kulanabileceğmi sorduğumda bana tatlısu ile tuzlu su arasında bir fark olmadığnı bunun malzeme üreticileri tarafından uydurulmuş olduğnu söyledi tabiki biraz bu konuda sohbet ettik kendisine anlatmaya çalıştım anladığnı sanmıyorum yada anlamak istemedi.
Benden size bir balıkcı dost tavsiyesi tatlı ve tuzlu su makinalarını ayırt edin yada makina alırken bu konuyu araştırın.
sevgiler,saygılar
Selim Öner(balıkcı)
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-11-2005, 00:40   #4
HALDUN YALIMLI
SHARK

Cool Bilgi

İlhan'cım ustalık ne haddimize nacizane bilgilerimizi paylaşıyoruz ustalık kim biz kim.Biraz tecrübe ve işim gereği metaller ve madeni yağlar ile ilgili olmamız vesilesi ile bilgi birikimini siz dostlarımla paylaşmak istedim. :dikkat: BU ARADA SEN HALA MAKİNEYİ GÖNDERMEDİN BANA
Selim abi yazınızda belirttiğiniz gibi ne yazık ki tatlı su ve tuzlu su makineleri ayrımına göre burada makine bulma şansına pek sahip değiliz.Bu ayrım konusunda bize biraz bilgi verebilirmisiniz.SAYGILAR
haldunyalimli@gmail.com

Bu mesaj en son " 30-11-2005 " tarihinde saat 00:54 itibariyle HALDUN YALIMLI tarafından düzenlenmiştir....
Eski 30-11-2005, 01:00   #5
balıkcı
Kaptan

Alıntı:
ACHILLES tafarından gönderildi
Yazınızda belirttiğiniz gibi ne yazık ki tatlı su ve tuzlu su makineleri ayrımına göre burada makine bulma şansına pek sahip değiliz.Bu ayrım konusunda bize biraz bilgi verebilirmisiniz.
Balıkcı dostum ACHILLES ne gibi bir bilgi istiyorsun makina markasımı yoksa makinalar hakında genel bir bilgimi.
tavsiye edebileceğim bir çok makina var tabiki sizler ne gibi bir makina, nerede kulanmak istediğniz, makinanın büyüklüğü,çeşidi(çıkrakmı,spinmi,kapalı makinamı yoksa fly fhisching,mi)istediğnizi bana bildirirseniz tavsiyelerimi size yazarım.
makinalar hakında bir bilgiyi zaten ilerki günlerde siteye yazacaktım sadece makinalar değil kamışlar öteki malzemeler hakındada siteye bilgilerimi aktarmak istiyorum zaten biraz zaman alacak belki ama bilgileri en uygun şekilde sizlere sunacağım.
sevgiler,saygılar
Selim Öner(balıkcı)
Eski 30-11-2005, 01:30   #6
HALDUN YALIMLI
SHARK

Cool Bilgiye Devam

Selim abi bu makineler ile ilgili genel bir bilgi aydınlatıcı olur kanaatindeyim, tatlı su ve tuzlu su makineleri arasındaki özellikler ve farklılıklar nelerdir,bunların ayrımları neye göre yapılıyor.Selim abi kusura bakma insan ilgisini cezbeden konular üzerinde bir hayli konuşmak istiyor artık takdir sizin.SAYGILAR
haldunyalimli@gmail.com
Eski 11-04-2006, 17:05   #7
activist
Oltacı

activist kullanıcısının avatarı

DEĞERLİ ARKADAŞIM,
Bana çıkrıkl makineler ve kullanımları hakkında detylı bilgi verirsen veya ilgili web sayfalarına beni yönlendirirsen sevinirim.Teşekkürler
activist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-2006, 22:34   #8
arm59
Miço

arm59 kullanıcısının avatarı

Bende alba gg50 var. İyi makina fakat biraz gıcırtı yapıyor yinede fena değil en azından dişli kırmadı şimdiye kadar.
Eski 02-03-2006, 18:36   #9
arm59
Miço

arm59 kullanıcısının avatarı

Arkadaşlar banax,daiwa,dam marka makinalarda çekme değerlerini bilen varmı? ben bulamadımda
Eski 02-03-2006, 20:00   #10
balıkcı
Kaptan

Çekme değeri ne demek Armağan onu bir anlat sonra sana yardımcı olabilirim belki çünki Türkce deyimleri tam olarak bilmiyorum.
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları