Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 26-09-2006, 07:03   #1
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan Siz ne dersiniz....?

Arkadaşlar genelde tekneden ana beden olarak 0.35 misinayı tercih ederim.Kıyıdan kamış vasıtasıyla olta atarkende takılıp kopmalara karşı 0.40 misinanın daha iyi olacağını düşündüğümden dolayı makaraya hep 0.40 misina sararım.Bu hafta o deli patlak havada çeşmeden tekne ile balığa çıktığım arkadaşların kasnakta sarılı olan misinalarını (ana beden) görünce şaşırıp kaldım.Arkadaşlar kasnakta ana beden olarak vallahi 0.60 misina kullanıyorlardı.Yahu siz ahtapot takımı mı kullanıyorsunuz diye de onlara başta takılmışdım.Ama olta atarken gördüm ki,bu bana göre çok çok kalın olan beden de şakır şakır iş gördü.Üstelik te rüzgardan atarkende toplarkende asla karışmadı.Kurşun olarak 200 gr kurşun-ana beden misina 0.60 )Siz ne dersiniz ?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 26-09-2006, 07:28   #2
sbasaran
Guest

ben olta takımlarında herkesin kendine alışkın olduğu takımı kullanılmasından yanayım. 0,60 kullanan bir kişiye 0,35 kullandırırsan randıman alamaz. ustalar daha detaylı yazacaklardır ama ben şunu belirtmek istiyorum. eğer kamış kullanıyorsanız 0,25 dakron beden, 0,18-0,20 kolçak öneririm. ağırlık ise avlanılan derinliğe ve kullanılan yeme göre 50 gr. ile 100 gr. arasında değişir.
kullanılan envanter ne kadar ince olursa balığın vuruşu o derece hassas hissedilir.
herkese rastgelsin.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-09-2006, 07:36   #3
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Tekneden 0.25 misina kullanmıştım bir gün sinek dokunsa hissediliyor anında yukarda 0.60 misinada bunun olması çok zor ama alışkanlık meselesi artı mercan gibi balığın vuruşunu halatla bile hisseder insan

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-09-2006, 08:07   #4
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Süleyman Abi'ye katılıyorum. Dakron iplerin kalınlığına göre çekerinin misinaya göre çok yüksek olması ve ipin esneme yapmaması özellikle derin sularda balığın vuruşlarının hissedilebilmesi için şart özellikler. 0,60 misinam hiç olmadı bugüne kadar . tekneden kullandığım en kalın misina 0,35, kıyıdan ise 0,30'dur.

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-09-2006, 08:36   #5
gizer
Çımacı

gizer kullanıcısının avatarı

Karadan 0,6 mm. bana biraz kalın gibi geldi. Atış mesafesinin daha kısa oluşu, suda çok avcı olamayışı, makarada çok yer kaplaması gibi dezavantajları nedeniyle, sağlam ama ince misina kullanmak bana daha mantıklı geliyor. Ben Trilene 0,4 mm. kullanıyorum ve 25 kg. civarında çekeri var. Herhangi bir markanın sıradan, 16,5 kg çekerli ,45 mm. kalınlığındaki misinasını kullanmaktansa, bendeki markanın 0,35 mm. 20,1 kg. çekerli misinasını kullanmak sanırım daha mantıklı olacaktır. 0,4 mm. kullanmaktan bile vazgeçmek üzereyim. Bunun yerine aynı derecede güçlü, 20-25 kg. arası çekeri olan 0,3 mm. misina kullanmayı düşünüyorum. Buna ancak surf kamışı aldığım zaman karar verebilirim. Belki de misina yerine daha farklı bir ip kullanabilirim. Ama kesinlikle ince ve sürtünme kuvveti az olacaktır.

Misinanın kalınlığı ile kuvveti ancak, aynı markanın aynı modelinde doğru orantılı alarak değişir. Çekeri çok olsun diye kalın misinalara yönelmektense, başka bir markanın ince ama çekeri yüksek modellerini tercih etmek bana daha doğru geliyor. Ama amaç kullanım rahatlığı (El oltasında), dolaşmamasını istemekse 0,6 mm. de rahatlıkla kullanılabilir. Ne derece avcı olur, onu bilemem. Hiç kullanmadım.

Saygılarımla..
Sığ su bayılması (Senkop)' na karşı tedbirli olalım,
Yalnız dalmayalım...

Mehmet Özgür KUŞCUOĞLU, 1974
Sarıyer / İSTANBUL

ozkuscu@istanbul.edu.tr
gizer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-09-2006, 09:40   #6
erhan
Tayfa

erhan kullanıcısının avatarı

Selam arkadaşlar,
İshak abinin belirtiği şartları düşünüyorumda 0.60 misina hiç de yadırganmamalı bence. Öncelikle balığın olduğu ortamda 0.50-0.60 kalınlıkta misinalar da en az inceleri kadar avcı olurlar. Balık nazlı,vuruş az ve hafif ise iş değişebilir tabiki. Derinliğin ne olduğunu bilmiyorum ama (varsayalım 40-50 metre) 200 gr kurşun ve el oltası kullanıldığını düşünürsek çekeri fazla ince misina yada ip kullanmak dezavantaj bile olabilir. Şimdi el oltasıyla 50 metreden yarım kiloluk balığı çektiğimizi düşünelim ilave olarak 200 gr kurşun ve balığın mukavemetini katarsak yaklaşık 1kg eder ince misinanın parmağı kesme karışma gibi sorunları olacaktır diye düşünüyorum.

Saygılar
Eski 26-09-2006, 10:35   #7
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Selam arkadaşlar,
yaklaşık 7 yıldır tekne avında dacron kullanırım,son 4-5 yıldır artık Türkiyede de satılması beni yurtdışı siparişlerinden kurtardı.Gelelim faydalarına,dacronun en büyük avantajı esnekliği olmadığından dolayı dipteki vuruşları daha iyi iletir olmasıdır,çekeride misinalara göre fazla olması ile amaç balık için dacronu daha da ince tutmanıza imkan verir.örneğin birkaç kg.lık hedef veya süpriz balık için 0,20 lik dacron bile işinizi çok rahat görecektir.Derin su avlarında dacron kendisini daha da belli edecektir,çünkü derinlik arttıkça 100-250 gibi metrelerde misinalar kalınlaşarak sağırlaşmak zorunda kalacaktır,ayrıca başka bir sorunda mevcut makinenizin makaralarıda bu çaplardaki sarımlarına izin verip vermemesidir.Misina kullanacakların dikkat etmeleri gereken husus misinalarda verilen çeker kuvvetleri, mevcut beden kadar yani makaradaki 100 metre içindir.Tüm uzunluktaki dayanım içindir bu rakamlar.Genelde misinayı satın almadan önce denemek istediğimizde uygulanan metod klasiktir,makaradaki misinadan yaklaşık 30 cm sini tutup koparmaya çalışırız.Şimdi 100 metre için verilen kopma kg.nı, 30 cm. gibi bir uzunlukta deneyip kopardığımız bir misina için uzunluğun artması ile artık gerisinde neler olabileceğini siz düşünün.Piyasadaki bir çok markanında yazmış olduğu çekerler maalesef doğru değildir. ( reklam-satış kaygıları vs.)Yabancı bir takım bağımsız test sitelerinde bunların gerçek dayanımlarına raslamak mümkündür.Misinalara göre fiyatları pahalı olan dacronların kullanma süreleri daha uzundur.Süleyman abininde yazdığı gibi dip avcılığında kolçakların ve ara bedenin misina olması şarttır.
Şayet sırtı da kullanılacak ise yine idealdir,çünkü sırtı avında ne denk geleceği hiç bir zaman belli değildir.İnce ve çekerin yüksek oluşu büyük bir avantaj oluşturuyor.
Yeni nesil dacronların üst tabakasına ince bir silikon vari tabakanın lamine edilmesi ile kıyıdan spin türü makinelerde de artık kullanmak mümkündür.Çünkü eski tip dacronlar makaradaki sarımlara fazla sürtündüğünden uzağa atma problemleri yaşanıyordu.Böylece örneğin levrek avında çapı 0,10-12 lik (çekeri yaklaşık 7-10 kg)bir dacron kullanarak avcılığını arttırmak işten bile değildir.
Spin türü makinelerle ister surf ister at-çek avlarında birçok markanın piyasalara yeni sürdüğü plastik görünüşlü renga renk olan Fluoro misinalar (karışmayan yada dolaşmayan misina olarak da anılır )vardır.Bunlar spin türü makineler için elverişli değil,çünkü fırlatma anında kendisi makaradan boşalmaya başlayıp makinenin sağına soluna takılmaya başlıyor,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-09-2006, 11:26   #8
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan Büyüksün...

Sevgili erol kardeşim gerçekten bilgi ve tecrübelerinle büyüksün.Paylaşıma sunduğun her yazı vallahi bilimsel makale tadında oluyor.Ne diyeyim,ellerine sağlık varol,sağol....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-09-2006, 13:00   #9
aganta borina borinata
Guest

ishak bey...buralarda da tekneden atarken 60 lık ve civarında misina kullananlar var..sebebi genelde el ile kullanımlarda misinanın rüzgarda karışmamasıdır ve daha kolay çekilmesidir...

biz burada bazen "teknik olta" olarak adlandırılan bi takım kullanıyoruz...150 - 160 lık 7-8 metrelik misinalara büyükçe bi kanca ve yem takarak geceden sabaha kadar kayalık bölgede suya bırakıyoruz...bu takımlardan 10-15 adet kadar belirli mesafelerde seriyoruz...ve sabah takımları toplamaya gidiyoruz...15 takımdan 2-3 tanesi dolu çıkıyor (hatta kallavi cinsinden)...bu takımda iş görüyor kalın misina olmasına rağmen...

kalın misina sizde iyi bilirsiniz ki sardığınız yerden açınca burgulu bi hal alır, her zaman ağır atarlarla kullanılmalıdır, suda farkedilmesi daha kolaydır...vb... biz misinaları tercih ederken olumsuzlukları en aza indirmeye çalışıyoruz...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-2007, 13:55   #10
Wetblue
Tayfa

Wetblue kullanıcısının avatarı

Varsayılan Kamış kullanıyorsanız....

Artık inşaat demiri gibi misinalara gerek kalmadı arkadaşlar. Piyasada hafızasız ve çelikli diye tabir edilen carbon takviyeli misinalar var. Ben kullanıyorum. Bunlarda ne gamlanma oluyor nede patlatma. "Yalnız çekerinin üstünde bir av varsa yanlışlıkla takılırsa oda şanssızlık" Kullandığım makaraya 0.40 sarardım artık0.30 sarıyorum çift kalama ayarınıda yapınca keyfe dpyum olmuyor arkadaşların dediği gibi akıntının vınlamasını bile duymak mümkün tavsiye ederim...

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

23/05/1953
Mersin/Erdemli

A Rh +
"Alkolsüz & Nicotinsiz"
Wetblue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları