Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Amatör Balık Avı nedir nasıl yapılır?

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 30-05-2011, 11:04   #1
Necati ARAT
Kaptan

Thumbs up Amatör Balıkçı Kimdir.???

Evet Değerli dostlar..

Bir AMATÖR BALIKCIDA olması gereken özellikler nelerdir?
Daha doğrusu AMATÖR BALIKÇI KİMDİR? Sorusunu birlikte tartışalım istedim..

Gerek internetten gerekse yazılı belgelerden toparlayabildiğim bu özellikleri öz manada sizinle paylaşmak istiyorum.. Dilerseniz sizlerde AMATÖR BALIKÇI KİMDİR? ve Özelliklerine ilaveler yapabilirsiniz..

1. AMATÖR BALIKÇI hiçbir maddi kazanç ve ticari amaç gütmeden, sadece spor ve dinlence amacı ile su ürünleri avcılığı yapan kişidir.
  2. AMATÖR BALIKÇI doğa dostudur. Doğanın korunmasında ve sürdürülebilirliğin sağlanmasında, avlandığı bölgedeki canlılara, bunların yaşama ve üreme alanlarına gerekli özeni gösterir ve rahatsız edici eylemlerden sakınır.
  3. AMATÖR BALIKÇI avlandığı alanı ve çevreyi kirletmez.
  4. AMATÖR BALIKÇI avlanma araçlarını, avlanmanın izin verilen bölgelerinde, usulüne uygun olarak kullanır.
  5. AMATÖR BALIKÇI avlandığı bölgede dikkatini çeken olumsuzlukları ilgili birimlere haber verir.
  6. AMATÖR BALIKÇI avladığı su ürünlerinin, kurallara uygun şekilde yakalanmasını, eğer alıkonulmayacaksa (sirkülere uygun değil ise) mümkün olan en kısa sürede geri salınmasını sağlar ve geri salınma işleminde gerekli hassasiyeti göstererek hayvanın zarar görmemesine azami şekilde dikkat eder.
  7. AMATÖR BALIKÇI çevresindeki kişilerin de bu yöndeki gelişimine katkıda bulunarak, yaşanabilir bir dünya, güzel bir gelecek çabalarına güç ve ümit verir.
  8. AMATÖR BALIKÇILAR arasındaki ilişkiler arkadaşlık bağları ve saygı çerçevesinde oluşur; Doğa sevgisi ve korunmasının sağlanması kapsamında gelişir...
  9. AMATÖR BALIKCI Beyefendidir. Eliyle ve Diliyle kimseyi rahatsız etmez.kendisini rahatsız edene de ellemez.
  10. AMATÖR BALIKCI Araştırmacı ve üretken olmalıdır. Deneme yanılma ile değişik teknikler kullanıp yeni sistemler geliştirebilmelidir.
  11. AMATÖR BALIKCI asla ve asla bir et avcısı değildir. Avına ve merasına saygı duymalıdır. Zaman zamanda meralarını değiştirerek oraların nefes almasına müsaade etmeyi de aklına getirebilen vicdan sahibi doğa/tabiat aşığıdır.
  12. AMATÖR BALIKÇI her daim yardımseverdir. Elindeki imkanları ihtiyaç halinde çevresindeki diğer balıkçı dostlarıyla hiçbir menfaat gözetmeden paylaşır. Zor durumda olanların imdadına koşar.
  13. AMATÖR BALIKÇI önce kendisinin ve sonrada çevresindekilerin, gerekli olan güvenlik tedbirlerini uygulamasına ve gereken kurallara uymasına azami dikkat gösterir.

Bu mesaj en son " 01-06-2011 " tarihinde saat 08:06 itibariyle Necati ARAT tarafından düzenlenmiştir....
Necati ARAT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 30-05-2011, 11:50   #2
mst35
Tayfa

mst35 kullanıcısının avatarı

Sen söylenmesi yazılması gerekeni tam olarak yazmışsın bize pek birşey bırakmamışsın necati biz bunları yaptıktan sonra ancak çayımızı içip muhabbet etmek kalır saygılar...

Mesut KAHRAMAN
1976-A rh+
İZMİR-Buca
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
mst35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-05-2011, 12:36   #3
ustam18
Kaptan

ustam18 kullanıcısının avatarı

Paylaşımın için Teşekkürler Necati kardeş.Yazacak birşey bırakmamışsın ki bize.
AMATÖR BALIKCI:BEYEFENDİDİR.Eliyle ve Diliyle kimseyi rahatsız etmez.kendisini rahatsız edene de ellemez.
O Rh +
ÇANKIRI
ustam18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-05-2011, 19:48   #4
Kamil ESEN
Kaptan

Güzel paylaşım olmuş.Keşke herkes böyle olsa..Paylaşıma teşekkürler..
Eski 30-05-2011, 22:05   #5
Murat ÇAKMAKÇI
Üstad

Necati eyvallah çok güzel yazmışsın abi bende bir ilave etsem olurmu kardeşim -- fesat ve yalancı, aldatmaya yönelik davranışlardan uzak kalmak --ÇÜNKÜ YALAN, ALDATMAYA YÖNELİK HAREKETLER KUL HAKKINA GİREBİLİR BENCE
Murat ÇAKMAKÇI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-05-2011, 22:30   #6
antikacı54
Oltacı

antikacı54 kullanıcısının avatarı

Sevgili Necati güzel bir konu işlemişsin söylenecek pek birşey kalmamış acizane bir ilavede ben yazayım.Amatör balıkçı araştırmacı ve üretken olmalı bence, örnek çoğumuz aynı ve benzer olta takımı ve benzer teknikleri kullanırız,deneme yanılma metodu gibi değişik teknikler kullanıp yeni sistemler geliştirebiliriz sanırım.saygılar sağlıcakla kalın.
Eski 30-05-2011, 22:54   #7
gonencsenkal
Kaptan

gonencsenkal kullanıcısının avatarı

Amatör balıkçı balığa saygılı olan kimsedir.Oltasına isparoz takılınca tekmelemeyen insandır.Körfezde bunu yapan bir bohcacı görmüştüm arabadaydım çok sinirlendim bende dilimle sitem ettim
Eski 31-05-2011, 08:41   #8
Necati ARAT
Kaptan

Alıntı:
mst35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sen söylenmesi yazılması gerekeni tam olarak yazmışsın bize pek birşey bırakmamışsın necati biz bunları yaptıktan sonra ancak çayımızı içip muhabbet etmek kalır saygılar...
Alıntı:
ustam18 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Paylaşımın için Teşekkürler Necati kardeş.Yazacak birşey bırakmamışsın ki bize.
AMATÖR BALIKCI:BEYEFENDİDİR.Eliyle ve Diliyle kimseyi rahatsız etmez.kendisini rahatsız edene de ellemez.
Alıntı:
Kamil ESEN tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Güzel paylaşım olmuş.Keşke herkes böyle olsa..Paylaşıma teşekkürler..
Alıntı:
Murat ÇAKMAKÇI tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Necati eyvallah çok güzel yazmışsın abi bende bir ilave etsem olurmu kardeşim -- fesat ve yalancı, aldatmaya yönelik davranışlardan uzak kalmak --ÇÜNKÜ YALAN, ALDATMAYA YÖNELİK HAREKETLER KUL HAKKINA GİREBİLİR BENCE
Alıntı:
antikacı54 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sevgili Necati güzel bir konu işlemişsin söylenecek pek birşey kalmamış acizane bir ilavede ben yazayım.Amatör balıkçı araştırmacı ve üretken olmalı bence, örnek çoğumuz aynı ve benzer olta takımı ve benzer teknikleri kullanırız,deneme yanılma metodu gibi değişik teknikler kullanıp yeni sistemler geliştirebiliriz sanırım.saygılar sağlıcakla kalın.
Alıntı:
gonencsenkal tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Amatör balıkçı balığa saygılı olan kimsedir.Oltasına isparoz takılınca tekmelemeyen insandır.Körfezde bunu yapan bir bohcacı görmüştüm arabadaydım çok sinirlendim bende dilimle sitem ettim
Bu konuda katkısı olan tüm dostlara teşekkür ederim..
Necati ARAT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-05-2011, 10:54   #9
Ferhat AYAS
Oltacı

Ferhat AYAS kullanıcısının avatarı

yukarıda sen anlamını maddeler halinde güzel yazmışın.

Bu bir HOBİ'dir, yani insanlar normal yaşam gereksinimlerinin yanında. vakitlerini, düşüncelerini sevk alabildikleri işlerle de kullanmak amacı ile uygulanan bir tür işlemsel hareketdir.

Bana göre iş stresi+ev stresi+yaşam stresi+ vs vs vs gibi ağır mecburi işlerden kaçıp Kafamı rahatlatabildiğim bir Hobidir,

Balığa gitmediğim zamanlarda bile, teorik olarak çalışma yapabildiğim süper bir eylencemdir.

En en güzeli de, bu hobi sayesinde binlerce insanla aynı dili konuşabilmek,

Sonuçda işin ucunda hiçbir menfaat, kazanç olmadığından dolayı, DOSTLAR kazanabilmek
Eski 31-05-2011, 14:41   #10
ishak BALLICA
Kaptan

ishak BALLICA kullanıcısının avatarı

Sevgili kardeşim, çok çok önemli bir konuya değişmişsin..Bu güzel paylaşımını ilgi ve itina ile okudum.

Bir husus da ben ilave etmek istiyorum...Amatör balıkçı asla ve asla bir et avcısı değildir, olmamalıdır da..

Onun için esas olan, hobi/sportif amaçlı avcılık dan öteye geçmemelidir kanımca...En çok ben tutayım, her gittiğimde illaki bir şeyler tutayım, en iyi ben olmalıyım gibi takıntıları ve saplantıları bence olmamalı...

Avına ve merasına saygı duymalı, zaman zamanda meralarını değiştirerek oraların nefes almasına müsaade etmeyi de aklına getirebilmelidir diye düşünüyorum..

Sözün özü, ilk önce vicdan sahibi doğa/tabiat aşığı bir insan olmalıdır..

1963-izmir

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

ishak BALLICA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları