Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK TÜRLERİ > Deniz Balıkları

Deniz Balıkları Türkiye denizlerinde yaşayan balık türleri hakkında bilgilerin toplandığı bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 26-01-2011, 00:10   #21
miraccc
Oltacı

miraccc kullanıcısının avatarı

Arkadaşlar bu balığın adı Blenniidae (horozbina) dır. Horozbina ailesi içinde tam 345 ayrı tür vardır.Türkiye sularında tam 18 tür horozbina balığı yaşar.En çok bilinen türleri Kelebek Horozbina (Blennius ocellaris),İbikli Horozbina (Salaria Pavo),Bantlı Horozbina (Parablennuis gattorugine),Çizgili Horozbina (Parablennuis Rouxi) ve Kahküllü Horozbina'dır (Parablennuis Tentacularis).Türkiye sularında en çok Çizgili Horozbina'ya rastlanmaktadır.Ege ve Akdeniz'de yaşayan horozbinaların boyları 3.5 ile 17 santimetre arasında değişmektedir.Bu balıklar diplerde taş oyuklarına kurdukları yuvalarında yaşarlar.Yuvalarını kaya ya da taşın altını oyarak oluştururlar.Yuvasını sadece beslenmek için terkeden horozbinalar fazla uzağa gitmeden yuvasının etrafında avlanmaya çalışır.Ortalama 6-7 yıl yaşayan horozbinalar deniz solucanları ve küçük deniz kabuklularını yiyerek beslenir.Yeşil,kahverengi ve siyah gibi,çevrelerine uyum sağlayan renklere sahiptir.
miraccc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 11-02-2011, 19:18   #22
emrah84
Oltacı

Varsayılan mrb

arkadaşlar eskiden kayabaşı gölünden balık tuttum canlı canlı eve götürdüm buzluğa koydum buzluğa koyduktan sonra çıkardım suya koydum halen canlı duruyordu böyle şeyler başına gelen yazsın cvb bir de bu balığın ismini bilmiyorum
emrah84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-03-2011, 16:50   #23
ersandevrim
Oltacı

Exclamation

ben boğazda bu balıktan yüzlerce yakaladım...beykoz civarında dalyanıın etrafındaki çekek yerlerinde sazlıkların içinde,yakınında bi dünya vardı..Üstü yapış yapış kaygan..HOROZBINA
ersandevrim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-12-2011, 22:31   #24
halgo
Oltacı

Ayni baliktan 1 tanede bu sabah Alanya da ben yakaladim,
Balik hala olmeyince merak ettim, bu nasil bir kaya baligidir diye. Google da araken buraya geldim.
Bakalim sabaha kadar dayanabilecekmi.
halgo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-12-2011, 19:03   #25
MAVİ FENER
Kaptan

MAVİ FENER kullanıcısının avatarı

Arrow

Alıntı:
necobey tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

denizde dip oltasıyla yakaladım vüzudu mavi çizgili kaya balığına benziyor ama değil yayın gibi yüzgeçleri var

eve getirdim tatlı suya koydum yine ölmedi başka resimlerini çekeyimde bi bakın

Bu balık Horozbina balığının bir türüdür. Resimden anlaşıdığı kadarıyle....
İstanbul - 1949
İTÜ /Kimya ve İşletme Müh.

MAVİ FENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları