Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI KARADAN > Surf

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 06-08-2007, 11:24   #31
günay07
Miço

günay07 kullanıcısının avatarı

aynen valla işibiliyosun istedin kadar aatabilrisin el oltasına oyum
Eski 30-08-2007, 12:46   #32
rokko
Oltacı

rokko kullanıcısının avatarı

Varsayılan Oltayi Uzağa Atmak Için...

Merhabalar,

kiymetli balikci arkadaslarim,bende bir misalle bu tartismaya katilmak istiyorum.Sazan baligi icin ozel hamurlardan yuvarlak yemler var.16-20 mm.capinda.Bunlari ayni zamanda yemlemede kullaniyorlar.Ve bu yemleri istedigi yere ve uzakliga atabilmek icin basit bir aparat gelistirmisler.Bu basit aparatla insan gucuyle atilabilecek noktanin iki misline ve isabetle atiyorlar.Bu bir mekanik moment hesabi oldugu icin bu isin zannimca tartismasi bile olamaz.Agiriklar esit olduktan sonra ona gore secilecek makina,misina,ve kamis ele duble yapar.Selamlar.
rokko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-08-2007, 14:10   #33
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Alıntı:
rokko tafarından gönderildi
Merhabalar,

kiymetli balikci arkadaslarim,bende bir misalle bu tartismaya katilmak istiyorum.Sazan baligi icin ozel hamurlardan yuvarlak yemler var.16-20 mm.capinda.Bunlari ayni zamanda yemlemede kullaniyorlar.Ve bu yemleri istedigi yere ve uzakliga atabilmek icin basit bir aparat gelistirmisler.Bu basit aparatla insan gucuyle atilabilecek noktanin iki misline ve isabetle atiyorlar.Bu bir mekanik moment hesabi oldugu icin bu isin zannimca tartismasi bile olamaz.Agiriklar esit olduktan sonra ona gore secilecek makina,misina,ve kamis ele duble yapar.Selamlar.
İşte bu konuda devreye muvaffak abinin sapanı giriyor Muvaffak ustamda yemlemede sapan kullanarak elle atılamıyacak mesafelere yemi ulaştırabiliyor sapan olayınıda göz önünde bulundurur o aparat kadar maddiyatıda yoktur hem keseyi yormaz
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-08-2007, 18:22   #34
mufi
Guest

bir zamanlar bu yabancı kanallarda 40/50 cm lik yamuk bir boru şeklinde aparat vardı üstten top yemi koyup savurdunmu uzaga gidiyordu.. onun benzeri bir şey de yapılabilir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-08-2007, 18:44   #35
mufi
Guest

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

makina ve

kamış ile ...

arkadaşlar şu iki aleti toparlayıp takımı dizipte 200 m yakın (tek kurşun) u sahilden fırlatan avcılarımız var...

yıllar önce marmariste tanıştıgım ve uzun süre sohbetim olan Asım Can Gündüz. de bu sitemi kullanıyordu manyetik makaralı sitemde kamışı savurdugunuz anda makara korkunç bir hızla dönmeye başlıyor ve kurşunun çektiği misinaya yük bindirmiyordu.. 100 gr lık kurşunun denizde düştüğü yeri inanın ki .göremiyordum..ama kurşunun suya değdiği anı hissedip el ile makaraya fren yaptırmak gerekiyordu..
bu konuda deneyimi olan arkadaşların detaylı bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-12-2007, 14:27   #36
La-TraViaTa
Oltacı

Oldukça eski bir konu ve uzunca zamandır mesaj yazılmamış ancak ben gene de bir okuyan olur bir faydalanan olur düşüncesiyle bildiklerimi paylaşmak istedim.

Oltayı uzağa atmak konusunda 2 şey çok önemlidir:
1- Kullandığımız kamış ve makine
2- Atış tekniği

Surf atışı dediğimiz bu uzağa atmanın sadece kurşunla karada ve elektronik ölçümlerle yapılan yarışmalarında dünya rekoru yanılmıyorsam 282 metredir. Ancak bu çeşitli kısıtlamalarla ulaşılan bir mesafedir. Kısıtlamalar olmadan biraz daha geliştirilebilir. Marka ve model seçimi bence tercihe bırakılmalıdır. Ancak kullandığımız standart spin makinelerle mesafemiz biraz daha kısalır zira çıkrık tipi makineler kurşundan aldığı ilk hızla misineyi kendisi boşaltır ve sürtünmeyi minimuma indirir. Tabiki içindeki fren düzeneğiyle çıkrığın boşa dönüp misineyi terse sardırma ve karışmasını da engeller. Kurşun takriben 1.5 kamış boyu shock leader denilen ilk şoku alan kalın misineyle bağlanır ve arkasından tercihen dyneema 0,18 misine makinemizde sarılı olan misinedir. Kamışımızın atarı ile kullandığımız kurşun muhakkak uyumlu olmalıdır yoksa ya kamışı kırarız ya da yeterli mesafeye ulaşamayız.

Benim daha çok önem verdiğim kısım atış tekniğidir. Ancak tarife başlamadan önce uyarmalıyım ki ilk denemelerinizi (takriben 100 atış) etrafınızda hiç kimse yokken yapınız. Önce ayaklar sabitlenir, sol ayağımız atış yapacağımız yöne bakacak şekilde sabitlenirken sağ ayağımız hafif yana ve geriye konur. Belimizden itibaren geriye doğru dönerek kurşunu sol ayağımızın arkasına oturturuz 1-2 karış mesafe yeter sol elimizle kamışın en alt kısmından tutarken sağ elimiz olabildiğince açıkta olmalıdır. Sol elimiz sağ omzumuzun üstünde olabildiğince yukarıda dururken kamışın ucu arkamızda aşağıyı gösterir durumda kurşunla tahminen 60 derecelik bir açıyla durmalıdır. Şimdi pozisyonumuzu değerlendirelim. Sol ayağımız sabit, sağ ayak biraz açık ve geride belimizden itibaren dönebildiğimiz kadar geriye dönmüşüz, omuzlarımız tam gergin durumda sol elimiz sağ omuz üzerinde sağ kol omuz arkasında kıvrık vaziyette. Kurşun ayağımızın biraz arkasında ve kamışın ucu daha da arkada... Atışa başlarken ilk dönüşü belimizle yapmaya başlıyoruz belin hareketi bitmeden omuzlar ve kol devreye giriyor ve kamışımızla büyük bir çemberin parçasını çizmeye çalışarak havayı yarıyoruz, Kurşun yerinden havalanıyor ve dairesel bir hareketle kamışın ucunu takibe başlıyor. Burası çok önemli kurşun geriden öne direk hareket etmiyor bir yarım daire çiziyor santrifüj kuvvetinden yararlanıyoruz. Ondan yararlanamazsak bütün teknik boşa gider. Bunu da kamışın ucuyla yay çizerek sağlıyoruz. Belimizin ve omuzlarımızın dönüşü bitmek üzereyken sol elimizi tüm hızıyla aşağı çekip sağ elimizi ileriye doğru itiyoruz sağ elimiz omzu biraz geçince misineyi bırakıyor ve kurşun düşene kadar açılan misineyi kamışın ucuyla takip ediyoruz. Çok yapılan bir yanlış kurşunu takip etmektir çünkü sürtünme misineyle olur...
Bu teknikle en ucuz 40-80 gr atarı olan bir kamışla bile 80-100 metreleri bulabilirsiniz. Tabiki kamışı kırmayacak kadar hafif, ileri gidebilecek kadar ağır bir kurşun kullanmalısınız....
Ama şunu unutmamalıyız ki biz uzağa atış yapmak "oo şuna bak ne kadar uzağa attı" dedirtmek için değil balık tutmak için mucadele veriyoruz. Çok hızlı atışlarda yemlerimiz iğnede durmayacaktır. Kaldı ki yemlerin takılı olduğu bir takımın sürtünmesi fazla olduğu için mesafemizi kısaltacaktır. Çapari atmaya çalışıyorsak keza aynı 5-10 iğne müthiş bir sürtünme sağlayacak ve çaparinin bedenini ağır kurşunun o müthiş hızla savrulmasını kaldırabilecek güçte yapacak olursak çaparimizin verimi 30-40 metreye atılan ince takımlara oranla hayli düşecektir. Gene de atışlarını geliştirmek isteyen arkadaşlar varsa kimsenin olmadığı yerde bu tekniğe çalışıp daha ileriye atabilirler.
Oltalarınız boş kalmasın

Bu mesaj en son " 01-12-2007 " tarihinde saat 15:47 itibariyle La-TraViaTa tarafından düzenlenmiştir.... Neden: imla hatası
La-TraViaTa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-11-2009, 08:26   #37
arsenyildiz
Oltacı

arsenyildiz kullanıcısının avatarı

Açıklayıcı ve faydalı video görüntüleri için çok teşekürler... her iki durum ıcın de atış tekniği mevcut kalabalık alan ve daha geniş rahat alan

herkese bol balıklı avlar

Alıntı:
levrek tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Seko arkadaşım ,
surf kamış ve teknik donanımla ilgili,çoğumuzun az çok ingilizce bilgisinden dolayı bu linki veriyorum,hatta forumumuzda mevcut olan çeviri programı da denebilir bu arada

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] de de unitech başlığı altında 2 farklı atış tekniğin videosu vardır.

Pendulum Cast başlığında yine farklı bir teknik kullanımı mevcuttur.

:dikkat: benim ilk atış zamanlarında etrafda kimsenin olmamasına dikkat etmiştimçünkü rezil olmaktan ziyade başkalarının can güvenliğinden dolayı,hehehe
04.03.1982
0 Rh (-)
arsenyildiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-07-2010, 15:05   #38
ARDA-TURKAY
Oltacı

ARDA-TURKAY kullanıcısının avatarı

Alıntı:
İmBat tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
makina kullanmayı pek sevmediğim için %90 el oltası kullanırım ve mesafe tanımam. Önemli olan kasnak değil tutuş açısı ve misinayı hissetmek ne zamanki misinayı iyi hisseder ve onunla kardeş gibi olursunuz o zaman mesafe tanımaz atışlar yaparsınız.
Aha da El Oltacı bir arkadaş buldum ...
ARDA-TURKAY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-07-2010, 11:07   #39
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Alıntı:
ARDA-TURKAY tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

Aha da El Oltacı bir arkadaş buldum ...
Tarihi eski bir konu bulmuşsunuz sanırım 2005 yılında atılmış bir mesaj o
Şimdi kamışla attığımız mesafenin yarısını el oltasıyla atabilirsek sanırım sevinçten havaya uçarız eskiden bu kadar kaliteli ve üst düzey kamışlarla içli dışlı olma fırsatımız yoktu ama artık karadan el oltası çok ama çok nadir kullanıyoruz
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-11-2011, 12:48   #40
troya2222
Oltacı

troya2222 kullanıcısının avatarı

Varsayılan sevgili ustatlar

Ben foruma yeni üye olmuş bir kardeşinizim uzak atış konusunda bende nacizane fikirlerimi sizinle paylaşmak istedim .Herkes uzak atış konusunda kamışların özelliklerinden bağsetmiş bende buna ek olarak surf makinalarının atışa nasıl tesir ettiğinden bağsedicem ;Ağız kısımları dar olan makinalar atış esnasıda misinayı sürtünmeden dolayı yeteri kadar salamıyor bu yüzden salım yüzeyi geniş derinliği az olan makinaları terçiğ edersek uygun bir sörf kamışla atışlarımızın ne kadar uzak mesafelere gideceğini göreceksiniz saygılarımla
troya2222 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları