Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 25-01-2006, 03:54   #1
uzman
Kaptan

uzman kullanıcısının avatarı

Varsayılan Kuş Gribi

KUŞ GRİBİ AŞISI 2-3 AY İÇİNDE ÜRETİLEBİLİR

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erganiş, gerekli kaynak tahsis edilmesi durumunda Türk bilim adamlarının 2-3 ay gibi kısa bir sürede kuşu gribi aşısını üretebileceğini söyledi.

Aynı zamanda TÜBİTAK Tarım Orman Veterinerlik Araştırma Grubu'nun danışmanlığını üstlenen Prof. Erganiş, yaptığı açıklamada, kuş gribinin önemli bir hastalık olduğunu, ancak konunun gereğinden fazla abartılmasının daha büyük tahribatlara yol açacağını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, her yıl dünyada yaklaşık 260 bin kişinin normal gripten öldüğünü, üzerinde ısrarla durulan kuş gribinin ise tüm dünyada bugün kadar 140 kişinin ölümüne neden olduğunu belirten Erganiş, bu nedenle asıl önlemin normal grip vakaları için alınması gerektiğini söyledi.

Bu hastalığın, sosyo-kültürel-ekonomik düzeyi yüksek insanların kesinlikle tedirgin olmaması gereken bir hastalık olduğunu vurgulayan Erganiş, şunları kaydetti:

''Kuş gribi, vücut direnci yerinde olan bir kişiyi kolay kolay öldüremez. Çünkü bu hastalığın mikrobu insanın gerçek mikrobu değildir, zayıf kanatlılarda ölümlere neden olan bir mikroptur. Hatta bırakın göçmen kuşları, yerli pek çok kaz ve ördek türünü bile öldürmez. Bu nedenle sadece bu hayvanlarla sürekli temas halinde bulunan, bu hayvanları kendi olanaklarıyla kesip yiyen kişiler birinci derecede risk altındadır. Bu nedenle vatandaşlarımızın, entegre tesislerde yetiştirilmiş tavukları tüketip, kanatlılarla doğrudan temas etmemesi, korunmak için kesinlikle yeterli önlem olacaktır. Bu iki şarta uyan kişinin tedirgin olmasına gerek yok.''

Türkiye'nin bilimsel çalışma ve yetişmiş nitelikli insan gücü açısından hafife alınmaması gerektiğini vurgulayan Erganiş, ''Gerekli kaynak tahsis edilirse Türk bilim adamları 2-3 ay gibi kısa süre içinde kuş gribi aşısı üretir. Bunun için altyapımız var. TÜBİTAK şöyle dursun, üniversitelerimizde bile bu aşıyı çok kısa süre içinde üretip, seri üretime hazır hale getiririz. Önemli olan gerekli olan mali kaynak'' diye konuştu.

-SEKTÖRE DESTEK-

Vakaların görüldüğü yerleşim biriminde yaşayan kişilerin, en küçük bir gribal belirtide bile hiç vakit kaybetmeden doktora başvurması gerektiğini anlatan Erganiş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Önemli olan itlafların başarılı ve hızlı bir şekilde tamamlanması. Kuş gribinin en önemli tehlikesi insanları öldürmesi değil, o ülkede, sağlıklı beslenme için büyük önem taşıyan kanatlı hayvan sektörünü bitirmesidir. Türkiye'de sektörün iflas etmesi durumunda çocuklar ve yaşlılar protein ihtiyacını nasıl karşılayacak. Kuş gribinden gereksiz şekilde korkulmaya devam edilirse artık yumurtayı bile dışardan ithal edeceğiz. Bu durum ise telafi edilemez bir ekonomik kayıp anlamına gelir. Bu nedenle vatandaşlarımız paniğe kapılmadan, entegre tesislerde üretilen tavukları ve ürünlerini satın alıp yemelidir. Hem de sektöre destek vermek için normalden daha fazla bile tüketilebilir.''

ALINTIDIR

BALIK TUTULAN TEK GEZEGENİ YOK ETMEYELİM...
A.R.B.
uzman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 25-01-2006, 04:10   #2
uzman
Kaptan

Varsayılan Kuş gribinde Erken Teşhis

Kuş gribinde erken teşhis

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu, her türlü hastalıkta olduğu gibi kuş gribinde de erken teşhis ve müdahalenin hayat kurtaracağını söyledi.

Rektör Akınoğlu, Türkiye'de kuş gribinden başka çok fazla bulaşıcı hastalık bulunduğuna dikkat çekerek, "Şu anda göz ardı ettiğimiz, görmediğimiz, farkında olmadığımız çok fazla hastalık var. Bütün bunlara yoğunlaşıp öbür hastalıkları yok sayamayız. Bütün hastalıklara -bulaşıcı olsun ya da olmasın- duyarlı olmamız lazım. Hele bir de salgın tehlikesi olduğu zaman çok zarar verebilir. Binlerce insanı etkileyebileceği düşünüldüğü için tıbbı olarak kuş gribi virüsünün potansiyeli çok fazla. Bu nedenle sıkı önlem alınıyor" dedi. Her türlü hastalıkta olduğu gibi kuş gribinde de erken teşhis ve müdahalenin hayat kurtaracağını vurgulayan Prof. Dr. Akınoğlu, "Erken ilaç verilirse bu hastalıktan kurtulma oranı çok yükseliyor. Geç kalınırsa hastalık ağır seyrediyor, öldürüyor" diye konuştu.

Prof. Dr. Akınoğlu, Adana'da kuş gribine karşı Vali Cahit Kıraç başkanlığında yaptıkları toplantıda, kuşların göç yolu üzerindeki lagünlerde tedbirlerin artırılacağını, göçmen kuşların gelip konakladığı yerlerin de kontrol altına alınacağını belirtti. Bölgedeki Ağyatan, Akyatan ve Tuzla lagünlerinin Adana İl Tarım Müdürlüğü'nce kontrol altında tutulduğunu söyleyen Rektör Akınoğlu, "Bu işin artık gerçek boyutuyla düşünülmesi lazım. Ne fazla abartılarak ne de fazla önemsenmeyerek. Yani önemsememek tehlikeli olduğu gibi abartmak da doğru değil. Şu anda sistem tam olarak oturdu. Sağlık Bakanlığı gerekli çalışmaları yapıyor" diye konuştu.

ALINTIDIR

A.R.B.
Eski 25-01-2006, 04:33   #3
aserkansatı
Guest

Dostum kuş gribini geyik bölümüne koyacak kadar hafife alma...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-01-2006, 05:16   #4
uzman
Kaptan

Değerli Dostum Serkan,
Aslında çok haklısın. Hiç de hafife alınacak konu değil. Ama ne yaparsın mesajlarımıza bir eleştiri veya cevap alamama riski karşısında en fazla eskimiş konunun olduğu kısmı seçiyorum. Bilmem haksız mıyım?
Saygılarımla...

A.R.B.
Eski 25-01-2006, 05:21   #5
aserkansatı
Guest

Ben yine de her konunun kendi başlığı altına yazılması taraftarıyım.Bilmiyorum haksızmıyım...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-01-2006, 05:23   #6
uzman
Kaptan

Valla ben de yaklaşık 1 aydır yumurta ve tavuk yiyemiyorum. Bu konunun tam olarak hangi başlık altında olması gerektiğini bilmiyorum. Bilmiyorum haksız mıyım?
Saygılar.

A.R.B.
Eski 25-01-2006, 05:32   #7
Epidermoid_Karsinom
Guest

Bu kuş gribi vakiasini cok abarttiniz uzman bey. Benim ihtisas alanima girmemenizi dilerim. Doktor olmadiginiza gore birakin bu isleri balik meselelerini yazin lutfen
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-01-2006, 05:34   #8
uzman
Kaptan

Haydaaaa
Tövbe tövbeee....
Ne alana girmesi yaw arkadaş sen manyak mısın? Ben nette gezerken bir konu buldum ve "alıntıdı" diyerek aktardım ne var bunda?
Artık dayanma sınırımı aşıyorsunuz...

A.R.B.
Eski 25-01-2006, 05:51   #9
Epidermoid_Karsinom
Guest

Hayda da neymis
ben alanima girme diyorum hepsi bu
sen cok ukala bir insansin
ben sana haddini bildirecegim
terbiyesiz adam
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-01-2006, 05:56   #10
uzman
Kaptan

Yaw allah aşkına yok mu şu adamı defedecek bir kuvvet. Sabrımı taşırıyor artık. Aslında ona verecek güzel bir cevabım var ama...
her neyse...
Terbiyesiz sensin doktor nüsveddesi. Artık yeter sen kaşındın. Bundan sonra burada bu saçma yazılarından birini daha yaz bak ne oluyor?
Şimdi sabrımı zorlayarak sana cevap dahi vermiyorum. Son gülen iyi güler...

A.R.B.
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları