Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > Balık Yemekleri

Balık Yemekleri Yakaladığımız balıkları pişirelim...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 27-12-2010, 22:27   #1
falcon1
Oltacı

Varsayılan Kalamar tava.

öncelikle bir arasıcak olarak düşünürseniz yemek arası (özellikle balık yemeği) duble porsiyon kalamar tava için 500 gr temizlenmiş ayıklanmış kalamar gerekiyor,kalamarlar halka halka doğranmalı daha sonra bu doğranmış kalamara 1 çay kaşığı karbonat 1 tatlı kaşığı şeker ilave edip ovuyoruz bir süzgüde serin bi yerde 1 saat kadar bekletiyoruz bu yumaşaması için gerekli... bir başka soslama ve yumuşatma yönteminde ise 1 gece önceden kalamarları 1 su bardağı süt ve yarım su bardağı maden suyu ve 1 silme tatlı kaşğı şekerle ovarak bu sosun içinde ertesi güne kadar(12-14 saat) bekletmeniz her iki yöntemde muayyer bir tat için deneyebileceğiniz yöntemlerdir...daha sonra bekleyen kalamarları (kesinlikle yıkamıyoruz direk sosun içinden alıyoruz)2-3 kat serdiğimiz bir kağıt havluya halka şekliyle diziyoruz bitince yine üzerilerine 2-3 kat kağıt havlu serip ıslaklığını alıyoruz(bu çok önemlidir fazla yaş lık olursa pişerken patlar dikkat)daha sonra nemi alınmış kalamarları bolbol unluyoruz hafifçe bir kevgirde silkeliyoruz(dikkat edin çok fazla ununu silkelemeyin hafifce)ve işte en can alıcı kısma geldik pişirme,ben ev de yapacaklara tek bir şık öneriyorum o da ayçiçek yağını 190 dereceye ulaştırabilecek orta boy bir fritöz (restoranlarda bu ısıya ulaştırmak için maltız dediğimiz çok yüksek ısıda çalışan sanayi ocakları ve derin tencereler kullanırız evde bu ısı sadece fritözde uygulanabiliyor)fritözün pişirme sepetine 3 te 1 oranında kalamar koyuyoruz(bu da 2 yada 3 parti de pişireceğimiz anlamına gelir tamamını) ve 3 veya 4 dk(ilk 2 dk sonra arada kızarma durumuna dikkatlice bakın)3.cü veya 4.cü dk da kızarınca(ayçiçeği sarısından az koyu bir renk alınca)pişen kalamarları bir kağıt havlu serdiğiniz tabağa alın yerken banacağınız sosuda tarif edeyim kısaca 1 çorba kaşığı mayonez 1 çorba kaşığı yoğurt(susuz kısmından)iyice karıştırın 2-3 damla limon suyu ve 2 -3 sap doğranmış dereotunuda ilave edin ve karıştırın arzu eden bu karışıma 1 diş dövülmüş sarımsak da ilave edebilir, kalamarları bu sosa banarak yerseniz daha bir lezzetli olur...afiyet olsun.
Eski 27-12-2010, 22:36   #2
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Çok güzel bir tarif anlatımınızı okurken sanki kendimi pişiriyo gibi hissettim. En büyük sorunumuz yüksek ısı oluyor malesef ve bu yüzden en lezzetli haline ulaştıramıyoruz kalamarlarımızı.
Bir fritöz alayım olmazsa sadece kalamar kızartmalık
Teşekkürler tarif için..
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-12-2010, 22:57   #3
ibrahimz35
Moderator

ibrahimz35 kullanıcısının avatarı

Valla, akşam akşam canım çekti.
Olsada yesek.
Gerçekten çok güzel bir tarif olmuş.
Ellerinize sağlık.
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Forum kullanma kılavuzu için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı değiştirmek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Avatarınızı ayarlamak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Lütfen TÜRKÇEMİZE sahip çıkalım.Yazım kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
ibrahimz35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-12-2010, 23:19   #4
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Alıntı:
ibrahimz35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Olsada yesek.
Ellerinize sağlık.
İbrahim abi adalar çok zayıf bu ara, kara kıyı gece kalamar sırtısı yaparsan çeşmealtı tarafında kıyılara yaslamış kalamar kendini
Canının çekmesi gider olmazsa ben tutar yollarım sana
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-12-2010, 10:40   #5
muhabbetci
Kaptan

Sağolasın Fuat,
Ben maden suyu,şeker,limonlu suda bekletiyordum,sütle denemedim hiç,en yakın zamanda denerim artık.Birde teknik bir bilgi vereyim size.
Yüksek ısıda yağ yandığı ve kanserojen etki yaptığı düşüncesiyle fritöz üreticileri düşük dereceli termostat takıyorlarmış diye duydum.Benim fritöz genişce,elim takım tuttuğu için termostadı azıcık büyüttüm,gerçi fazla yükseltemiyorum (yamulmasın diye ),şimdilik o lezzeti yakalıyorum,bir bilgi daha vereyim; balık pişirirkende bol,ısısı yüksek yağda yapılırsa lezzeti o kadar artıyor. Yalnızzz evde yaptığımız tava ve fitöz yağlarını maksimum 3 kere kullanalım hem tadı değişiyor hemde kanser riski oluşturuyormuş.
Başınızı ağrıttım kusura bakmayın artık, ben salı pazarına balık almaya gidiyorum,yakalamaya gidemediğimde hazır alayım bari canım çektiiiiiiiiiiiii
MANİSA/ iZMİR /ÇANDARLI
muhabbetci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-12-2010, 16:45   #6
turna
Kaptan

turna kullanıcısının avatarı

Tarif çok güzel ellerine sağlık, yapan biri olsada bizde yesek hiç fena olmaz.

turna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-12-2010, 19:49   #7
falcon1
Oltacı

Alıntı:
muhabbetci tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sağolasın Fuat,
Ben maden suyu,şeker,limonlu suda bekletiyordum,sütle denemedim hiç,en yakın zamanda denerim artık.Birde teknik bir bilgi vereyim size.
Yüksek ısıda yağ yandığı ve kanserojen etki yaptığı düşüncesiyle fritöz üreticileri düşük dereceli termostat takıyorlarmış diye duydum.Benim fritöz genişce,elim takım tuttuğu için termostadı azıcık büyüttüm,gerçi fazla yükseltemiyorum (yamulmasın diye ),şimdilik o lezzeti yakalıyorum,bir bilgi daha vereyim; balık pişirirkende bol,ısısı yüksek yağda yapılırsa lezzeti o kadar artıyor. Yalnızzz evde yaptığımız tava ve fitöz yağlarını maksimum 3 kere kullanalım hem tadı değişiyor hemde kanser riski oluşturuyormuş.
Başınızı ağrıttım kusura bakmayın artık, ben salı pazarına balık almaya gidiyorum,yakalamaya gidemediğimde hazır alayım bari canım çektiiiiiiiiiiiii
ilginize teşekkürler.evet önemli bir konu kalamar pişirilecek yağ her seferinde sıfırlanırsa daha sağlıklı ve lezzetli olur çünkü kalamarın yağı karartma özelliğide var maalesef
Eski 28-12-2010, 19:51   #8
falcon1
Oltacı

Alıntı:
Anıl ÜNALAN tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Çok güzel bir tarif anlatımınızı okurken sanki kendimi pişiriyo gibi hissettim. En büyük sorunumuz yüksek ısı oluyor malesef ve bu yüzden en lezzetli haline ulaştıramıyoruz kalamarlarımızı.
Bir fritöz alayım olmazsa sadece kalamar kızartmalık
Teşekkürler tarif için..
teşekkürlerbende öyle yapıyorum sadece kalamar için fritöz daha uygun olur.
Eski 28-12-2010, 19:52   #9
falcon1
Oltacı

Alıntı:
ibrahimz35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Olsada yesek.
Ellerinize sağlık.
teşekkürler afiyet olsun
Eski 02-10-2011, 04:12   #10
pendikli balıkçı
Kaptan

pendikli balıkçı kullanıcısının avatarı

Abi çok canım çekti helal: olsun valla size.
B Rh(+)

KÜÇÜK BALIK YOKSA BÜYÜK BALIK DA YOK!
pendikli balıkçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları