Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > ANILAR

ANILAR Yaşanmış veya yaşanmamış anılar.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 20-01-2007, 23:00   #1
lidaki
Miço

lidaki kullanıcısının avatarı

Varsayılan acemilerle yola çıkmak.....

İş yerinden arkadaşlar abi balığa gidelim deyip duruyorlar. Lakin bir misina tutmuşlukları yok.Bu hafta, gelecek hafta derken ramazan geldi. Israrlar üzere ramazan falan dinlemeyip yaptık organizasyonu. Ben her ne kadar "ilk defa denize çıkıyorsunuz bari oruç tutmayın" dediysemde dinleyen kim.? Kimse erkekliğe b.k sürdürmüyor.bişey olmaz abi deyip çıktılar.
Neyse tekneyi ayarladıkve hafta sonu saat 6.00 da çıktık yola... Yemdi, yiyecek içecekti , tekneciyi bekle derken saat oldu sekiz. Urla iskeleden çıktık. Tekneci " abi iki - üç paket ağım var onları çekiyim devam edelim" dedi . İyi dedik.Bu arada denizde hatırı sayılır derecede dalgalı, teknenin burnu havaya kalkıp kalkıp suya vurdukça bizde duşumuzu alıyoruz arkada. Tekneci durumu farkedip ikimize yağmurluk verdi, iki kişiyide kamaraya yolladı.Kamaradakiler, içerideki mazot kokusu ve dalgalarında yardımıyla yüzleri kireçten ak bir hal alıp yüzlerini buruşturmaya başladıklarında yolu ancak yarilamiştık.bu arada elemanların iki -üç paket dediği ağda oldu oniki paket, çek allah çek bitmez.
Nihayet ağlar çekilipte avlanacağımız muhite geldiğimizde saatlerimiz onbiri gösteriyordu. Bu arada bizim kamaradakiler iyice kıvama gelmiş olmalılar ki
tekne durur durmaz biri iskele, biri sancak tarafından sahurda yediklerini mazmoz yapmaya başladılar
Onları güvertede derin bir uykuya teslim edip, kalan sağlar olarak saldık oltaları denize... iki saat kadar bir sürede karagöz, mandagöz, gopez'den ibaret on - onbeş parça yakaladık ve balık kesildi.Bu arada tekneci bir yandan ağları ayıklıyor. Bizde oltaları sudabırakıp ona yardım ediyoruz, arada birde oltaları yokluyoruz, yemler aynen duruyor; malum öğle vakti. Böyle iki saat falan geçti ki balıklar yeniden yoklamaya başladılar.Ama ne yoklama. Mütemadiyen yakalıyoruz.Arada ikişer ikişer geliyorlar. Sabahki sinirim geçmiş, kırılan umutlarım filizlenmeye başladıydıki bizimkiler uyandılar ve "abi hadi gidelim, biz kötüyüz" demeye başladılar.Bir iki duymazlıktan gelsemde artan baskılara dayanamayıp oltaları topladık ve saat beşte kıyıdaydık.Hayatımın balığını yakalayabileceğim bi günde toplam kırk balıkla geri döndük.Birde üstüne tekneciye 80 YTL bayıldık. sen sağ, ben selamet evin yolunu tuttuk.

BÜTÜN RENKLER AYNI HIZLA KİRLENİYORDU,
BİRİNCİLİĞİ BEYAZA VERDİLER.

Erdal KESKİN
İZMİR & 1970

Bu mesaj en son " 20-01-2007 " tarihinde saat 23:06 itibariyle lidaki tarafından düzenlenmiştir....
lidaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 21-01-2007, 11:53   #2
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Tekne deneyimi olmayan insanla denize çıkmak hakikatten sakat bir durum bu arada kaptanın yaptığıda ayıp olmuş beni 11de av yerine götürse herhalde 3 paketçik ağa sarıp ege denizinin serin sularına bırakırdım onu
Yinede güzel bir anı olmuş Erdal abi biliyorsun ki herzaman balık tutmak 1. planda olmuyor

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-01-2007, 12:11   #3
mufi
Guest

Erdal kardeş vallahi sen yine sabırlı sın ben olsaydım adam aglarım.... der demez ''çek kardeşim kıyıya biz başka tekne bakalım'' derdim....
o ne ya.. birde 80.-ytl para verdiniz.. iyi be elman hem işini gördü hemde parasını aldı...birde arkadaşlarını mazot dumanı ile zehirledi...
abisi aman bir daha o tekneye binmeyin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-01-2007, 17:19   #4
lidaki
Miço

lidaki kullanıcısının avatarı

Abi naapalım "kedi her zaman ciğer yemez" diye bi atasözü vardı galiba. Bizde onu söyledik. Arkadaşlarlada hala mevzu oldukca dalgamızı geçiyoruz

BÜTÜN RENKLER AYNI HIZLA KİRLENİYORDU,
BİRİNCİLİĞİ BEYAZA VERDİLER.

Erdal KESKİN
İZMİR & 1970
lidaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-01-2007, 18:19   #5
turna
Kaptan

turna kullanıcısının avatarı

Erdal bu duruma geçmiş olsun denir,buda sana ders olsun acemi adamla tekne balıkcılığı yapılmaz.Onlara güzel bir kıyıcılık yaptıracaktınişi bitirecektin,veya hiç yanına almayacaksın.

turna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-01-2007, 18:32   #6
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Alıntı:
turna tafarından gönderildi
Erdal bu duruma geçmiş olsun denir,buda sana ders olsun acemi adamla tekne balıkcılığı yapılmaz.Onlara güzel bir kıyıcılık yaptıracaktınişi bitirecektin,veya hiç yanına almayacaksın.
Vallahi çok doğru Mehmet abi benim resimleri gören en az 10 arkadaşım yalvarıyor tekneyle benide götür balığa diye ama hep kıvırıyorum zaten bize anca yer oluyor teknede hadi aldık gittik yeri falan ayarladık orda milletin huzurunu kaçıracakları büyük ihtimal oltayı dolaştırıcak balığı çıkartamıycak ohooo iş değil böyle arkadaşları kıyıdan götürüp eli boş döndürüp balıkçılıktan soğutmak lazım eğer soğumaz hala gelicem diye tutturan olursa takdir edip zehiri vermek lazım

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-01-2007, 20:33   #7
varior
Kaptan

varior kullanıcısının avatarı

acemi bir insanla "tekne" ile balığa çıkmak bu işi bilenler için iyi olmayabilir ama balık tutma hevesi olan insanında şevkini kırmamak lasıım.. bi şekilde durumu anlatmak doğru motive etmek lazım.. Çünkü bizde bir zamanlar acemiydik..
varior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-01-2007, 21:16   #8
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Erdal'ım maceranı gayet güzel bir anlatım ile bizlerle paylaştığın için sağol.Yalnız bir kardeşin olarak bir iki satır bir şeyler yazacağım.İlk başda hemen şunu belirteyim.Balığın en güzel oynadığı saat güneş doğmadan ve doğduktan hemen sonra geçen zamanlardır.Sizin 80 ytl'nizi alan tekne sahibi en değerli olan bu tam iş yapacak saatleri posta posta atmış olduğu ağlarını toplamak ile geçirmiş.Velhasıl tam balık yapacak saatleri kaçırmışsınız.

Ayrıca beraber gittiğin arkadaşlardan bazıları havanın oynak olması nedeniyle rahatsız olmuşlar galiba...Abisi senelerin balıkçısıyım....Ama bende aynı dertden muzdaribim.Bunun çaresini hap içerek halletmeye çalışıyorum.Deniz tutması kişinin kendi elinde olan bir şey değil tabi.Yanılmıyorsan bu ortakulaktaki bir oluşum veya sorundan kaynaklanıyormuş.Mesela böyle bir sorunu olan kişiye acizane tavsiyem bu iş için kullanılan ilaçlardan doktor tavsiyesi ile kullanmasıdır.Ayrıca rahatsız olan arkadaş asla ve asla uzun süre sallantının bol olduğu o oynak havada yakın bir yere uzun süre bakmamalıdır.Karışan bir misina ile eğer dakikalarca uğraşmaya kalkarsa içinin bulanması kaçınılmak olacaktır.Kendini rahatsız hissettiği anda derhal elindeki oltayı bırakıp,derin derin nefes alarak uzak mesafelere bakması onu rahatlatacaktır.Eğer istifra ederek çıkarttığında bir süre sonra rahatsızlığı geçiyorsa av partisine kaldığı yerden devam ederek tadını çıkartmaya bakmalıdır.Eğer tabir caiz ise ''helva gibi'' oluyorsa, en güzeli tekne avcılığından uzak durmalı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-01-2007, 22:55   #9
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Erdalcım, yılma dostum.Bu tip vakalar insanı en sonunda tekne sahibi yapıyor,tecrübe ile sabittir sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-01-2007, 07:34   #10
aganta borina borinata
Guest

tekneci için söylenecek kelime kalmamış bana...

ama acemiler için bi kaç şey söyleyeyim...
tabiki doğru düşünen amatör balıkçıların artmasıyla bu yönde belki bazı yeni atılımların başlama olasılığıda artabilir...arkadaşlarınızın deniz tutması problemi kötü olmuş sizin için...tabi bunun acemilikle bi ilgisi yok...belki mazot konusuna maruz kalmasalardı bu sorunda ortaya çıkmayacaktı...bi de şu var tabi...eğer deniz tutmasaydı belkide sürekli misina dolaşacaktı...ya ben bu yemi takamadım diyip yem taktıracaklardı...bak bak balık vuruyor deyip sürekli seni tedirgin edeceklerdi...ne bileyim daha bi sürü şey...

ben genelde bu işe meraklı arkadaşlar la kıyıdan götürüyorum...doğrusu kıyıdan daha çok uğraştırıyorlar ama en azından avı bıraktırmıyorlar...

kısaca aranızda acemi bi taneyse ava tahammül edilebilir...ama hepsi acemiyse ava gitmemek en iyisi bence...yada giderseniz bile olta atmayın

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları