Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK TÜRLERİ > Su Ürünleri

Su Ürünleri Su ürünleriyle ilgili araştırmalar ve teknik bilgiler.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 18-04-2007, 09:25   #11
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Gözde hanım, elinize ve emeğinize sağlık....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 18-04-2007, 09:26   #12
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Yazılar için teşekkür ederim, oldukça bilgilendirici. Benim merak ettiğim başka bir konu var, bilginiz varsa öğrenmek isterim.

Yem üreticisi firmaların Ar-Ge çalışmaları ne yönde ilerliyor acaba? Malum bugün en büyük şikayetlerimizden biri balık çiftliklerinin kirliliğe neden olduğu yönünde. Acaba yem üreticilerinin belli zamanlarda kendi kendine doğada yok olan yemler üretebilmek yönünde bir çabası var mı onu merak ediyorum. Yoksa çabalar yalnızca üretimi/verimi arttırmaya yönelik olarak mı devam ediyor?

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-04-2007, 09:35   #13
jellyfish
Oltacı

jellyfish kullanıcısının avatarı

Şikayetlerimizden derken? Şahsen balık çitftliklerinin kirlettiğini düşünmüyorum.tabiki istisnalar dışında ...kıyıda sirkülasyon fazla olmadığı için kıyılarda bir birikim olabilir ama açıkta böyle birşey sözkonusu değil. fabrika atıkları ve denize yakın site ler %90 kirletiyorsa çiftliklerde %10 diyebilirim yemler zaten suda eriyik hale geçiyor ar ge çalışmaları balıkları koku ve görünüş yönünden cezbeden yemler yapmak.

gözde armağan

14.01.84

su ürünleri mühendisi

izmir
jellyfish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-04-2007, 12:55   #14
gıracemi
Kaptan

gıracemi kullanıcısının avatarı

Alıntı:
jellyfish tafarından gönderildi
teşşekkürler arkadaşlar.pdf formatları bende yok malesef :S daha önce balıkta tuttum kemer de hatta t-shirt bile tutttumm
kemer balığını duymuştum ama t-shirt nasıl bi balık? ızgarası oluyo mu?
Nasip olursa bu sezon bundan bi tane tutucam inşallah...
Aramıza katılan bayanlar olduğu için sansürü uygun buldum...

iskele_bekcisi@hotmail.com
'' No one live forever ''
gıracemi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-04-2007, 13:16   #15
gokseldbuga
Guest

Alıntı:
Şikayetlerimizden derken? Şahsen balık çitftliklerinin kirlettiğini düşünmüyorum.tabiki istisnalar dışında ...kıyıda sirkülasyon fazla olmadığı için kıyılarda bir birikim olabilir ama açıkta böyle birşey sözkonusu değil. fabrika atıkları ve denize yakın site ler %90 kirletiyorsa çiftliklerde %10 diyebilirim yemler zaten suda eriyik hale geçiyor ar ge çalışmaları balıkları koku ve görünüş yönünden cezbeden yemler yapmak.
Gözde ben de birşey soracağım, fabrikalar ve atıkları konusunda haklısın, her avcı gibi bizim de tecrübe ettiğimiz olaylar oluyor. Yeni çıkan yasayla çiftliklerin açığa taşınması gerekli hale getirilmişti son gelişme nedir bilmiyorum fakat halen çiftliklerin 3 ü açıkta ise 100 ü kıyıda. Bu durumda bu suni yemlerin denizi nasıl etkilediğine dair çalışmalar var mı? Mesela Zeytinelinde ki denizin dibi kırkayağa benzer canlılardan geçilmiyordu geçen hafta, bu yemler deniz dibinde yığılma, deniz tabanının yükselmesi ne bileiym başka bir zararları yok mu? Ayrıca sadece yem midir pisleten, bilemiyorum , katkı maddesi, ağ malzemeleri, demirler, balık dışkıları vs. bu konuda bilgi verebilirsen çok iyi olur

Ayrıca, bu balık çiftlikleri araziyle birlikte kiraya veriliyor, fakat adamlar koskoca bir koyu ipotek altına alıyorlar, aynı şekilde beach klüpler, denizi de mi kiralıyorlar ,

Bu mesaj en son " 18-04-2007 " tarihinde saat 13:19 itibariyle gokseldbuga tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-04-2007, 14:27   #16
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Açıktaki çiftliklere birşey diyemem, ben kıyıdakileri kastetmiştim. Dalış yaptığım bazı noktalarda gözle görülür derecede sorunlar var ne yazık ki ...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-04-2007, 14:30   #17
jellyfish
Oltacı

ağlar mooring sistemler balıkların dışkıları tabikide bir yük bırakıyor denize ama konuşulmayacak kadar düşük oranlarda sadece basın yüzünden su ürünleri sektörü bu hale geldi..Yunanistanı düşünün coğrafi konumları olarak denize kıyıları bizim gibi zengin bizim üretimizin 2 katından fazla üretim yapıyor...Avrupa Birliğine üye bir ülke bu kadar yoğun üretime izin veriyorsa bizim ülkemiz niye gelişmesin niye ihracat yapmasın??? Çok güzel bir konuya değinmişsin denizi kiralama : çiftlikler denizleri kiralıyorlar ve aşırı yüksek fiyatlara yurtdışında ki fiyatların 20 katı gibi bir paraya.kesin rakamlar aklımda değil ama bulduğum gibi buraya eklerim.beach club lar kiralıyor mu onu bilemiyorum

gözde armağan

14.01.84

su ürünleri mühendisi

izmir
Eski 18-04-2007, 16:45   #18
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Gözde hanım bir soru sormak istiyorum,acaba türkiyede nesli tükenmek üzere olan balıklardan üretip suya geri salınan varmı,bu iç sularda yapılıyor tahminimce,denizde ne gibi önlemler alınıyor onu öğrenmek isterim şayet bilginiz dahilinde ise,ve bu balık çiflikleri hakında bir kaç sene evvel denizde tabi olarak yumurta döken balıkların yavrularını para karşılığı tuturup öyle yetiştirdikleri hakkında bir haber izlemiştim bunun doğruluk derecesi nedir acaba.
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-04-2007, 17:00   #19
jellyfish
Oltacı

Alıntı:
balıkcı tafarından gönderildi
Gözde hanım bir soru sormak istiyorum,acaba türkiyede nesli tükenmek üzere olan balıklardan üretip suya geri salınan varmı,bu iç sularda yapılıyor tahminimce,denizde ne gibi önlemler alınıyor onu öğrenmek isterim şayet bilginiz dahilinde ise,ve bu balık çiflikleri hakında bir kaç sene evvel denizde tabi olarak yumurta döken balıkların yavrularını para karşılığı tuturup öyle yetiştirdikleri hakkında bir haber izlemiştim bunun doğruluk derecesi nedir acaba.

Nesli tükenipte yetiştiriciliği yapılan mersin balıklarını biliyorum sapancada istanbul üniversitesinin tesisleri var.Anaç balıkları doğadan alıyorlar sadece kontrollü yumurtlatmak zorundalar yumurtlatma ve inkübasyon (yumurta çatlatma) aşaması çok uzun zahmetli aşamalar.bu yüzden denizden getirdikleri neyi düyü belirsiz yumurtalarını kullanmazlar.Yumurtaların Üretime alınabilmesi için grupların en az %70 inin sağlıklı olma şartıda var.

gözde armağan

14.01.84

su ürünleri mühendisi

izmir
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları