Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Tekne Bakımı ve Donanımı

Tekne Bakımı ve Donanımı Motor tavsiyeleri, tekne ve motor bakımı hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 07-10-2006, 19:32   #1
BALCI KAPTAN
Oltacı

Varsayılan Polyester

En iyi çözüm hafifliğinden yararlanıp tekneyi arasıra kıyıya çekip nazikçe altını temizlemek. Ayrıca mutlaka bir romörk edinin.Çok büyük polyesterleri içten takmalı (pancar v.s. gibi titreşimi çok olan motorlarla) olarak ben tavsiye etmiyorum.Sezon bitiminde bunları denizeden çekerken baş taraflarını indirirken pervane kısmını nasıl kırdıklarına bir çok kere şahit oldum.Bu sebeple bu tip tekneleri mümkün olduğunca kurtarıcı vinç ile denizden yatay şekilde alın ve asla varil v.s. üzerine lastikle falan oturtmayın.En iyi seçenek üstü kalın ve yumuşak kauçuklu yumuşak ahşap felekler.Bunun dışında eğer imkan varsa polyestere çıkarken altı yumuşak ayakkabı kullanırsanız iyi olur.Ayrıca da iç kısma üstüne rahat basmak amacı ile yumuşak ağaçtan faj tahtası ve bir halıfleks kestirip koyarsanız iyi olur.En azından zemine zarar vermezsiniz.Kullanacağınız egzos içten takma ise mutlaka yanıcı olamayan bir materyalle sarılı olup çıkış kısmındaki ısı bir şekilde düşürülmüş olmalıdır.Ayrıca içerideki yanıcı maddeleri iyi koruyun.Unutmayınki polyester evdeki tül perde gibi çok rahatça tutuşan bir malzeme.Bir yangın söndürücü mutlaka edinin.Son olarak tekenizde mutlaka bayrak bulundurun.

İkamet Gaziemir Emlakbank konutları
BALCI KAPTAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 09-01-2007, 13:19   #2
habaci
Oltacı

Varsayılan Polyester Bakımı...

Bu formumu okuyan tüm arkadaşlarıma merhaba.Bende bu sayfada adı geçen bir çok arkadaşım gibi deniz tutkunu amatör bir balık hastasıyım.Hafta sonları sık sık balık komalarına girdiğim için, gittiğim hekim, hafta 1-2 gün (hafta sonları) sabah akşam karadan balık avı verdi.Fakat bir süre sonra bu doz yetersiz geldiği için yüksek dozlara, daha profesyonel balık avlarına merak saldım.Bunun üzerine uygun bir polyester tekne aldım kendime.Motor ve römorkuda cabası.Ama teknemi henüz denize indirmiş değilim.Teknemin boyası ve birazda malzemesi eskimiş ve yıpranmış durumda.Bir arkadaşım, teknemin bakımı için ilkin zımpara ve ardından çatlak ve boşlukları çelik macunu ile doldurmamı ve tekrar zımpara yapıp ardından güzel bir boya ve cila yapmamı tavsiye etti.Bu kadarını kendimde düşünebildiğim fakat tecrübesi olduğum için siz arkadaşlarımın tavsiyelerini rica etmek isterim.Daha basit bir bakım yolu ve yenimsi bir polyester görünümü için neyapmalıyım?Hangi malzemelere ihtiyacım var?, bakım malzemelerini nerden tedarik ederim?Sorumu konu üzerindeki cahilliğime sayarak beni bu konuda aydınlatmanızı rica ederim tüm deniz tutkunu arkadaşlarımdan..Bu arada teknem 4,55 m. boyutunda ve izmirdedir.Mayısta denize indirmeyi düşünüyorum.Urla açıklarında yani ada kenarlarında balık avlamayı ve takılmayı düşünüyorum.Sizler ne dersiniz?
habaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları