Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Kamışlarla İlgili Herşey

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 19-09-2011, 13:05   #1
BalıkcıGenc
Oltacı

BalıkcıGenc kullanıcısının avatarı

Post Kamış çeşitleri arasındaki farklar neler ?

şimdi merak ettiğim konu kamışlar arasındaki fark.
teleskopik surf parçalı porselensiz çıkrık bunlar arasındaki fark nedir.
mesela surf ile teleskopik kamış. surf kamışıyla teleskoik kamış aynı boyda olursa ileriye atış mesafesi aynı mı olur. fark nedir. surf kamışlarının ileri atma ünvanı niçindir.
ve parça sayısı neyi değiştirir. kamışta aranan özellikler nelerdir.
AB (rH) +
ziraat stajyer öğrenci

RASTGELSİN

kimimiz dümen tutar mavnalarda / Kimimiz çımacıdır halat başında
BalıkcıGenc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 19-09-2011, 19:14   #2
mazhar üzümcü
Kaptan

mazhar üzümcü kullanıcısının avatarı

[B]yakup araştırma yapmadan aklına her geleni sormak yerine araştırıpta cevabını bulamadıkların için yardım istemen daha mantıklı olur siteyi gez bu sorularına yanıtı mutlaka bulacaksın
CEP : 05336408018
mazhar üzümcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-09-2011, 22:08   #3
Murat ÇAKMAKÇI
Üstad

Smile

Alıntı:
BalıkcıGenc tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
mesela surf ile teleskopik kamış. surf kamışıyla teleskoik kamış aynı boyda olursa ileriye atış mesafesi aynı mı olur. fark nedir. surf kamışlarının ileri atma ünvanı niçindir.
Aicim benim kullandığım takımlar genelde kasnak daha iyi verim alıyorum ama kamış kullanmıyorum deyil kamışlarım da üç m. lik 20,30 liralık kamışlar
Murat ÇAKMAKÇI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-09-2011, 11:15   #4
BalıkcıGenc
Oltacı

Alıntı:
mazhar üzümcü tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
[B]yakup araştırma yapmadan aklına her geleni sormak yerine araştırıpta cevabını bulamadıkların için yardım istemen daha mantıklı olur siteyi gez bu sorularına yanıtı mutlaka bulacaksın
mazhar abi o kadar çok konu var ki bulamadım aradığım cevabı. maşallah forum zengin. istemdiğim kadar bol konu var. açıklıayıcı konu eklense daha güzel olur. bol bilgiler var. çok bilgi edindim ama aklımda kalan soruları çözemedim. bu yüzden sordum yani. yoksa araştırma yapıyorum yani.
AB (rH) +
ziraat stajyer öğrenci

RASTGELSİN

Eski 20-09-2011, 11:17   #5
BalıkcıGenc
Oltacı

Alıntı:
Murat ÇAKMAKÇI tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Aicim benim kullandığım takımlar genelde kasnak daha iyi verim alıyorum ama kamış kullanmıyorum deyil kamışlarım da üç m. lik 20,30 liralık kamışlar
abi kasnakla baya uzağı atıyosun yani. yoksa tekne den mi salıyosun. ben denizde verim alabilmek için uzağa atış gerekdiğini araştırmalarım sonucunda buldum. ve teleskopik kamışla surf kamış arasındaki farkı merak ediyorum ikisinin arasındaki farklar neler. bir bilgin varmı.
AB (rH) +
ziraat stajyer öğrenci

RASTGELSİN

Eski 20-09-2011, 11:35   #6
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Sitemizde bu konular mevcut fakat bu tarz soruları sorarak gündeme getirmekte gayet iyi olur en azından yeni okuyanlar için bilgileri tazelemiş oluruz.
Teleskopik kamış bütün parçaları içiçe geçebilen kapandığında 50-80cm arası değişkenlik gösteren(istisnalar olabilir) uzunluğuna göre çok parçalı olan mesela 3 metresi 5 parça 3.5metresi 6-7 parçalı kamışlardır. Üzerindeki halkalardan dolayı atış esnasında sürtünme daha fazladan olacağından atış mesafesini etkilemektedir. Surf kamışların aksine sapı çok kısa olduğundan da surf atış teknikleri bu kamışlarla uygulanamamaktadır o yüzdende tekrar bir mesafe kaybı oluşmaktadır.
Surf kamışlar üretiliş sebebi uzak atış olduğundan hemen hemen atış için bütün herşey düşünülmüştür 4 metrelik kamışlarda bile 3 parçadan ibaret olduğunu görebiliriz en üst parçası baya bi uzun yapılır atışı iyi ölçüde etkiler. Sapının ekstra uzunluğu ise atışı eğer surf teknikleriyle yapıyorsanız daha da uzak mesafelere atış yapmanızı sağlamaktadır.
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-09-2011, 11:43   #7
BalıkcıGenc
Oltacı

Alıntı:
Anıl ÜNALAN tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sitemizde bu konular mevcut fakat bu tarz soruları sorarak gündeme getirmekte gayet iyi olur en azından yeni okuyanlar için bilgileri tazelemiş oluruz.
Teleskopik kamış bütün parçaları içiçe geçebilen kapandığında 50-80cm arası değişkenlik gösteren(istisnalar olabilir) uzunluğuna göre çok parçalı olan mesela 3 metresi 5 parça 3.5metresi 6-7 parçalı kamışlardır. Üzerindeki halkalardan dolayı atış esnasında sürtünme daha fazladan olacağından atış mesafesini etkilemektedir. Surf kamışların aksine sapı çok kısa olduğundan da surf atış teknikleri bu kamışlarla uygulanamamaktadır o yüzdende tekrar bir mesafe kaybı oluşmaktadır.
Surf kamışlar üretiliş sebebi uzak atış olduğundan hemen hemen atış için bütün herşey düşünülmüştür 4 metrelik kamışlarda bile 3 parçadan ibaret olduğunu görebiliriz en üst parçası baya bi uzun yapılır atışı iyi ölçüde etkiler. Sapının ekstra uzunluğu ise atışı eğer surf teknikleriyle yapıyorsanız daha da uzak mesafelere atış yapmanızı sağlamaktadır.
ya anıl abi sende olmasan ben napıcam ya valla her derdime koşuyorsun ALLAH razı olsun işte budur aradığım sonucu tam anlattın çok teşekür ederim. meslektaş işte ya
AB (rH) +
ziraat stajyer öğrenci

RASTGELSİN

Eski 20-09-2011, 17:59   #8
mazhar üzümcü
Kaptan

mazhar üzümcü kullanıcısının avatarı

Varsayılan bilgi

Alıntı:
mazhar abi o kadar çok konu var ki bulamadım aradığım cevabı. maşallah forum zengin. istemdiğim kadar bol konu var. açıklıayıcı konu eklense daha güzel olur. bol bilgiler var. çok bilgi edindim ama aklımda kalan soruları çözemedim. bu yüzden sordum yani. yoksa araştırma yapıyorum yani.
surf denilen kamışlar 3 parça veya normal kamışlar gibi iç içe geçen parçalardan oluşan teleskopik surf modelidir surf kamışların diğer olta kamışlarına göre 3 temel farkı bulunuyor 1.si 3.50 ila 4.20 mt boyundadır normal kamışlar ise çok daha kısadır örneğin 2.70.300 mt 2. si surf kamışın makaranın bağlandığı son kısmı normal kamışlara nazaran çok daha uzun olmasıdır buda atış esnasında kamışın destek alınan kısmından dolayı atış kuvvetini arttırır buda surf kamışla normal kamışlara nazaran oltayı çok daha uzak mesafeye istenildiğinde gönderilmeyi sağlar 3.sü normal kamışlar ile atılan oltanın ucundaki kurşun ağırlık surf kamışlara göre çok daha düşüktür buda uzak mesafeye oltayı gönderemek demektir örneğin normal kamışın atacağı ağırlık 40.80 gr arasıdır surf kamışta ise [3.60 mt ] 80,180 gr arasıdır bu kamış türüne uygun çok misina saran[ örnek verirsem spro long cast 460 lcs modeli o.28 kalınlığındaki misinadan 350 mt alır] surf makinalar kullanılmalı makinaya sarılacak misinada ince fakat çeker değeri yüksek olmalıdır örneğin 0.28 misina 10.4 kg düşük hafızalı yani eski haline çabuk dönebilen 1000mt lik bir bobin misina örneğin powerline pirimeriyum fiyat olarakta çok hesaplıya gelir sevgilerimle
CEP : 05336408018

Bu mesaj en son " 20-09-2011 " tarihinde saat 22:34 itibariyle mazhar üzümcü tarafından düzenlenmiştir....
mazhar üzümcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-09-2011, 19:46   #9
BalıkcıGenc
Oltacı

Alıntı:
mazhar üzümcü tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
surf denilen kamışlar 2 parça 3 parça veya normal kamışlar gibi iç içe geçen parçalardan oluşan teleskopik surf modelidir surf kamışların diğer olta kamışlarına göre 3 temel farkı bulunuyor 1.si 3.50 ila 4.20 mt boyundadır normal kamışlar ise çok daha kısadır 2. si surf kamışın makaranın bağlandığı son kısmı normal kamışlara nazaran çok daha uzun olmasıdır buda atış esnasında kamışın destek alınan kısmından dolayı atış kuvvetini arttırır buda surf kamışla normal kamışlara nazaran oltayı çok daha uzak mesafeye istenildiğinde gönderilmeyi sağlar 3.sü normal kamışlar ile atılan oltanın ucundaki kurşun ağırlık surf kamışlara göre çok daha düşüktür buda uzak mesafeye oltayı gönderemek demektir örneğin normal kamışın atacağı ağırlık 40.80 gr arasıdır surf kamışta ise [3.60 mt ] 80,180 gr arasıdır bu kamış türüne uygun çok misina saran surf makinalar kullanılmalı makinaya sarılacak misinada ince fakat çeker değeri yüksek olmalıdır örneğin 0.28 misina 10.2 kg düşük hafızalı yani eski haline çabuk dönebilen misina 1000mt lik bir bobin misina örneğin powerline fiyat olarakta çok hesaplıya gelir sevgilerimle
parçalı kamış ta var. onlar baya değişik. en kolayı en idealı teleskopik o zman. dimi? saygılar ...
AB (rH) +
ziraat stajyer öğrenci

RASTGELSİN

Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları