Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > ANILAR

ANILAR Yaşanmış veya yaşanmamış anılar.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 07-03-2008, 22:08   #21
hakan25
Kaptan

Thumbs up teşekkür

Alıntı:
gerence tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sevgili arkadaşlar ;
Türkiye de Gerçek Atlantik tipi somon yetiştirmeye çalışılmış, tam başarı elde edilememiştir... Ancak somon benzeri bir tür yetişmektedir... Gerçek atlantik somonunun alışık olduğu su sıcaklığı bizde olmadığından , bizim Karadeniz iklimine uyum sağlayan bir tür somona benzer balık yetiştirilmektedir...
Konuyla ilgili yazılar ;
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
son bilgi tam oldu eline emeğine sağlık..
Eski 17-03-2008, 16:08   #22
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Pazar günü İnciraltı Özdilekte gezerken denk geldim karadeniz somonu yazıyordu. Hemen bu konu geldi aklıma. Etinin rengi tam somon gibi değildi rengi falanda alabalığa benziyordu tam ne olduğunu çözemedim ama sanırım bahsi geçen somona benzeyen balıktı Aklıma geldi konuyu hortlattım

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-2008, 21:26   #23
hakan25
Kaptan

bir yerlerde yetiştiriliyor ama bulamadım...somona çok benzer bir tür rengi aynı büyüklük aynı et rengi aynı nefis lezzetli ital olmuş olsa bu kadar lezetli olmaz ....
Eski 21-03-2008, 22:19   #24
polmurat
Kaptan

polmurat kullanıcısının avatarı

Hakan abi selamlar.Sokratesin eklediği resimdeki balık yerli somon.Bir tür alabalık cinsi.Ancak bunlar alabalığın hemen hemen iki katı kadar oluyor.Buralarda çok fazla var bu balıktan ve çok lezzetli.Ben Hasankeyfe 33km mesafedeyim.Gelirsen yediririm İnşallah.

Ahirette seni kurtaracak bir eserin olmadığı takdirde fani dünyada bıraktığın eserlere kıymet verme.
polmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-2008, 22:51   #25
Teaser
Kaptan

Smile Bu tür

Yanlış bilmiyorsam Deniz Alası ve avlanması yasak.Ben yanlışsam lütfen uyarın.Kuyrukları da farklı bir avlanmanın varolduğunu gösteriyor olabilir mi?

DUR YOLCU , BİLMEDEN GELİP BASTIĞIN BU TOPRAK, BİR DEVRİN BATTIĞI YERDİR.

EĞİLDE KULAK VER BU SESSİZ YIĞIN ,BİR VATAN KALBİNİN ATTIĞI YERDİR.
Teaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-2008, 22:57   #26
Teaser
Kaptan

Smile Dikkat etmemişim

Yan tarafındaki kırmızılık herhalde bunun Gökkuşağı Alabalığı olduğunu gösteriyor.Ama o da Tatlı Sularda yaşıyor diye biliyorum.

Eski 22-03-2008, 04:55   #27
hakan25
Kaptan

Wink muratcım

Alıntı:
polmurat tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Hakan abi selamlar.Sokratesin eklediği resimdeki balık yerli somon.Bir tür alabalık cinsi.Ancak bunlar alabalığın hemen hemen iki katı kadar oluyor.Buralarda çok fazla var bu balıktan ve çok lezzetli.Ben Hasankeyfe 33km mesafedeyim.Gelirsen yediririm İnşallah.
teşekkür bu aralar biraz zor gözüküyor biz mardin kızıltepeye doğru inerken askeriye karşısı 8 yıllık eğitim okulu aynısı midyatta kaymakamlık binası arkası yaklaşık 10 sene evel bir sene oralardaydım.. bu sayede oraları hep gezdim.işte o zaman hasankeyfte yemiştim.. gerçekten çok lezetliydi...saygılar sevgiler.. birde ufak bir çocuktan 2 kule arasındaki hikayeyi dinlemiştim usta çırak hikayesini gerçek miydi bilmiyorum ama güzeldi hatırladığım kadarını anlatayım usta kule yapar çırak yardım eder çırak bu sırada kendi kulesinide yapar çaktırmadan ustadan önce bitirir ustayı çağırır çırak yukarda iken ustada çıkar fakat usta yukarıya çıktığında bakarki çırak aşağıda atladı harhalde diye düşünür oda atlar çırak kulenin içine ayrı ayrı iki merdiven yapmıştır.hatırladığım bu 3600 adet mağarası olan bir yer bu güzel tarihi yer sular altında kalırmı (pratesto ediyorum)

Bu mesaj en son " 22-03-2008 " tarihinde saat 05:28 itibariyle hakan25 tarafından düzenlenmiştir....
hakan25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-03-2008, 19:57   #28
hakan25
Kaptan

Thumbs up nedimcim

Alıntı:
Teaser tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Yan tarafındaki kırmızılık herhalde bunun Gökkuşağı Alabalığı olduğunu gösteriyor.Ama o da Tatlı Sularda yaşıyor diye biliyorum.
herhalde alabalığın bir cinsi lezzet yerinde ama benim istanbulda yediğim herhalde kızılırmakta yetiştirilen somon cinsiydi .. hımmm of of of böyle tarif edeyim anlamıssındır, herhalde dimi..sevgiler..
Eski 22-03-2008, 23:30   #29
Teaser
Kaptan

Smile Ah be Abim

Anlamam mı..Mısır unu değil mi? Üfff canım çekti.Abi Allah'tan aramızda hamile yok.Onur (giritli) yeterki okuduklarını eşine anlatmasın..Yoksa İzmir'in caddeleri bitmez.Saygılar...

Eski 23-03-2008, 15:18   #30
BORNOVALI
Oltacı

Öncelikle belirtelim , Yazimiz Alinti ve Tercümedir :

Sevgili Dostlar, avlamasini cok sevdigim (Salmo - Saumon – Lachse) hakkinda biraz arastirma yapip sizlerle paylasmayi amacladigim yazida , Bana en mantıklı fakat sasirtici gelen , baliktaki zaman yolculuğu ! Mantiksiz gelense insan oglunun halâ aramakla mesgul oldugu halde , kimine „kus beyinli“ , kimine „ alti üstü bir hayvan ” yahut “ Balik Hafizali ” diyebilme cesaretini gösterebilmesidir .

……...........

Neticede bizlerdede Fransizca okunusuyla adlandirilan Somon , Tipki alabalik gibi SALMONIDES adi verilen gruba aittir . Esas Ismi , latincede „SICRAYAN“ anlamina gelen SALMO dur . Isim olarak bu referansini , dogdugu yere dönmek icin önüne cikan bütün manileri asabilme basarisini ispat edisinden alir . Inanilmaz kararlilikla ve israrla kullandigi sicrama reflexleriyle akintiya karsi yüzerek yumurtalarini birakmak icin dogdugu yere döner . „Büyümüs“ dendigi zaman boyu 90 ile 1,2 metre arasi degisir .

Hayatinin bir kismini denizde gecirdigi icin gezici bir balik türüdür . Etinin kirmiziligi bol miktarda karides yemesinden kaynaklanir . Dogdugu yere varip yumurtalarini biraktiktan sonra , tekrardan denize dönebilenlerinin sayisi cok azdir ! Zira büyük bir kismi bitkinlikten , yorgunluktan ölür . Iki türü vardir . Somon Atlantik , Somon Pasifik . Pasifigin eti kuru ve cok yagli oldugu icin , yetistirilip üretilen Atlantik tipi somondur. Dünyanin en büyük üreticileri , Iskocya – Norvec ve Irlanda’ dir. Yilda 700 000 ton üretilmektedir . Ama yetistirme olaninin eti , vahsi , deniz somonuna göre daha yumusak ve cok yaglidir . Kalitesi , yetistirme ve beslenme sartlarindan ortaya cikar . Diger sekilde Galsama yaninda görülen kirmizi leke , cok iyi Yetistirilmis bir somon oldugunun ilk belgesidir !

Somon Dogusuyla ölümü arasinda 4 etap gecerir .

1 – Yumurta dönemi : Disi somon genelde 2 kilo yumurta birakir . Bir kilosunda 3000 ila 4000 yumurta vardir. Yumurtlama Aylari Ekim - Kasim - Aralik aylaridir. Mart – Nisan aylarinda ilk canli görüntüleri baslar ve Ilkbahar sonlarina dogru 3,5 - 4 cm ye kadar ulasir .

2 – Tacon yahut „Tocan“ Dönemi : Bu dönemde kücük bir alabaligi andirir ama gerek kücük cene yapisi gerekse Grilesmis galsama kenarlarindan kuyruga kadar uzanan yine gri renkli lekelerle alabaliktan ayrilir.

3 - Smolt : Bu period 15 ayla 3 yili kapsayan bir zamandir. Denize gitmeden önceki halidir . Fakat burada tabiatin takdir-i ilâhisi devreye girer ve iki türlü degisiklik yasar .
DIS kismi beyaz pullarla kaplanirken alt cenesi önemli bir degisiklige ugrayip sert , sivri bir cengel sekline dönüsür ve bu kisim onun hasimlarina karsi kullandigi en caydirici silâhi olur. Bu arada Ic anatomiside tuzlu suya alisacak sekle gelir ! Toplu yani grup olarak yasama ve hareket etme özelliginide bu yaslarda kazanir . Bütün bunlarin bitisinden sonrada daha fazla büyüme ve yaglanmak üzere deniz yolculuguna baslar .

4 – Olgun , Büyümüs somon : Bu periyod 1 ila 4 seneyi icerir .Grönland ve Feroe adalarina kadar uzun bir yolculuk yapar (Atlantik somonu ).. Kendini gelistirir ve neredeyse 120 cm ye ulasir. Sonrada cogu zaman ölümle sonuclanan o müthis geri dönüs serüvenine baslar .

Inanilmayacak bir sey amma ….Kiyi seridine yaklastigi anda ,, cok gelismis koku alma duygusu sayesinde geldigi nehri bulur ve tekrardan dogdugu yere dogru yüzmeye baslar ve dönerken bütün nehir boyunca hic birsey yemez ve sadece o ana kadar elde ettigi Rezerveleri kullanir !

Somon ,, Ister Atlantik ister yetistirme tipi olsun , cok önemli bir besin kaynagidir. 100 gram somon etinde 10 gr Lipid bulunur (+ - 170 Kalori). Kardio vasküler damar sistemimizi en iyi koruyan Omega 3 asidinin en fazla bulundugu baliktir . Ayrica, A ve D vitaminleriyle cok önemli bir eleman (Oligo) olan Magnezyum yaninda, demir ve fosfor bakimindanda cok zengindir . Dahada önemlisi bu kadar kaliteli ete sahip olma yaninda fiat olarakta herkezin erisebilecegi bir seviyededir . Dengeli beslenmelerde devamli olarak düsünülen baliktir . + 4 derecede 24 saat , – 18 derecede buzlukta iyi sekilde ambalajlanmis vaziyette 1 ay saklanmasi mümkündür .

................
Buradan itibaren benim kitaptan kopya cekiyorum .

Tazesi , Japonlar gibi cig olarakta yenir.
Tamami / Dilim .. Olarak firina verilebilir . Aliminyum kagida sarilarak pisirilebilir . Tavada kizartilabilir .
Füme ( isli BALIK ) olarakta paketler halinde satilani coktur. Zeytinyag , dere otu ve limonlanmis vaziyette Raki / Soguk beyaz sarap yanina tavsiye edilir .

Somon eti ,, kafasi kesilmis vaziyette satmaya kalkanlardan alinmaz ! ( Buralarda genelde büyük baliklarin kafalari kesiliyor ve hemen yanibasina konuluyor. Benim gibi corbacilar , galsamalara bakmak suretiyle secip aliyor . Zira Pirincli somon (2 - 3 kafa) corbasi harika oluyor . Ayrica buralarda somonun kafasi vücuttan iyi bir miktar kirmizi eti ihtiva edecek sekilde ayriliyor . Yani corbada parca etler bir hayli fazla görünüyor. Hatta kemik ve kilciklar mikserlenipte corbaya karistirilirsa kanaatimce daha iyi oluyor. )

Herkeze Afiyet olsun , Gönlünde yatani oltasina takilsin , Rastgelsin.

Cumhuriyet ,, Fikren , İlmen , ve Bedenen Kuvvetli ve Yüksek Seviyeli Muhafizlar Ister .
M.Kemâl Atatürk
BORNOVALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları