Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Makara - Makinelerle İlgili Herşey

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 17-09-2012, 13:36   #1
Mehmet Eren
Oltacı

Varsayılan Orta seviye seçiminde yardım

Arkadaşlar ve ustalar herkese merhaba yeni makine ve olta almak istiyorum ama karar veremedim umarım siz yardımcı olabilirsiniz. Öncelikle şimdiki kullandığım takımımla deneyim ve düşüncelerimi anlatacağım sonrada ilgilendiğim ürünlerden bahsedeceğim marka ve model yazıyorum umarım sorun değildir açıkca konuşacağım hiçbir şekilde burdaki herhangi ürünün pazarlığını yapmıyorum bunlar benim görüşlerim. Tercihlerim shimanodan yanadır, elimde tuttuğumda tamamdır diyebiliyorum içimden.

Uzun bir süredir alivio dx kamış ve bluehawk makine kullanıyorum ikisindende memnun değilim. Makinenin altına misina kaçmasın diye tüylü korumaları var sararken ses çıkarıyorlar rahatsız oluyorum, ayrıca hiç korumuyor sürekli misinam içine kaçıp yağlanıyor. Kafayı çıkarınca altındaki dişli beyaz plastikten onu görünce çok sinir olmuştum, 50 liralık spin takımı okumamdaki bile çelik.

Ağırlığı 700gr civarında, daha modern ve hafif olan bir takıma geçmek istiyorum, yoksa 8 saat aralıksız at-çek yapıyorum 1,5 kilo takımla . Benim kullanım alanım istanbul boğazda 100-170 gr kurşunla çapari ve yüzen-batan sahteler, yemli de olabilir ama sürekli yapacağım birşey değil. Kamışın ucu kırık zaten demir korumaları var onlar sayesinde duruyor 125gr ve üstünde çok zorlanıyor 170gr atarı olmasına rağmen. Bu kamışı düşünen varsa atlasın bunu biraz araştırdım alivio surf kamışlarının pek sevilmediğini gördüm.

Shimanonun sanırım 2010-11 yılında "CI4" diye yeni bir karışım çıkarmıştı, sitesine göre önceki makinaların maddesinden "1.5 kat daha kuvvetli ve %20 daha hafif". Bunu Stradic, Rarenium, Ultegra gibi makinelerinin yeni modellerinde kullandı. Makine olarak Ultegra 5500 XTA düşünüyorum. Kullananlar varsa bizim boğazımız için gerçekten uyumlumudur söylerseniz sevinirim, yoksa Okuma Rawmı tavsiye edersiniz.

Bilmeyenler için Ultegra ci4 5500ün 2 modeli var biri XTA biri XSA. XTA olan "baitrunner" kalamalı diğeri normal kalama. Baitrunnerın özelliği tek click ile boş sarıma geçebilmesi, tercih meselesi tabi başka hiçbir farkları yok. Çekim kuvvetinde sorun yaşarmıyım? Yoksa 5500 yerine 10000mi düşünmem lazım ama oda daha ağır ve benim balıkçı ruhum "kompakt ve avcı" . Hedef balıklarım lüfer, levrek, palamut bunları çekermi çeker ama 1 sene sıklıkla kullandıktan sonra parçaları yıpranıyormu asıl sorun. Yeni ultegranın parçalarında demir yok %100 tuzlu suya dayanıklı, genede yıkanmalı ama. Yarısını yumuşak bir misineyle doldurup bedende 0,18-20 örgü ip kullanacağım böylece alttaki ipi ısırır yerinden oynamaz takıma bağlanacağı ucunda 80cm fluorocarbon olarak edinebilen her avantajdan yararlanmak lazım.

Gelelim kamışa, son 2 gündür bulabildiğim her forumdaki kamışla ilgili konuları okudum ama tabi kesin bir cevap yok. Beastmaster DX düşünüyordum sert aksiyonlu banamısın demeden 150-170i atabilsin ama balık vurunca onu hissedip ve yaşamak istiyorum tabiki. Ondan 100 lira daha ucuza Nexave var onunlada ilgili olumlu yorumlar okudum hatta 170'den aşağı ağırlıkları o daha iyi atar gibi bir görüş vardı. Sizler ne dersiniz o 100 liraya küçük bir sahte koleksiyonu yapıp nexavemi yoksa gerçekten beastmaster değermi?
Mehmet Eren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 17-09-2012, 23:47   #2
MAVİ FENER
Kaptan

MAVİ FENER kullanıcısının avatarı

Exclamation

Mehmet Eren; bu konular hakkında Admin veya Moderatörle özelden yazarak yardın alabilirsin...kolay gelsin....iyigünler, bol güneşler...
İstanbul - 1949
İTÜ /Kimya ve İşletme Müh.

MAVİ FENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları