Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > ANILAR

ANILAR Yaşanmış veya yaşanmamış anılar.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 01-10-2006, 19:07   #1
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan Buna da şükür.....

Tarih 01.10.2006-hava açık-sıcaklık 20-25 derece civarı,derinlik 20-25 mt.arası-rüzgar yıldız ve poyraz yönünden 3-5,ama ağırlılı olarak 5 gibi,yer İzmir-Urla karşısındaki adalar civarı.

Bir arkadaşımızın ayna kıç,9 metre civarı kamaralı bir teknesi ile pazar günü balığa çıkmak üzere bir gün önceden anlaşıyoruz.Saat: 05.30 gibi buluşup,düşüyoruz yollara.Tekne ile avcılıkta en iyi yemlerden biri olan sardalya'ya bu saatte ulaşmak zor olduğundan mamunda karar kılıp,başlıyoruz yemcileri gezmeye.Güç bela bir yerde yem bulup,saat: 06.45 gibi pınarlı adasının rüzgarı az alan arka yönünden oltaları denizle kavuşturduk.Eskiden bu yöreler çok bereketli olurken,şimdi artık eski bereketi kalmamış diyebilirim.Tutulan balık çeşitliliği azaldığı gibi;boylarıda eskiye oranla çok çok küçük.Malum kıyıda isparoz ne ise teknede de izmarit o oluyor.Sabah suyunda aldığımız bir iki karagöz ve mercan dan sonra İzmarit'ler olduğu gibi aşağıya çöküyor.

İzmarit'ten kurtulmak için demir alıp hemen bulunduğumuz mevkinin yaklaşık 15 dakika daha açığında olan çiçek adasının kuytusuna varıp demir atsak da yine derin suyun İsparozu dediğim izmaritlerden kurtulumadık.

Halbuki benim istediğim lidaki ve çupra.Ama nerde....? Diye dertlenirken bir de etrafımızda yunuslar dönmeye başladı.Bizim yeni demirlediğimiz yerde bir tekne ağlarını topluyorken,yunuslar o tekne ile aramızda adeta tur atıyorlardı.Bizler hem yemleri tazeleyip,tekrar tekrar atarken bir yandan da yunusların geçit törenini izliyoruz.Derken aşağıda resimde yer alan yaklaşık 250 gr'lık okkalı sarı istavrit bastı oltaya.Hah dedik,hep beraber bir anda yunusların neyi kovaladığı belli oldu diye konuşduk.Fakat istavritin devamı gelmedi.Bir süre sonra yunuslar da gözden kayboldu.Saatler ilerlemiş ve öğle 12 gibi filan olmuşken, tanıdık bir asılış ile karşılaşdım;hop tekneye ,baktım benim Sparus auratanın
küççççüğü..Eh bunada şükür derken.Bir tanede daha aynısından aldım.

Velhasıl,o kadar verilen emek ve çabanın karşılığında alınan 2 lidaki,3-5 küçük mercan-karagöz ve bol miktarda izmaritten başka kayde değer bir şey denk gelmedi.Nedeni ise çok açık.Biraz öncede dediğim gibi bir tekne akşam serdiği
ağlar topladıktan 5 dakika sonra başka bir tekne geldi ve aynı yere bu defa o başladı posta posta ağını sermeye.
Yani balığa ne üreme,ne de yaşama şansı kalmamış diyebiliriz.....
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg sarı istavrit.jpg (37,1 KB, 122 Görüntülenme)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 01-10-2006, 20:13   #2
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

İshak abicim malum denizlerimizin durumunu göz önünde bulundurunca bunada şükür sözünün çok hafif kaldığını görüyorum çok iyi bir av olmuş bu aralar boşun yok maşallah diyelim...

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-10-2006, 22:48   #3
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Görevleri olupta bu görevlerini yeterince yerine getirmeyen görevli olmaz olsun,ayrıca bunlara görev veren yöneticilerde olmaz olsun ne zaman anlayacak bunlar denizlerde sadece laylon torba kalıncamı o zaman ne avlayıp ne satacak yada yiğecekler,dünyada bukadar düşüncesiz insan topluluğu olmaz olsun....bu arada güzel bir gün geçirdiğine ve azda olsa kısmetinin olduğuna sevindim,rastgelsin.
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-10-2006, 07:35   #4
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

İshakcım tebrikler,pazar balığını çıkartmışsın yine maşallah.Selim dostum iyiki Almanyadasın ,şayet bu tip olayları gözünle görsen daha da çok üzülürdün.İşte memleketimden anlatmaya çalıştığımız balıkçı manzaralarından bir tanesi bu.Biz amatörler olarak bilinçlenmeye çalışalım derken bunlar, birde profesyonel,yani bilinçlenmiş olması gerekenler...

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-10-2006, 08:03   #5
aganta borina borinata
Guest

tebrikler...güzel bi av olmuş...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-10-2006, 08:05   #6
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

İshak abi bunada şükür diyelim, en azından lidaki ve mercan yakalamışsın. Bizim arkadaşlar sadece izmaritle dönmüşler koca gün. sakın aklınıza balık olmadığı gelmesin, olta atacak yer olmadığından. Ne yazık ki acı gerçekler.
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-10-2006, 09:38   #7
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Abi o ortama yine gayet iyi av olmuş, balıklar güzel. Ama balıkçıların söz ettiğin davranışları da hep kanayan yaramız ne yazık ki. Bunların önüne geçecek bir tane adam da çıkmıyor ...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-10-2006, 10:06   #8
Güven ÖZYELDAN
Guest

ishak abi harika av olmuş tebrikler...abicim bu adamlara soksan içlerinde durmuyor bir yerlerinden dışarı atıyor anlamamk için günü geçirmek için yapacaklarını yapıyorlar..malesef...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-10-2006, 11:33   #9
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Erol bu gibi görevlerini kötüye kulanan kişilerin ayıklanması gerekki görevlerini lağıyla yerine getiren insanlarda zan altında kalmasın,benim başımdan her izine geldiğimde bir sürü vaka geçer yani isyan ederim başım belaya girer ya karakolluk olurum yada kişilerle tartışma yaşarım,bu sene olayım fazla yok gibi ama bir tane olay gördüm neredeise patlayacaktım zor tutum kendimi,bir devlet dairesine girerken gözüme çarptı,,içeride sigara içenin cezası 625 ytl yazıyor,,ama içeride bulunan memurlar(hanım yada bey)püfür püfür içiyorlar bu ne perhiz ne lahana turşusu diyesim geldi sen vatandaştan iste kendin uyma yok öğle yağma kendinde uygulaki uygulatasın,balık baştan kokarı boşuna dememişler büyüklerimiz,,birde bizim vatandaşımızı biraz korkak biraz pasif görüyorum hak arama konusunda dün televizyonda izledim koskoca istanbulda hakkını aramak için hukuka başvuran sadece 50 küsür insan varmış,o zaman her şey yolunda demektir istanbulda..ne yolundaysa?adam belediye başkanı yollar perişan kimse mahkemeye gidip şikayetci değil(BU bir Örnek)....bizlerde birey olarak toplanmış bir sivil toplumuz bizimde üyelerimizin çoğunluğu kadar gücümüz var başka sitelerde daha çok yada az ama bu iki kişide olsa bir güçtür bizlerde tepkilerimizi vermek zorundayız yoksa gelecekteki vahim doğa olaylarından bizlerde payımıza düşeni alacağız,,yeter artık para uğruna tabiatı getirdikleri durum..
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-10-2006, 12:55   #10
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan Sevgili arkadaşlar....

Gerçekten doğasıyla tabiatıyla ve 3 tarafımızı çevreleyen denizi ile cennet gibi bir vatanda yaşıyoruz.Bugün bir çok kuzey avrupa ülkelerini veya mesela japonya'yı incelediğimizde ne kadar şanslı olduğumuzu görürüz.Japonya'da zaten adalar üzerine kurulu bir ülke ve toprak yok denecek kadar az.Avrupa'nın çoğu ülkesinde ise güneşi görmek nerede ise imkansız gibi.Diğer ülkelerde ise yok okyanusdan gelen fırtınalar vs. gibi nedenlerle hep uğraşmak zorundalar.
Ama incelediğimizde bu ülkelerin hemen hemen hepsinin bizden çok daha ileri bir seviyede olduğu malumunuzdur.Gerek ekonomik gerekçe teknolojik açıdan onlardan yıllarca geride olduğumuzu kimse inkar edemez.

Bütün bunların nedeni '' planlı olmamak-akılcı olmamak-ileri düşünmeden sadece günü kurtarmak-kaliteli yönetici eksikliği-kural ve kaide tanımamak''.....
vs. ile sıralayabiliriz.Tarihin en büyük dehalarından biri olan M.Kemal ATATÜRK
sayesinde çizilen yol çerçevesinde bir ara toplum ve millet olarak ayağa kalkmıştık ama,malesef Osmanlı'dan bize kalan ''bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın'' zihniyeti sayesinde yıllar sonra yine şapa oturduk veya oturmak üzereyiz.Ne kadar ilginçdir ki,70-80 yıl önce konuşulan sorunlar,günümüzde de yine önümüzde duruyor ve bir türlü çözülemiyor.Dünya tarihinde hep sorunlar olmuştur ülkelerin önünde;ama bunlar zaman içinde aşılmış ve o ülkeler hep ileriye bakmışlardır.
Yakın tarihi incelersek şunları hemen hatırlayabiliriz:''Verdiysem ben verdim ne oldu'',''anayasa bir kez delinmekle bir şey olmaz'',...vs.vs.....İşte sorun burada yatıyor.Kaba bir söz vardır:.''İmam ........ yaparsa.cemaat ...... '' diye

Biz toplum olarak ne kural ne kaide tanıyoruz.Esas sorun burada yatıyor.

Ne zaman sabah erken balığa çıksam,M.Kemal sahil bulvarından geçerken hep şunu görürüm.Avlanmanın yasak olduğunu bilidiğim (iç körfez)karataş veya göztepe tarafına ağ serilir ve toplanır.Halbuki yasak.Ama burası Türkiye.Mutlaka bir förmülü vardır.Adam trafikde ne kural ne kaide tanır.Trafik polisine yakalandığında,kesin ceza yiyecek dersin ama bir de görürsün ki,adam yırtar.Çünkü burası Türkiye.Pazar günü denizde iken yanımızda bir tekne demirledi.Baktım sabah bizim limanda olan kişiler.Üşenmedim saydım aynı teknede tam 11 kişi.
Bana göre o teknede en fazla 4 kişi olta atabilir.Anladığım kadarı ile kaptan tur düzenlemiş ve bakmış çorbasına.Bir süre sonra bulunduğumuz mevkiye sahil güvenlik geldi.Demirli tekneleri tek tek inceledi.kesin bu kaptana ceza kesecek diye konuşduyduk.Ama baktık ki,sahil güvenlik teknesine tam yol verdi ve gitti.Neden mi,çünkü burası Türkiye...Örnekleri o kadar çoğaltmak mümkün ki,...

Basiretsiz-vizyonu olmayan-hemşericilik/bölgecilik/aşiretçilik yapan-O yapıyor ben neden yapmıyayım ki diyen-siyasi ve ideolojik saplantılarını memleket menfaatlerinden daha üstün tutan zihniyet bu ülkede olduğu sürece biz aynı yerde sayarız.

.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları