Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 28-07-2010, 12:54   #11
gonencsenkal
Kaptan

gonencsenkal kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Teaser tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Maalesef ametist kristali bizleri korumaya yetmez . Elektromanyetik dalgaların uzaydaki kara deliklerde olduğu gibi yahut bir lavobonun giderinin suyu boşaltması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu elektro manyetik dalgalardan korunmanın en bilinen yolu yine demir gibi ferromanyetik olmayan bir metali kalkan olarak kullanmak olabilir . Örneğin radyoloji odalarında kurşun metalinin kullanılması gibi ...

İlaveten koruyucu ( kalkan) olarak kullanılacak madde sadece yüzeyinin maruz olduğu elektromanyetik dalgalarla muhatabtır. Yüzey alanı dışına bir faydası olmaz . Kaldı ki günümüz teknolojisinde ametist de dahil olmak üzere birçok mineral madeninin araştırılmasında yine elektromanyetik dalgalar kullanılmaktadır. Eğer minerallerin bu şekilde bir absorblama ( emme ) özelliği olsa idi ; toprağa verilen elektromanyetik dalgaların yine toprak yüzeyinde bulunan araştırmacıların alıcılarında herhangi bir sayısal değer oluşmazdı . Sonuç olarak bilimsel bir araştırma yapılamazdı bile.

Burada hepinizden özür dileyerek "çok bilen" durumuna düşmek istemem . Ancak elektromanyetik alıcı ve vericiler asıl mesleğim değil sadece hobimdir . Özellikle de ELF-ULF-VLF ve LF dalga boylarında araştırmalar yaparak kendimi geliştirmeye çalışmaktayım. Eğer yanlış olarak verdiğim düşünülen bir bilgi varsa lütfen itiraz edilsin ki , doğruya hep beraber ulaşalım .Bu konuda soru var ise bildiğim kadarıyla cevaplamaktan zevk duyarım. Saygılar ...
Belirttiğiniz üzere maden aramaları endüstriyel hammadde veya değerli-yarı değerli taşların aranmasında ve jeolojik yapıların belirlenmesinde manyetik-elektromanyetik yöntemler Jeofizik mühendislerince uygulanmaktadır.Uzmanlık alanıma girmemekle birlikte mesleki bilgime dayanarak belirtmek isterim ki elektromanyetik alanda oluşacak farklılıklar tespit edilerek bir modellemeye gidilmekte ve aranan rezerv belirlenmektedir.Yani elektromanyetik dalgaların bir mineral tarafından absorbe edilmesi de elektromanyetik alanda bir değişikliğe sebeb olacağından mineralin tespit edilmesi açısından veri oluşturabilir.Burada önemli olan ametist mineralinin böyle bir absorbe yeteneğinin olup olmadığının bilinmesidir.Dediğim gibi uzmanlık alanıma girmediği için bir şey söyleyemeyeceğim ama araştırmalarım sonucunda bir bilgiye ulaşırsam mutlaka burada paylaşırım.Katılımınız için teşekkürler
Sponsored Links
Eski 28-07-2010, 15:57   #12
Teaser
Kaptan

Alıntı:
gonencsenkal tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Belirttiğiniz üzere maden aramaları endüstriyel hammadde veya değerli-yarı değerli taşların aranmasında ve jeolojik yapıların belirlenmesinde manyetik-elektromanyetik yöntemler Jeofizik mühendislerince uygulanmaktadır.Uzmanlık alanıma girmemekle birlikte mesleki bilgime dayanarak belirtmek isterim ki elektromanyetik alanda oluşacak farklılıklar tespit edilerek bir modellemeye gidilmekte ve aranan rezerv belirlenmektedir.Yani elektromanyetik dalgaların bir mineral tarafından absorbe edilmesi de elektromanyetik alanda bir değişikliğe sebeb olacağından mineralin tespit edilmesi açısından veri oluşturabilir.Burada önemli olan ametist mineralinin böyle bir absorbe yeteneğinin olup olmadığının bilinmesidir.Dediğim gibi uzmanlık alanıma girmediği için bir şey söyleyemeyeceğim ama araştırmalarım sonucunda bir bilgiye ulaşırsam mutlaka burada paylaşırım.Katılımınız için teşekkürler
Üstadım sonuçta ben de bu elektromanyetik dalgalar konusunda öğrenci sayılırım Sonuçta benim ilgi alanımdaki dalga boyları oldukça büyük dalga boylarıdır . Dünya üzerinde birçok askeri verici genellikle VLF dalga boylarında ve oldukça kuvvetli vericilerdir . Hatta bunlar atmosferimizin iyonosfer tabakasından bile yansıyarak çok uzaklardaki ülkelere ( okyanus ötelerine ) ulaşabilmektedirler . Bu sayede uzak mesafe haberleşmeleri yapılmaktadır .Denizaltıların kullandıkları frekanslar bu VLF dalgalardan da büyüktür . Sonuçta tuzlu su altından haberleşme yapmaktadırlar . Benim bahsettiğim bu dalgaların geçemeyeceği veya yansıyacağı tek madde metaldir .TV veya laptop gibi aletlerin çalışmaları sırasında yaydıkları frekanslar bu banda girmektedir . Genellikle de 15600 Hz. civarıdır .

Ancak sadece cihazların çalışmaları sırasındaki frekanslar değil , karasal yayınları aldıkları frekanslar ( yayın frekansları) yüksek frekanslardır . Yani MHz.ler seviyesinden yukarı doğru giden kısa dalga boylarıdır.Cep telefonu ve bir çok telsiz gibi vericilerinde frekansları mikrodalgalardır. İşte tam bu nokta çok önemlidir . Bildiğim kadarıyla 455 KHz. üzeri frekanslarda madde veya toprağın dielektrik özellikleri devreye girmektedir . Ben sadece elektromanyetik dalgaların genel davranışlarından yola çıkarak bilgi verdim . Mineralli ortam da yüksek frekasların davranışları mutlaka değişecektir . Ancak ben ametist veya başka bir mineralin yansıtma veya kırma dışında elektromanyetik dalgaları absorblaması şeklinde bilimsel yazı ile karşılaşmadım . Bu yüzden gelebilecek her türlü bilgiyi büyük merakla beklemekteyim . Ancak ametist veya başka bir kristalin yüzey alanı dışındaki alanlara etki edebileceğini düşünemiyorum . Yoksa röntgen çektirdiğimiz radyoloji bölümlerinde ametist veya o frekanslarda etkili olabilecek başka bir kristal kullanılır ve kurşun kalkanlara gerek kalmazdı

DUR YOLCU , BİLMEDEN GELİP BASTIĞIN BU TOPRAK, BİR DEVRİN BATTIĞI YERDİR.

EĞİLDE KULAK VER BU SESSİZ YIĞIN ,BİR VATAN KALBİNİN ATTIĞI YERDİR.
Teaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları