Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 05-12-2007, 22:20   #1
hhlevent
Oltacı

hhlevent kullanıcısının avatarı

Varsayılan Yeniden merhabalar

Sevgili balıkçı dostlarım,
Rahatsızlığım dolayısıyla sizlerden uzun bir müddet uzakta kaldım. Çok şükür sıhhatimi kazanmış olarak sizlere hitap etmekten memnuniyet duyuyorum. Bu arada yeniden balığa gitmeye başladım ve Yeşilırmak'ta karşılaştığım üzücü bir manzarayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Ayrıca bu yazı 27 Ekim 2007 tarihinde Türkiye Gazetesinde de yayınlaşmıştır, aynen sizlere aktarıyorum:

NE BİTMEZ GÖZYAŞIN VAR EY YEŞİLIRMAK

Bugün 22 Ekim 2007, saate bakıyorum 12:30. eşimle hem balık tutabilmek hem yeşil bahçeler içinde bir yürüyüş yapmak için balık çantamı sırtıma geçirip içimizdeki huzurun ve sevginin serinliğini duyarak Yeşilırmak’a yetişiyoruz. Bu da ne? Irmakta şimdiye kadar ender rastladığım bir hal var. Her yerde balık atlamaları ile şapırdayan ırmakta sanki düğün var. Hanım şu hale bak, her taraf balık kaynıyor, bugün güzel bir balık tutacağız dedim. Oltaları yemleyip ırmağa attım. O sırada aklımdan geçmeyen bir sahne ortaya çıkıverdi gözlerimin önüne. Yüzlerce balık, yarı ölü yarı canlı çırpınarak yaşama savaşı veriyordu. Kargalarda da görmediğimiz bir hareketlilik vardı. Sahile gelip bekliyorlar ve bu anda kendi cürümlerinin kaldırabileceği sahile vuran balıkları tutup yiyor, bir nevi bayram ediyorlardı. 5-10 kiloluktan en küçüğüne kadar ırmak ölüm kusuyordu. Attığım oltamı ölümle cebelleşen balıklar mı görecekti? Eşim neredeyse ağlamaklı: “Vallahi benim bu hali görmeye tahammülüm kalmadı, hadi gidelim” dedi. Senelerden beri bu ölüm trajedisine sahne olan “Yeşil”i yeşil gözleri yaşlı olarak bırakıp büyük bir hüzünle eve döndük. Bundan dört sene önce de gördüğüm aynı manzarayı sağolun sütunlarınızda dile getirmiştik. Senelerden beri vaki olan bu hale artık bir çare bulunuyor yavelerine kanmıştım. Yazık, çok yazık ki aldanmışım. Yeşil gibi nice ırmakların, suların zehirlendiği ülkemde hala çevreci doğacı geçinen palavracıların sesleri ayyuka çıkarken, sen ağla Yeşilim, sen ağla Tersakan’ım ve siz ağlayın diğer nazlı sularımız. Gözyaşınızı ne o çevreci geçinenler, ne de makamlarında rahat oturup, elime avlama ruhsatını verirken dört oltadan fazlasıyla avlanamazsın diyenlerin tuzları kurudur artık, gönülleri ferahtır. Irmaktan yine ne güzel balık akıyor, lütfen sıcak sandalyenizden kalkıp temaşa edin hiç olmazsa. Ve lafla peynir gemisinin yürümediği izanına varın artık. Suları ağlatmayın, vicdanlarımızı sızlatmayın. Bir çare varsa artık bu panzehiri verin artık. Beni beş oltayla yakalayıp cebimdeki ekmek parasını ceza olarak almaya çalışan makamlar, bu akan balıkları dört oltayla değil dört yüz oltayla tutmaya çalışın bakalım netice ne olacak? Kollarınız yorulur, nefesleriniz kesilir yine başaramazsınız. Haydi size rasgele, sularım başınız sağolsun…

Selam ve saygılarımı arz ederim, tekrar görüşmek ümidiyle...
Rastgele!

Bu mesaj en son " 05-12-2007 " tarihinde saat 22:26 itibariyle hhlevent tarafından düzenlenmiştir....
hhlevent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 05-12-2007, 22:41   #2
paşalı
VİP

paşalı kullanıcısının avatarı

Levent abi önce geçmiş olzun dileklerimi belirtmek isterim.Sizi daha evvel tanımasamda(yeni olduğum için) aramıza tekrar gelmekle bizleri mutlu ettin.Katılımcılığının devamlı olması dileklerimle.

paşalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-12-2007, 05:15   #3
Rauf
Guest

Levent bey tekrar hoş geldiniz gecmiş olsun.Maalesef ülkemizdeki vurdum duymazlık ve umursamazlık her konuda ve her zaman kendini gösteriyor sakaryada veya yurdumuzun başka göl,gölet ve akarsularında bunlar görülüyor .bunlara tepkimizi yöre halkı olarak göstermek ve sorumluları yönlendirmek zorundayız.ama birazda o bölgelerde yaşayan veya ikamet eden vatandaşlarımızında gevşek oldukları aşikar.selamlar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-12-2007, 10:13   #4
hhlevent
Oltacı

hhlevent kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Rauf tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Levent bey tekrar hoş geldiniz gecmiş olsun.Maalesef ülkemizdeki vurdum duymazlık ve umursamazlık her konuda ve her zaman kendini gösteriyor sakaryada veya yurdumuzun başka göl,gölet ve akarsularında bunlar görülüyor .bunlara tepkimizi yöre halkı olarak göstermek ve sorumluları yönlendirmek zorundayız.ama birazda o bölgelerde yaşayan veya ikamet eden vatandaşlarımızında gevşek oldukları aşikar.selamlar
Sevgili dostum,

Yazıda belirttiğiniz gibi, hem avcılıkta hem de balıkçılıkta sorunlarımız bir türlü bitmemektedir ve yurdumuzda sorumsuzlar bitmedikten sonra sorunlarımız da asla bitmeyecektir. Kendi menfaatleri uğruna ne tabiatı ne insanları düşünerek hareket etmeyen bu kişiler rant peşinde koştukça doğanın kuşu da biter ırmakların canlıları da. Buna karşılık fertlerimizin de aynı şekilde duyarsızlığını yaşadım. Bİr oturma eylemi yapmak için konuştuğum hiçbir arkadaştan destek bulamadım. Dolayısıyla meyus ve mahsun olarak bu defteri de kapattım. Eğer biz birleşemezsek, bir kuvvet meydana getiremezsek daha çok ağıtlar türküler düzeriz.

Selam ve sevgilerimle...
Eski 06-12-2007, 13:41   #5
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Hüseyin abi sağlığına kavuşup tekrar bizleri hatırlayıp üzücüde olsa bu haberi bizlerle paylaştığın için teşekkürler geçmiş olsun.
Türkiye klasiği desem herhalde yanlış olmaz. Üzücü

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-12-2007, 07:20   #6
cumhur
Kaptan

cumhur kullanıcısının avatarı

hüseyin abi geçmiş olsun ve aramızda olman çok güzel, malesefki denizlerimiz ve iç sularımız ağlayarak ölüyorlar ve birkaç duyarlı vatandaşlarımızın seside duyulmuyor veya duylmak istenmiyor. abi paylaşımın için teşekkürler sağlıcakla kal, rastgele.
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
SİTE ÜYESİ ARKADAŞLAR = KONULARA LÜTFEN YORUM YAZINKİ, DOĞRU YANLIŞ, İYİ KÖTÜ, EKSİK VARSA HEP BERABER ÖĞRENELİM.
Ç SULARIMIZ VE DENİZLERİMİZE PLASTİK MADDELERİ ATMAYALIM= her balığa gittiğinizde 2 ad plastiği toplayın - 2 gün fazla balığa gideceksiniz.TEŞEKKÜRLER
cumhur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları