Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Tabiatı ve Canlıları Koruma

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 26-09-2011, 09:17   #1
cngerol
Miço

cngerol kullanıcısının avatarı

Varsayılan Uslanmaz trolcüler

25.09.2011 günü kıyıdan avlandığım esnada sabaha karşı iskeleye yanaşan bir tekne gözüme çarptı ve teknenin yanına doğru gittiğimde teknenin ağzına kadar yavru balık dolu olduğunu gördüm. balıklar insanın serçe parmağını geçmeyecek kadar ufaktılar içlerinden işine yarayacak yarım kasa balık (onlarda insanın avcunu bile doldurmayacak kadar büyükler) ayıklamış diğerlerini denize döküyordu, resim çekecektim fakat KARDEŞİM ZATEN KAÇAK İŞ YAPIYORUZ BİRDE SİZLE UĞRAŞMAYALIM DAĞILIN deyince ortam bi an gerildi, ufak bi araştırma yaptım zaten bi ben bilmiyormuşum güzelbahçede demirleyen teknelerin trol yaptığını. tekneleri ufak olduğu için sahil güvenlik geldiğinde ağlarını şamandıra ile denize bırakıp polisler gidincede geri alıyorlar ve bu sayede cezadan kurtuluyorlarmış.
şimdi sahil güvenlik sitesine girdim ve kesilen cezalara baktım hangi akla cesaret bilmiyorum yarım kasa balık için o kadar cezayı göze almak

sadece 22 eylülde kesilen cezalar

Ege Bölgesi

S.NU.
TARİH
TESPİT
UYGULANAN İDARİ PARA CEZASI MİKTARI (TL)
CEZANIN KESİLDİĞİ/TESPİTİN YAPILDIĞI
İL/MEVKİ
AÇIKLAMA

1
22 Eylül 2011
Yasak sahada trol ile su ürünleri istihsali yapmak
3.126 TL
İZMİR/
Güzelbahçe
2
22 Eylül 2011
Yasak sahada trol ile su ürünleri istihsali yapmak
3.126 TL
İZMİR/
Güzelbahçe

3
22 Eylül 2011
Özel tekne ile ticari amaçlı su ürünleri avcılığı yapmak
778 TL
İZMİR/
Güzelbahçe
cngerol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 26-09-2011, 09:45   #2
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Sevgili Cengizhan abim bu konu maalesef körfezin kanayan yarası, inan bu tekneler olmasa gerek yasal yoldan çalışan geçimini bu işten sağlayan balıkçılar, gerek bizim gibi amatörler balığa doyacak. Sahil güvenlik kuvvetleri çok çalışıyor gözlerimizle şahit oluyoruz defalarca kovalamacalar yaşandı şahit olduk.

Fakat yasaların gevşekliği sebep bu çabalar hep boşa çıkıyor.
Bu teknelerin genel adı "ŞEBEKE" olarak geçer ve gerçekten bir şebeke şeklinde çalışırlar.
Burdan ne yazsak ne çizsek boş, yasaların caydırıcılığı arttırılmadan bu işin önüne geçilmesi imkansız.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-09-2011, 09:48   #3
gonencsenkal
Kaptan

gonencsenkal kullanıcısının avatarı

Paylaşım için teşekkürler, gerçekten çok can sıkıcı bir durum, biz her avımızda sirkülere uygun olmayan her balığı denize geri salarken adamlar tonlarca yavru balığı heba ediyorlar.Onları önce Allah' a sonrada yetkililere havale ediyorum. Yetkililerin çok daha sert önlemler alıp kontrollerin daha da sıklaştırılması lazım, neden verimli av yapamadığımızın neden balık olmadığının belgesi işte bunlar...
Eski 26-09-2011, 11:13   #4
goldenman
Oltacı

şeref vede namus yoksunu kişiler doğamızı katlediyor.ayıptır günahtır.insanın bindiği dalı kesmesi işte budur.yazıklar olsun bunu yapanlara,göz yumanlara.güzelbahçe limanı kaç teknelik bir yer ki gece gündüz 1 hafta baskın yapsalar ne ağ kalır nede trol yapan kalır.yeterki istenilsin.
goldenman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-09-2011, 13:08   #5
BARBADOS
Çımacı

BARBADOS kullanıcısının avatarı

Bu başta doğa sonrada sosyal ve ekonomik katliama yasa ve kanun ile dur diyebiliriz. Yani bu iş malesef Ankara da T.B.M.M. de biter. Yasa çıkar cezaları caydırıcı olur ondan sonra bırakın trolü tekneye binmeye bile korkarlar. Katliamın bitmesi için bizde üzerimize düşen ne ise yapalım arkadaşlar sessiz kalmayalım gerekli yerlere şikayet edelim ihbar edelim, burada konuyu gündeme getiren Cengizhan kardeşe teşekkür ederim...
1973 0 RH (+)
Yaşadığım Yer:İZMİR-GAZİEMİR
...HERKEZE RASTGELSİN...
BARBADOS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-09-2011, 13:11   #6
ustam18
Kaptan

ustam18 kullanıcısının avatarı

Cengizhan Kardeşhem yasak avlanırlar,hem seni tehdit ederler,kolluk kuvvetleri onlara bişey demez.ihbar edersin ondan evvel gelir sana belge sorarlar.önceleri çok mücadele veriyordum kaçak avlananlarla.ama şimdi karışmıyorum,görmezceden geliyorum."görmedim,duymadım bilmiyorum"diyecek geçeceksin.(aslında içim hiç elvermiyor ama kabak benim başıma patlıyor karışınca)
Avlarınız bereketli olsun.Rastgele.
O Rh +
ÇANKIRI
ustam18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-09-2011, 14:10   #7
cngerol
Miço

cngerol kullanıcısının avatarı

ilerleyen yıllarda sadece kendileri balık bulamasa eywallah diyeceğim ama bu insanlar hepimizin rıskı ile oynuyorlar. balık avlama işini ticaret için yapmıyorum ama olta ile balık yakalama zevkinden daha da önemlisi balık yemekten mahrum etmeye kimsenin hakkı yok. bu tür insanlar bugün denizi kuruturlar denizde balık kalmayınca başka işe yönelirler olan yine insanlara olur.
cngerol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-09-2011, 14:59   #8
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Bu konu hakkında çok ayrıntılı bilgiye sahibim fakat söyleyecek birşey bulamıyorum. Yasaları ve haklarını inanılmaz şekilde güzel kullanarak bu avcılığı gerçekleştiriyorlar. 'ŞEBEKE' ismi bunlara boşuna verilmemiş tam anlamıyla bir şebeke gibi çalışıyorlar yani limana baskın yapıp ağları toplamak yasal birşey değildir sadece ve sadece yapabilecekleri şey suçüstü yapıp ceza yazmaktır hemen hemen her teknenin kendi değerinin 3er katı kadar cezası mevcut denebilir
Yani yazdıklarımız, çizdiklerimiz sadece bizim duygularımızla ibaret kalacaktır koca Sahil Güvenlik bunlara engel olamıyor kendi gözlerimle görüyorum o yüzden bizim engel olabileceğimizi de zannetmiyorum ve kanayan yarama sadece bir parça su dökebiliyorum..
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-09-2011, 15:54   #9
Alparsbeğ
Tayfa

Alparsbeğ kullanıcısının avatarı

Selam Dostlar;
bu konuda bir de ben karalayım dedim.....
Trol konusunda hakikaten enteresan bir durum var; deniz üzerinde, hızı belli ama mübarek insanlar görülemüyor, yakalanamıyor. Hani yakalansa da, sanıyorum "akraba"ları ilgili mercilere ilgili telkinleri ile ertesi sabah suyuna yetiştiriliyorlar gibi bir durum var.
Her ne ise, bu arkadaşların muhtemelen "en az" 2 evladı vardır yetişen, yetişmekte olan. Bu "gurebalar" öyle insanlar ki, kendi çoçuklarının aç bi aç sürünmeleri için ellerinden geleni ardlarına koymayarak, bir güruh halinde mahsun, sessiz, geleceğe aç denizin altını üstüne getirerek talan etmekten kendilerini alamamaktalar; daha dün akşam Özdere sahilinde andım zatı-alilerini huzur ve "sükunet" ile.
Sevgi ve Işıkla Kalın
Harbi Memleket Denizli / Sarayköy

Güzel Türkçe'mizi lütfen düzgün kullanmaya çalışalım. Ben mükemmel değilim, ama elimden geleni yapmaya çalışıyorum.
Sizlerin de desteğini bekliyorum.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] Lütfen Kan Bağışı Kampanyamıza Destek Olun.
Alparsbeğ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-09-2011, 18:23   #10
kaptankarabulut
Üstad

kaptankarabulut kullanıcısının avatarı

Alıntı:
ustam18 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Cengizhan Kardeşhem yasak avlanırlar,hem seni tehdit ederler,kolluk kuvvetleri onlara bişey demez.ihbar edersin ondan evvel gelir sana belge sorarlar.önceleri çok mücadele veriyordum kaçak avlananlarla.ama şimdi karışmıyorum,görmezceden geliyorum."görmedim,duymadım bilmiyorum"diyecek geçeceksin.(aslında içim hiç elvermiyor ama kabak benim başıma patlıyor karışınca)
Avlarınız bereketli olsun.Rastgele.

İŞTE TÜRKİYENİN GERÇEĞİ....

İZMİR-1959 0 Rh (+)
KAPTAN KARABULUT
GÜZELBAHÇE 2.LİMAN
Telefon: 0538 294 01 94

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
kaptankarabulut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları