Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK TÜRLERİ > Su Ürünleri

Su Ürünleri Su ürünleriyle ilgili araştırmalar ve teknik bilgiler.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 04-05-2007, 09:12   #31
mufi
Guest

Alıntı:
balic tafarından gönderildi
göksel abi ben bu konu hakkında fazla bilgi sahibi olmamakla beraber şunları söylemek istiyorum : ihracat yapan şirket kişi yada kuruluşlar teşvik olayları kolay kredi avantajları vs vs gibi kolaylıkları kullanıp kısa yoldan daha fazla kazanç sağlama amacındadır yada bana öyle geliyor ... yani kısacası biz balığı üretelimde TÜRKİYE ye X tutarındaki $ ı kazandıralım die bakmazlar gibime geliyo yanlışım varsa düzeltin lütfen
Ferhatın bu konuaki düşüncesi zaten gerçeği yansıtıyor.bu ülkede kaç tane
ihracatçının esas amacı Ülkesine döviz ğirdisi saglamak..bir elin parmakları kadar azdır.esas amaç ticarettir para kazanmaktır.tüm tacir sınıfında olduğu gibi..
son olarak iki şey söylemek istiyorum.
1-cevreyi seviyorsak bu başlık altında dogaya zarar veren herşeyi tartışalım
2-eğer aramızda eğitimini tartıştıgımız konular üzerinde almış kişiler varsa onların fikirlerine daha çok değer verelim.
ve ben bu konuyu kendi açımdan kapatıyorum.
teşekkürler herkese
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 04-05-2007, 11:54   #32
jellyfish
Oltacı

jellyfish kullanıcısının avatarı

Alıntı:
gokseldbuga tafarından gönderildi
Konuyu Gözde daha iyi bilir sormak istiyorum. Bizim ülkemizde ihracatı yapılan deniz ürünlerinin ekonomiye katkısı ne kadardır?
Bu ticarette öncü olan devletlerin kazancı ne kadardır?
Bunları ithal etsek aradaki fark ne olacaktır? ( vatandaşın deniz ürünleri tüketmesi de gözönüne alınmalıdır).
Bunun yanında çeşitli güvenlik prosedürlerine uymak zorunda olan fabrika ve turistik gelirlerin ekonomik getirisi ne kadardır?
Karşılaştırmayalım yanlış olur diyorum ama kurtulamıyoruz. Her yanlışa göz yumacağımıza biraz sesimizi yükseltsek bu durumda olmazdık ama biz uyutuluruz.
Ormanı kesip villa yapana da karşıyım karadan 10 mt ötedeki balık çiftliklerine de. Bu yazıyı yazan değerli insan kıyıdaki deniz çiftliği ile açık denizdeki çiftliğin hem ekomonik hem de zararı & yararı açısından bir karşılaştırma yapsaydı daha uygun olurdu. Zira ( fabrika + ciftlikler) 2 yanlış bir doğru yapmıyor malesef

kısaca su ürünleri 1milyar dolarlık girdi sağlıyor. Eğer son çıkan tebliği yürürlüğe koyarlarsa payına 10 dilim pasta düşüyorsa 1 dilimiyle yetinmek zorunda kalıcak. ++sektörde çalışan binlerce insan işsiz kalıcak bunun Türkiye ye fayda-yarar-zarar ını söylemeyim. başı japonya çekiyor onun su ürünlerinden kazancını ekonomisine bakarak anlayabilriz heralde. Japonyada kişi başına ortalama 80 kg balık ,ab ülkerinde 20 kg ,türkiyede sadece 8 kg.Bu 8 kg larımı ilerki yıllarda sadece avcılıktan sağlamamız imkansız.yetmezse Yunanistan dan ithalat yapalım sıfır gümrüksüz yarısı ab fonları destekli olsun ama bize pahalıya mal olsun böylede olabilir. Köstek olucağımıza destek olsak ülkemizede ekonomimizede insanlarımızıda faydalı olabiliriz diye düşünüyorum ama burası Türkiye bunu unutmayalım

gözde armağan

14.01.84

su ürünleri mühendisi

izmir

Bu mesaj en son " 04-05-2007 " tarihinde saat 11:58 itibariyle jellyfish tarafından düzenlenmiştir....
jellyfish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-05-2007, 18:13   #33
mufi
Guest

Alıntı:
jellyfish tafarından gönderildi
kısaca su ürünleri 1milyar dolarlık girdi sağlıyor. Eğer son çıkan tebliği yürürlüğe koyarlarsa payına 10 dilim pasta düşüyorsa 1 dilimiyle yetinmek zorunda kalıcak. ++sektörde çalışan binlerce insan işsiz kalıcak bunun Türkiye ye fayda-yarar-zarar ını söylemeyim. başı japonya çekiyor onun su ürünlerinden kazancını ekonomisine bakarak anlayabilriz heralde. Japonyada kişi başına ortalama 80 kg balık ,ab ülkerinde 20 kg ,türkiyede sadece 8 kg.Bu 8 kg larımı ilerki yıllarda sadece avcılıktan sağlamamız imkansız.yetmezse Yunanistan dan ithalat yapalım sıfır gümrüksüz yarısı ab fonları destekli olsun ama bize pahalıya mal olsun böylede olabilir. Köstek olucağımıza destek olsak ülkemizede ekonomimizede insanlarımızıda faydalı olabiliriz diye düşünüyorum ama burası Türkiye bunu unutmayalım
üç tarafımız denizlerle çevrili biz hala balıktan mahrumuz.önemli değil hamurla beslenelim daha akıllı oluruz.
yıllardır ne yönetenler bu işe önem verdi nede yol gösterdi şimdi bu sayfalarda biz bu durumları düzeltmeye çalışalım.
hadi hayırlısı
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-05-2007, 18:13   #34
Güven ÖZYELDAN
Guest

evet gelelim resmimize burası nacizane çiftliklerle donatılmış daha doğrusu kuşatılmış zeytinler resimdeki çiftliklerin kıyıya uzaklığı yaklaşık 80-100mt derinlik yaklaşık 20-30 mt denizin içine girdiğinizde belinize geliyor su... tamamen kapalı bir koy su sülkilasyonunun olduğunu sanmıyorum sadece koyun solunda denizle bir bağlantı var sanırım... balık açısından zengin diyecek lafım yok çünkü balık burda kaçıyor burda ürüyor dışarı çıkamıyor ha kafesin içinde hada dışında çünkü her tarafı kafeslerle çevrili bir yere gidemiyorki...gelelim sahile kıyı yosunlanmaya başlamış midye ve deniz kestanesi yerleşmeye başlamış yem tortuları kıyıyı ince bir zarla örmeye başlamış sülkilasyon olmadığı için kıyı ve deniz kendini pisliğe kaptırmaya başlamış.... şimdi resime dikkatlice bakınız burda bu çifliklerin olması doğrumu değilmi yönetmeliklere sülkilere yasalara yada her ne karın ağrısı uygulamalara uyuyormu.....(resmin sağındada aynı şekilde çiflikler var)(buradaki derinlik 18 mt civarındaymış arkadaşlar)

Bu mesaj en son " 09-05-2007 " tarihinde saat 17:09 itibariyle Güven ÖZYELDAN tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-05-2007, 17:05   #35
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

Teşekkürler Güven sanırım savunduğumuz konuyu destekleyen resimler olmuş bunlar. Ellerine sağlık. RASTGELSİN.
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-05-2007, 17:55   #36
Güven ÖZYELDAN
Guest

Varsayılan Kıyıya yakın balık çiflikleri denizi gerçekten kirletiyor mu?

Kıyıya yakın balık çiflikleri denizi gerçekten kirletiyor mu?
Tarih: 21.08.2005 Saat: 12:31
Konu: Görüş

Kılıç Deniz Ürünleri Şirketler Grubu Genel Müdürü İhsan Bozan
Önemli olan mesafe değil, derinliktir. Biz Kılıç Grubu olarak Türkiye'nin değil Avrupa'nın en büyük üretici firmasıyız.

Salih Adası'ndaki üretimin yüzde 60'ını, Türkiye üretiminin ise yüzde 25'ini gerçekleştiriyoruz. Bütün işletmelerimiz de Salih Adası'nın etrafında. Bu tartışmalar olduğu zaman da biz adada ISO 14001 Çevre Yönetimi Sistemi'ni tamamladık, bayrağımızı almaya hak kazandık. Zaten balık çiftlikleri açık denizde, kapalı koylarda olan çiftlikler tek-tük, üç beş tane. Muğla Valimiz de "O bölgeye yatırım yapmayın" dedi. Ben aynı zamanda Muğla Kültür Bakçıları Derneği ikinci başkanıyım. Biz de dernek olarak valimizi destekliyoruz. Ve o kıyıdaki küçük, aile tipi işletmelerin de bu sene kira sözleşmeleri bitecek ve onlar kaldırılacak. Salih Adası bölgesi zaten 2000 yılında potansiyel su ürünleri üretim alanı ilan edildi. Ve işletmeler 14 bakanlık tarafından belirlenen bu alanlara taşındı. Şimdi ne değişti? Deniz çifliklerinin yüzde yüzü yasaldır. Hiçbirisinin izni olmayan çiftlik yoktur. Denize yem atılıyor ve bu yemler denizi kirletiyor diyorlar. Biz ticaret yapıyoruz, vakıf işletmiyoruz. Denize yem atıyoruz da, denizi mi yemliyoruz, yok böyle birşey. Balık yeminin sıfıra yakın miktarının denize gitmesini sağlayan Avrupa'dan daha üstün bir teknoloji bizim kullandığımız. Ayrıca 1 mil gibi bir alanın olması da gerekmiyor. Önemli olan mesafe değil derinliktir. Bizden kaynaklanan bir sorun varsa bakanlığın yaptırım uygulama yetkisi var, yaptırım uygular.

Deniz Temiz TURMEPA Derneği Çevre Projeleri Koordinatörü Seda Hantal

Balık çiftlikleri çevreye zarar verebiliyor.
TURMEPA'nın görüşü, balık çiftliklerinin kaldırılması değil, çevreye duyarlı ve saygılı bir şekilde işletilmesi yönünde. Çünkü sonuçta ekonomimize de çok büyük katkıları var, bu da kanıksanamaz. Ama kötü işletildiğinde, fazla yem kullanıldığında ve kıyıya çok yakın olduğunda ister istemez oradaki ekolojik dengeye zarar veriyor. Yemlerin bir kısmı balıklar tarafından yeniyor, bir kısmı da yenmiyor. Uygun şartlarda üretildiğinde bir problem yok ama devletin öncelikle kıyı yönetim planlarını en iyi şekilde oluşturması lazım ve bu planların kısa süreli değil de uzun süreli olması gerekiyor. Ve tabi ki de çok iyi denetlemesi gerekiyor. Torbalı'nın kıyısında ve Güvercinlik Koyu'nda çok büyük bir kirlilik var mesela. O kirliliğin olması ortada sorun olduğunu gösterir. Yenmeyen balık yemlerinin içindeki birtakım kimyasallar da denize zarar verir. Ama akıntı varsa bu zarar daha aza indirgenmiş olur. Çünkü akıntı onu başka açığa sürükler ve o yemler başka balıklar tarafından yenilir. Kapalı bir yerde ise bu zarar daha çoktur. Balık çiftliklerinin kıyıdan 1 mil değil daha da fazla açıkta olması gerekiyor. 30-40 metre ideal olan derinlik ama daha uzaklaştıkça 60 metreye kadar çıkıyor. O zaman işletme maliyeti işin içine girdiği için işletmeler pek buna yanaşmıyorlar. Bir de yem taşıma kolay olsun diye de karaya yakın bir yerde bunu yapıyorlar. Ama bunun açıktaki adaların yakınında yapılması gerekiyor.
REFERANS
Pınar Arat
ALINTIDIR....[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Düşünceye bakarmısınız Biz ticaret yapıyoruz, vakıf işletmiyoruz.

Bu mesaj en son " 15-05-2007 " tarihinde saat 17:59 itibariyle Güven ÖZYELDAN tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-12-2007, 13:00   #37
mecburum
Oltacı

Çiftlikler denizleri kirletmez sadece bir çiftliğin verilen yemlerden dolay suda renk kirliligi yapmasıdır olay.bu etki 500m mesafeye kadar gözlenebilir ama doğal kirlilik değildir çünkü yem artıkları diğer balıklar tarafındanda kullanılıyor..dışkılarını soracak olursanız fosfat ve fosfor gbi maddeler içeriyor bunuda yosun ve planktonlar bolca tüketiyorlar hatta o bölgelerde midye populasyonuda yüksek olur..
Turizmin çırpınma amacı haklı olarak masmavi koyların denizin kahverengi renge dönerek truist kaçırmasıdır ve deniz üzerndeki kafeslerin görüntüsüdür..bunun için bir toplantıda kafeslerin üzerlerine ağ gerilerek suyun 50 cm altına gömülmesi önerildi ancak bu kimsenn işine gelmedi sebebi ise TURİZM ÜLKEMİZE MİLYONLARCA DOLAR GETİRİRKEN YETİŞTİRİCİLİKTEN 900.000 DOLAR GELMESİ YANİ MİLYON BİLE DEİL BUDA SEGİLİ YÖNETİMİMİZİN VE OTEL SAHİPLERİMİZİN DAHA HOŞUNA GİDİYOR OLMASI..(HİÇ BİR OTELDE ARITMA TESİSİ OLMADAN KANALİZASYON SUYUNUN DENİZE BIRAKILDIĞINI BİLİYORMUSUNUZ..HANİ DOĞAYI SEVİYORLARDI ???)
Bu yüzden bir diretim vardır ve balıkçlığın üzerine düşülmüyuyor ülkemizde..ancak unutuklmaması gereken turizmin daha çok deniz kirliliği yarattığıdır..Çnkü beyfendiler gezmek için tekne kullanıyor,kanalizasyon suları denize atılıyor vs....

Geçmişler olsun arkadaşlar siz önce yönetim ve yaptırımları eleştirin çünkü maden uğruna ülkemizin en çok okisjen veren kaz dağları şuan yerle bir ediliyor ve yabancılara satılarak uyanınnnnnnn....
Alper Timur (Su Ürnleri Müh.) 1983 HATAY
mecburum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-12-2007, 13:04   #38
mecburum
Oltacı

Ayrıca denizleri kirletmek turizmcilerden çok bizi etkiler çnkü ekmeğimizi denizden alıyoruz..kirli suda verimli balık yetişmeyeceği için dikkat edilmelidir.ama kirli suda yne millet yüzer olmadı hooop havuza alırız onları kaydıraklardan kaydırrz..konya kadar büyük olamayan Yunanistanın yılda 200.000 ton üretimi varken biz 3yanı denzle çevrili yurdumuzun sadece 90.000-120.000 ton arasnda kaldığını biliyormuydunuz..nlar denizi kirletmiyormu bu rekor rakamla ??????????
Eski 15-12-2007, 13:08   #39
mecburum
Oltacı

Yazdiklarim Kimsye Cevap Veya Eleştiri Değildir Bu Konu Beni çok Gerdi Aklmdan Geçenlerş Yazdim Okadar..
Alper Timur..
Eski 16-12-2007, 13:27   #40
muratsadioglu
Çımacı

muratsadioglu kullanıcısının avatarı

Sevgili Arkadaşlarım,
Bu konuda yazılanların tümünü zevkle okudum.Emeği geçenlere teşekkürler.
Hepsi bir arada,sanki Belgesel tadında.
Bütün bunlar güzel de..Ben bir tüketici'yim.İyi beslenmeyi hak eden bir tüketici..
Bu belgesel'den şu 2 dersi hemen kaptım:
1-Çiftlik Balıklarının sağlığa zararı yok,
2-İhraç ederek dünyanın dövizini kazanıyoruz.
Artı
3-Bir süpermarkette dün,Deniz Çuprasının kilosu 17.50 YTL,Çiftlik Çuprasının:8.50 YTL idi.
Birini pahalı diye,diğerini güvensiz diye alamadım,Hamburger yedim.
Bu yazışmalar sayesinde aydınlandım.
Çevre kirliliği,deniz alt yapısı mı?..Aman ha..Çok özen gösterelim.
Ama ne olur üç tarafı denizle kaplı bu güzel yurdumda,Hamburger'e mahkum olmayalım.
Selam ve sevgilerimle..

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları