Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 21-10-2005, 08:07   #1
aserkansatı
Guest

Varsayılan Anadolu Leopari

Anadoluda son aslan ve çita 1800lerin sonunda öldürüldü.Kaplan 1970 yılında Uluderede vuruldu.1973 yılında Beypazarında vurulan leoparın son Anadolu Parsı olduğu sanılıyordu ki 2002 de Cemal GÜLAS adlı araştırmacı tarafından Kaçkarlarda yaşadığı tesbit edildi ve görüntülendi.Siirt ve Hakkariden,Mersinin Mut ilçesinden yeni leopar ihbarları geldi araştırıldı,dışkıları ve parçaladıkları hayvanların artıkları bulununca yaşadıkları kesinleşti.Tüm acımasızlığımıza karşın Anadolumuzda yaban hayatı sürüyor.Uludere halkı kaplanı yeniden gördüğünü söylüyor.Şu anda yurdumuzun dağlarında insanlardan uzak köşelerde kaplan,leopar,sırtlan,ayı kurt gibi hayvanların hala soluk alıp verdiğini bilmek beni çok mutlu ediyor.Çünkü yaban hayatının bitip her yanın evcilleştiği bir dünyada yaşamak bana fazla steril geliyor.Düşünsenize denizlerimizde sadece kültür çipurası ve levreğinin yaşadığını...Çoook çok sıkıcı olurdu her şey...

Bu mesaj en son " 24-05-2007 " tarihinde saat 16:17 itibariyle aserkansatı tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 21-10-2005, 16:44   #2
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

abi bizim annane tarafı izmirin buca' ya bağlı bir köyünde doğup büyümüşler. annanem daha çocukken köylerinde anadolu parsı görülmüş ve izmirden avcılar gelip onu avlamış. yılı tam hatırlayamıyor ama 1950 den aşağı değildir.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-10-2005, 17:02   #3
ilhan
Kaptan

ilhan kullanıcısının avatarı

İnşallah insanımız bilinçlenmiştir.
Bu parsları doğal hayatta görmek çok isterim...
ilhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-10-2005, 17:45   #4
aserkansatı
Guest

Yakın zamana kadar Kuşadası Dilek yarımadasında da vardı.Oranın milli park olma sebebi de Anadolu parsıdır.Halen tabelalarda resmi var ama kendisine rastlayan yok.En son 2002de kalamakide dereden su içerken görüldüğüne dair duyum alındı ama ispatlanamadı.Amasya yakınlarında da yaşlı bir çoban görmüş.Konuştuk,vaşak olamaz mı diye sorduk,kuyruğu uzundu diye yanıtladı.Biliyorsunuz vaşağın kuyruğu yok denecek kadar kısadır...Bu konu ile ilgili Atlas dergisinin bir çalışması var.Konuyu oraya ilettik.Araştırıyorlardır herhalde.Herhalde diyorum çünkü bölgesel çalışmaların yerini tam olarak vermiyorlar bu hayvanları eli tüfeklilerden korumak için...

Bu mesaj en son " 24-05-2007 " tarihinde saat 16:17 itibariyle aserkansatı tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-10-2005, 19:17   #5
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

Standart Türk insanı zihniyeti sen vakti zamanında doğaya çevrene gereken ilgini alakanı gösterme iş işten geçtikten sonra aman ANADOLU LEOPARI aman KAPLAN aman PARS aman VAŞAK gördüm yetkililere haber verelim de koruma altına alsınlar ilgilensinler mantığı .

Ne kadar yazık değil mi arkadaşlar ya vakti zamanında canım ANADOLUMUZDA yaban hayat diye bir şey varmış zamane tabirimizle ekolojik denge diye bir şey varmış bizim bilinçsiz insanımız önce bu yaban hayatını ve sonra bu yaban hayvanlarını yok etmeyi başarmış.Bunun etkilerinide kronolojik olarak izlememiz mümkün bu yaban hayat ve yabani hayvanlar varken tarımı ele alalım İÇANADOLU tarım cenneti ve tahıl ambarı zaman içinde yaban hayatla beraber yaban hayvanlarla paralel yok edilince günümüze gelinince ortada ne tarım ne tahıl nede ambar kalmış olduğu gerçeğiyle karşılaşıyoruz.

Şimdi gelelim Sekonun söylediği gerçeğe herşey evcil her herşey tabir caizse plastik olduktan sonra bu sitede takılan hiç kimse böyle bir hayattan zevk almaz.NEDEN ZEVK ALMAZ BİZLER EVCİL İNSANLAR DEĞİLİZ Kİ :dikkat: Hepimiz balık bahanesi ile kendimizi denize göle akarsu kıyısına atıp doğa ile içiçe olma isteğimiz içgüdüsünü tatmin ediyoruz.Ben elimden geldiğince şu an çevreme doğal hayata sahip çıkıp korumaya gayret ediyorum yazımın başında genelleme yaptım işte orada kurunun yanında yaşta yandı biliyorum ama demekki ozaman kuruların sayısı çokmuş şimdi sıra bizde kuruların sayısını azaltıp yaşları çoğaltmamız gerekiyor ki yarın ki nesil bizi genellerken çevreye ve yaban hayata sahip çıkmışlar desinler.KAÇKARLARDA ANADOLU LEOPARI VAŞAK üresin KUZEY DOĞU KARADENİZ ORMANLARINDA AYILAR YAŞAMLARINA DEVAM ETSİN HAMAMDA BAYILMA NUMARALARINI ŞEHİRDE AYILARA ZARAR VERMEK İSTEYEN İNSANLAR YAPSIN AMANOSLARDA ESKİDEN OLDUĞU GİBİ PARSLAR GEYİKLER DOLAŞSIN.

Biraz ütopik oldu ama düşünmesi bile insanı heyecanlandırıyor.
haldunyalimli@gmail.com

Bu mesaj en son " 21-10-2005 " tarihinde saat 19:25 itibariyle HALDUN YALIMLI tarafından düzenlenmiştir....
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-10-2005, 22:55   #6
aserkansatı
Guest

1950 li yıllarda Mantolu Hasan diye bir zat ı muhterem tek başına 14-15 tane öldürmüş bu leoparlardan bu biiiir. Cumhurbaşkanlarımızdan biri leopar öldürüp postunu getiren birini ödüllendirmiş bu ikiiii. 3-5 sene öncesine kadar leopar ve kaplan öldürmek serbestti(tabi bulabilirsen) bu da üüüüüüç Şimdi Haldunu bir daha okursak ne demek istediğini daha iyi anlayabiliriz.

Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-10-2005, 01:57   #7
Bir Dost
Kaptan

Bir Dost kullanıcısının avatarı

Darıca hayvanat parkı 2005 yıla şubat ayında kapılarını 2006 ortalarında kapatacağını bildirmişti bizler koruma altındaki hayvanların kıymetini bilmiyoruz ki koruma altında olmayan hayvanların değerini anlayalım park sahibi ilginiz az olduğunu ve ziyeretci sayılarının her geçen gün biraz daha azaldığını belirtmiş ve böyle giderse 1 sene dahi idare edemiyeceklerini açıklamıştı bize düşen elimizdekilerin kıymetini bilmek hangimiz ne kadar bu parkı ziyaret ettik?işte bu gerçek bizleri yok etmiyormu seko cumhurbaşkanı bile böyle bir katliamı ödüllendiren bir ülkede sen ne bekliyorsun ki ben bu konuya sadece seyirci kalıyorum elden ne gelir yazık sadece çok yazık !!!!
Eski 22-10-2005, 07:41   #8
mustfer
Kaptan

Serkan'ın Anadolu Leoparı'nı bu sayfalara taşımasından büyük keyif aldım. En azından bir neslin nasıl yok edildiğinin ve de yok edenlerin bu işten nasıl keyif aldığının teşhir edilmesinden, ben acayip keyif aldım.Seko gibi doğaya duyarlı insanların varlığı biz doğayı seven insanlara umut veriyor.İyi ki varsın arkadaşım...
mustfer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-10-2005, 08:18   #9
aserkansatı
Guest

Anadolu leoparı yaşıyor
Doğal Hayatı Koruma Derneği’nce (DHKD) yürütülen çalışmalarda, Anadolu leoparının yok olmadığı ve neslinin sürdüğü ortaya çıktı. DHKD Yaban Hayatı Uzmanı ve Türkiye’nin Büyük Memeli Hayvanları Proje Yürütücüsü Emre Can, DHKD tarafından hazırlanan ve Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nca (WWF) desteklenen “Türkiye’nin Büyük Memeli Hayvanları Projesi” kapsamında, Türkiye’nin değişik bölgelerinde Anadolu leoparına yönelik arazi çalışmaları gerçekleştirildiğini belirtti.
Bu proje kapsamındaki Anadolu leoparıyla ilgili çalışmaların ayrı bir projeyle sürdürüldüğünü anlatan Emre Can, şunları söyledi: “1997 yılından beri Türkiye’nin değişik bölgelerinde yapılan araştırmalar sonucunda, türün kesin olarak yaşadığı 2000 ve 2001 yıllarındaki çalışmalarla anlaşıldı. Toroslar’ın seçilen değişik alanlarında çalışmalar gerçekleştirdik ve türün yok olmadığını ispatladık. Elde edilen sonuçlar, Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) ile WWF uzmanlarıyla birlikte değerlendirildi ve Anadolu leoparının ülkemizde kalan son popülasyonunun devamı için yapılması gereken ileri yaban hayatı çalışmaları konusunda harekete geçildi. Anadolu Leoparı Projesi, Türkiye’ye özgü leopar türünün yok olmasını engellemeyi hedefliyor”.
Halen mevcut Anadolu leoparı sayısının 30’dan az olduğunun söylenebileceğini kaydeden Emre Can, leoparla karşılaşılmadığını, ancak neslinin sürdüğünü arazide bıraktığı izlerle tespit ettiklerini ifade etti. Anadolu leoparının çiftleşme dönemleri dışında dişi ile erkek bireylerin ayrı yaşadığını anlatan Emre Can, “Ayrıca Anadolu leoparının, yaygın olan kanının aksine bir bölgedeki yoğun olmayan insan faaliyetlerine uyum sağlayabildiğini söyleyebiliriz” dedi. Anadolu leoparının geçmişte Ege bölgesinde dağılım gösterdiğini, ancak bu bölgedeki yoğun yerleşim ve karayolu ağı nedeniyle artık Ege’de bulunma olasılığının hiç olmadığını vurgulayan Can, çalışmaları Toroslar’da sürdürdüklerini belirtti.
Avı serbest
Anadolu yabanının yoğun ve sürekli insan baskısı sonucu yorgun düştüğünü ifade eden Emre Can, Avrupa’nın yaban hayatı açısından en zengin ülkesi konumundaki Türkiye’de, yaban hayatının zor durumda olduğunu söyledi. Türkiye’de kara avcılığının, 1937 yılında yürürlüğe giren 3167 sayılı Kara Avcılığı Kanunu ile düzenlendiğini ve bu kanunun 2. maddesinin “her vakit avlanabilen” memeli hayvan türlerini belirttiğini anlatan Can, “Bu maddede anılan türler ise: kurt, vaşak, çakal, yaban domuzu, sırtlan, kaplan ve Anadolu parsı. Çakalın, yaban domuzunun bu listede olmasını anlarız, ama Anadolu leoparının ya da halk dilindeki adıyla kaplanın bu listede olmasını, liste 1937 tarihli olsa da anlamamız mümkün değil” dedi.
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] (Beni şımartıyosun Mustafa sağol)

Bu mesaj en son " 22-10-2005 " tarihinde saat 08:29 itibariyle aserkansatı tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-10-2005, 17:13   #10
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

biz soyu tükendi derken anladık ki son temsilcileri hala yaşıyor çok iyi bir haber inanın çok sevindim ama avı yasak olmalı bu hayvanın artıııııııııık

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları